https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_d8831ce1b7736735ddd3de200_o.jpg
20 Aprel 2026-ci il tarixində AmCham Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) arasında yüksək səviyyəli görüş keçirilib. Görüş çərçivəsində qida sektorunda dövlət dəstəyi mexanizmləri və sahibkarlıq mühitinin inkişafına yönəlmiş islahatlar müzakirə olunub.
Görüşdə AmCham Azərbaycanın İcraçı Direktoru Zaur Kərimovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, eləcə də AQTA-nın Sədr Müavini Zəkiyyə Mustafayeva, Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun sədri Əli Nəbiyev, və hər iki qurumun digər aidiyyəti nümayəndələri iştirak ediblər.
Qarşılıqlı müzakirələr zamanı AQTA tərəfindən qida təhlükəsizliyi sahəsində həyata keçirilən sistemli yanaşmalar və son dövrlərdə tətbiq edilən yeniliklər barədə ətraflı məlumat təqdim olunub. Xüsusilə sahibkarlar üçün prosedurların sadələşdirilməsi, xidmətlərə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və proseslərin fasiləsiz həyata keçirilməsi istiqamətində atılan addımlar diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, rəqəmsallaşma nəticəsində idxal və ixrac əməliyyatlarının səmərəliliyi artmış, sahibkarlar üçün icazə prosesləri daha sürətli və əlçatan olmuşdur. Eyni zamanda, laborator xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi biznes fəaliyyətinə müsbət təsir göstərir. Görüş çərçivəsində yerli məhsulların beynəlxalq bazarlara çıxış imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri də müzakirə olunub. Qeyd olunub ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində Azərbaycan hazırda 70-dən çox ölkəyə qida məhsulları ixrac edir.
AmCham Azərbaycan nümayəndələri öz növbəsində üzv şirkətlərin qarşılaşdığı praktiki məsələləri və sektoral çağırışları diqqətə çatdıraraq dövlət-biznes dialoqunun daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.Qarşılıqlı müzakirənin nəticəsinə əsasən, qida sektoru üzrə normativ-hüquqi bazada nəzərdə tutulan dəyişikliklər və təkmilləşdirmələr üzrə AQTA və AmCham Azərbaycan arasında daha sıx koordinasiyanın təmin olunması nəzərdə tutulur. Bu çərçivədə, qanunvericiliyə ediləcək dəyişikliklər üzrə rəy və təkliflərin toplanması məqsədilə AmCham Azərbaycan ilə mütəmadi danışıqların aparılması və palatanın üzv şirkətlərinin rəylərin nəzərə alınması imkanları qeyd olunub.
Eyni zamanda, yeni qaydalar və tələblərlə bağlı məlumatlandırma işlərinin təşkili və dəyişikliklərin biznes subyektlərinə çatdırılması istiqamətində AmCham platforması çərçivəsində mümkün əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunmuşdur.
Görüşün yekununda tərəflər arasında sahibkarlarla daha effektiv kommunikasiyanın qurulması və qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi məqsədilə birgə mexanizmlərin yaradılması istiqamətində razılıq əldə olunub.

AmCham Azerbaijan and AFSA hold High-Level Meeting to Discuss Cooperation Opportunities
AmCham Azerbaijan and AFSA hold High-Level Meeting to Discuss Cooperation Opportunities AmCham Azerbaijan and AFSA hold High-Level Meeting to Discuss Cooperation Opportunities
On April 20, 2026, a high-level meeting was held between the delegation of AmCham Azerbaijan and the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan (AFSA). The meeting focused on discussing state support mechanisms in the food sector, as well as ongoing reforms aimed at improving the business environment.
The meeting brought together the AmCham Azerbaijan delegation, led by Executive Director Zaur Karimov, along with Deputy Chairperson of AFSA Zakiyya Mustafayeva, Chairman of the Azerbaijan Food Safety Institute Ali Nabiyev, and other relevant representatives of both institutions.
During the discussions, AFSA provided a detailed overview of the systematic approaches implemented in the field of food safety, along with recent developments and innovations. Particular emphasis was placed on efforts to simplify procedures for entrepreneurs, expand access to services, and ensure the continuity of processes.
It was noted that, as a result of digitalization, the efficiency of import and export operations has increased, enabling entrepreneurs to obtain permits more quickly and conveniently. Improvements in the quality and speed of laboratory services were also highlighted as having a positive impact on business activities. The parties also discussed opportunities to expand access of locally produced goods to international markets. It was noted that Azerbaijan currently exports food products to more than 70 countries.
AmCham Azerbaijan representatives highlighted practical issues faced by member companies and sector-specific challenges, emphasizing the importance of further strengthening public-private dialogue.
As a result of the discussions, the parties noted the importance of enhancing coordination between AFSA and AmCham Azerbaijan regarding planned changes and improvements to the regulatory framework in the food sector. In this context, the importance of continued engagement with AmCham Azerbaijan was acknowledged, including consideration of member companies’ perspectives in the development of feedback and proposals on legislative changes.
Additionally, cooperation within the AmCham platform was discussed in relation to supporting awareness of regulatory updates and ensuring their effective communication to the business community.
As a result of the discussions, the parties underscored the importance of establishing joint mechanisms to enhance communication with the business community and further strengthen cooperation.