https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cbb7a698e6d6c7ed791615075_o.jpg
Türkiyə Böyük Millət Məslisinin deputatı Sərkan Bayramın Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri ilə görüşü keçirilib. Türkiyənin Ədalət və İnkişaf Partiyasının İstanbuldan deputatı olmaqla yanaşı, tanınmış hüquqşünas, vəkil, BMT-nin sülh elçisi olan Sərkan Bayram tələbələrlə bütün sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərə ümid ola biləcək həyat və uğur hekayəsini bölüşüb.
BDU rektoru Elçin Babayev uşaq yaşlarından həyatın çətinlikləri ilə mübarizə aparan və bu mübarizədən qalib çıxan Sərkan Bayramın hekayəsinin gənclər üçün çox ibrətamiz olduğunu vurğulayıb. O, sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərə və inklüziv təhsilə Bakı Dövlət Universitetində də xüsusi diqqət göstərildiyini diqqətə çatdırıb. Belə görüşlərin gənc nəslin mənəvi keyfiyyətlərini təkmilləşdirdiyini, onlara əzmkarlıq, empatiya, həssaslıq, xəyallardan vaz keçməməyi aşıladığını bildirib.
Sonra söz qonağa verilib. Sərkan Bayram tələbələri öz həyat hekayəsi əsasında qələmə aldığı “Buğda dənəsi” kitabı və onun missiyası ilə tanış edib. Hələ körpə ikən buğda tarlasında baş verən yanğında əllərini itirən Sərkan Bayram səbrlə həyat mübarizəsi apardığını, heç vaxt ümidini itirmədiyini, bu qətiyyətin minlərlə insanı yaşamağa ruhlandırdığını qeyd edib: “Biz yıxılanda deyil, təslim olanda itiririk. Ona görə əllərimlə tuta bilmədiyimi ürəyimlə tutdum və heç vaxt buraxmadım. “Buğda dənəsi” ümidə gedən yolçuluqdur və tək mənim deyil, milyonların səsi, milyonların hekayəsidir”.
O, öz həyat hekayəsinin sağlamlıq imkanları məhdud insanlara vaz keçməməyi, qəyiyyətlə mübarizə aparmağı və uğur qazanmağı öyrətdiyini deyib. Cəmiyyətdə sevginin, empatiyanın, anlayışın yayılmasına töhfə verən belə addımların gənclər arasında da təbliğinin əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cbb7a698e6d6c7ed791615075_o.jpg
Состоялась встреча депутата Великого национального собрания Турции Серкана Байрама со студентами Бакинского государственного университета (БГУ). Помимо того, что Серкан Байрам является депутатом от Партии справедливости и развития Турции от Стамбула, он также известный юрист, адвокат и Посол мира ООН. Гость поделился со студентами своей историей жизни и успеха, которая может стать надеждой для людей с ограниченными возможностями здоровья.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев подчеркнул, что история Серкана Байрама, который с детства боролся с жизненными трудностями и вышел победителем из этой борьбы, очень поучительна для молодежи. Он отметил, что в БГУ особое внимание уделяется людям с ограниченными возможностями и инклюзивному образованию. Ректор сказал, что такие встречи улучшают моральные устои молодого поколения, прививают им настойчивость, эмпатию, чуткость, приучают их добиваться своих мечтаний.
Затем слово было предоставлено гостю. Серкан Байрам представил студентам свою книгу «Buğda dənəsi» («Зерно пшеницы»), написанную на основе его жизненной истории и его миссии. Серкан Байрам, потерявший руки в пожаре на пшеничном поле еще младенцем, сказал, что боролся за жизнь с терпением, никогда не терял надежды, и что эта его решимость вдохновила тысячи людей на жизнь: «Мы проигрываем не когда падаем, а когда сдаемся. Поэтому я держал то, что не мог удержать руками, сердцем и никогда не отпускал. «Зерно пшеницы» — это путь к надежде, и это не только мой голос, но и голос миллионов, история миллионов». Гость сказал, что его история жизни учит людей с ограниченными возможностями здоровья не сдаваться, решительно бороться и добиваться успеха. Он подчеркнул, что важно продвигать среди молодежи шаги, которые способствуют распространению любви, сочувствия и взаимопонимания в обществе.