TÜRKPA-ya üzv ölkələrin parlament sədrlərinin birinci qeyri-rəsmi görüşü keçirilib
TÜRKPA-ya üzv ölkələrin parlament sədrlərinin birinci qeyri-rəsmi görüşü keçirilib TÜRKPA-ya üzv ölkələrin parlament sədrlərinin birinci qeyri-rəsmi görüşü keçirilib
Parlamentlərarası İttifaqın 152-ci Assambleyası çərçivəsində TÜRKPA-ya üzv ölkələrin parlament sədrlərinin birinci qeyri-rəsmi görüşü keçirilib. Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova çıxış edib.
Azərbaycan parlamentinin sədri qeyd edib ki, Milli Məclis həmişə olduğu kimi, bundan sonra da TÜRKPA-nın davamlı inkişafını ardıcıl surətdə dəstəkləyəcək. O vurğulayıb ki, ortaq tarix, dil və mədəni-mənəvi dəyərlər xalqlarımızı və ölkələrimizi sıx birləşdirir. Onun sözlərinə görə, qardaş ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq əlaqələri həm ikitərəfli, həm də çoxtərəfli formatda uğurla və dinamik şəkildə inkişaf edir. Milli Məclisin sədri deyib ki, qardaş ölkələrimizi əhatə edən coğrafiyada cərəyan edən geosiyasi gərginliklərə və təhdidlərə baxmayaraq, qarşılıqlı dəstək və etibarlı tərəfdaşlıq üzərində qurulmuş münasibətlərimiz, ölkələrimizin birliyi və həmrəyliyi daha da güclənməkdədir. Bu birlik və həmrəylik inkişaf və əməkdaşlığı təmin edir, regional və qlobal səviyyədə sülhə və sabitliyə mühüm töhfə verir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan daim Türk dünyasının daha sıx inteqrasiyası, onun siyasi və iqtisadi qüdrətinin artması, beynəlxalq nüfuzunun yüksəlməsi naminə ardıcıl fəaliyyət həyata keçirir. Qardaş türk dövlətləri ilə əlaqələrin genişlənməsi və möhkəmlənməsi Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindəndir.
Bu mənada, spiker Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, məhz Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə 2024-cü ilin iyulunda mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatının dövlət başçılarının ilk qeyri-rəsmi zirvə görüşü keçirilib. Daha sonra bu ənənə davam etdirilib, növbəti qeyri-rəsmi zirvə görüşü 2025-ci ildə Budapeştdə keçirilib.
TÜRKPA-ya üzv parlament sədrlərinin Parlamentlərarası İttifaqın assambleyaları çərçivəsində qeyri-rəsmi görüşlərinin keçirilməsi təşəbbüsünü Milli Məclisin dəstəklədiyini deyən Sahibə Qafarova bildirib ki, bu toplantılar yalnız TÜRKPA çərçivəsində deyil, həmçinin digər beynəlxalq təşkilatlar və qurumlar çərçivəsində əməkdaşlığımızı qiymətləndirilməyə, eyni zamanda  maraq doğuran məsələləri səmimi mühitdə müzakirə etməyə şərait yaradır. Qeyd olunub ki, bu formatda toplaşmağımız gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsi, ortaq maraqlarımızın müdafiəsi və gələcək fəaliyyətin əlaqələndirilməsi baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Sonra görüş təşkilata üzv olan digər ölkələrinin parlament sədrlərinin çıxışları və müzakirələrlə davam edib.

Проведена первая неформальная встреча спикеров парламентов стран-членов ТЮРКПА Проведена первая неформальная встреча спикеров парламентов стран-членов ТЮРКПА
В рамках 152-й Ассамблеи Межпарламентского Союза состоялась первая неформальная встреча спикеров парламентов стран-членов ТЮРКПА. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила на  встрече.
Спикер азербайджанского парламента отметила, что Милли Меджлис, как и всегда, будет и впредь последовательно поддерживать устойчивое развитие ТЮРКПА. Она подчеркнула, что наши народы и страны  тесно связывают общие история, язык и культурно-духовные ценности. По её словам, отношения сотрудничества между нашими братскими странами успешно и динамично развиваются как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
Спикер Милли Меджлиса заявила, что, невзирая на  исходящие из окружающего наши братские страны географического пространства геополитическую напряжённость и угрозы, наши отношения, построенные на взаимной поддержке и надёжном партнёрстве, а также единство и солидарность наших стран только продолжают укрепляться. Эти единство и солидарность обеспечивают развитие и сотрудничество и вносят существенный вклад в мир и стабильность на региональном и глобальном уровнях.
Было отмечено последовательное ведение Азербайджаном деятельности во имя более тесной интеграции Тюркского мира, роста его политической и экономической мощи, а также повышения его международного авторитета. Расширение и укрепление связей с братскими тюркскими государствами представляет собой одно из основных приоритетных направлений внешней политики Азербайджана.
Именно в этом смысле, по словам спикера Сагибы Гафаровой, по инициативе Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева в июле 2024-го года в культурной столице – городе Шуша – состоялась первая неформальная встреча глав государств Организации Тюркских Государств. Впоследствии эта традиция была продолжена, и следующая неформальная встреча на высшем уровне состоялась в 2025-м году в Будапеште.
Сказав, что Милли Меджлис поддерживает инициативу проведения неформальных встреч спикеров парламентов-членов ТЮРКПА в рамках Ассамблей Межпарламентского Союза, Сагиба Гафарова заявила, что эти встречи создают условия для оценки нашего сотрудничества не только в рамках ТЮРКПА, но и в рамках других международных организаций и структур, а также для обсуждения представляющих интерес вопросов в искренней обстановке. Было отмечено, что наши встречи в таком формате весьма значимы в смысле обсуждения вопросов на повестке дня, а также защиты наших общих интересов и координации дальнейшей деятельности.
Встреча продолжилась выступлениями спикеров парламентов других стран–членов организации и дискуссиями.