https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cbb7a698e6d6c7ed791615075_o.jpg
Türkiyə Böyük Millət Məslisinin deputatı Sərkan Bayramın Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) tələbələri ilə görüşü keçirilib. Türkiyənin Ədalət və İnkişaf Partiyasının İstanbuldan deputatı olmaqla yanaşı, tanınmış hüquqşünas, vəkil, BMT-nin sülh elçisi olan Sərkan Bayram tələbələrlə bütün sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərə ümid ola biləcək həyat və uğur hekayəsini bölüşüb.
BDU rektoru Elçin Babayev uşaq yaşlarından həyatın çətinlikləri ilə mübarizə aparan və bu mübarizədən qalib çıxan Sərkan Bayramın hekayəsinin gənclər üçün çox ibrətamiz olduğunu vurğulayıb. O, sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərə və inklüziv təhsilə Bakı Dövlət Universitetində də xüsusi diqqət göstərildiyini diqqətə çatdırıb. Belə görüşlərin gənc nəslin mənəvi keyfiyyətlərini təkmilləşdirdiyini, onlara əzmkarlıq, empatiya, həssaslıq, xəyallardan vaz keçməməyi aşıladığını bildirib.
Sonra söz qonağa verilib. Sərkan Bayram tələbələri öz həyat hekayəsi əsasında qələmə aldığı “Buğda dənəsi” kitabı və onun missiyası ilə tanış edib. Hələ körpə ikən buğda tarlasında baş verən yanğında əllərini itirən Sərkan Bayram səbrlə həyat mübarizəsi apardığını, heç vaxt ümidini itirmədiyini, bu qətiyyətin minlərlə insanı yaşamağa ruhlandırdığını qeyd edib: “Biz yıxılanda deyil, təslim olanda itiririk. Ona görə əllərimlə tuta bilmədiyimi ürəyimlə tutdum və heç vaxt buraxmadım. “Buğda dənəsi” ümidə gedən yolçuluqdur və tək mənim deyil, milyonların səsi, milyonların hekayəsidir”.
O, öz həyat hekayəsinin sağlamlıq imkanları məhdud insanlara vaz keçməməyi, qəyiyyətlə mübarizə aparmağı və uğur qazanmağı öyrətdiyini deyib. Cəmiyyətdə sevginin, empatiyanın, anlayışın yayılmasına töhfə verən belə addımların gənclər arasında da təbliğinin əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_cbb7a698e6d6c7ed791615075_o.jpg
Member of the Grand National Assembly of Türkiye Serkan Bayram met with students of Baku State University (BSU). A member of parliament representing the Justice and Development Party from Istanbul, Serkan Bayram is also a well-known lawyer and a UN Ambassador of Peace. He shared his life story with students, offering a message of resilience and hope, particularly for people with disabilities.
Welcoming the guest, BSU Rector Elchin Babayev emphasized that Serkan Bayram’s life journey—overcoming serious challenges from early childhood—is a powerful example for young people. He noted that BSU places special emphasis on inclusive education and support for people with disabilities. The rector highlighted that such meetings help strengthen the moral values of the younger generation, fostering perseverance, empathy, and determination to achieve their goals.
During the meeting, Serkan Bayram presented his book “A Grain of Wheat”, based on his life story and personal mission. Having lost his arms in a wheat field fire as an infant, he spoke about overcoming hardship with patience and never losing hope. He emphasized that this determination has inspired thousands of people: “We do not lose when we fall, but when we give up. ‘A Grain of Wheat’ is a path to hope—it is not only my voice, but the voice and story of millions.”
He noted that his life story encourages people with disabilities to remain strong, persevere, and succeed. The guest also stressed the importance of promoting values such as compassion, understanding, and solidarity among young people.