Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda Qadın Parlamentarilər Forumunda çıxış edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda Qadın Parlamentarilər Forumunda çıxış edib
Parlamentlərarası İttifaqın Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən 152-ci Assambleyası çərçivəsində 41-ci Qadın Parlamentarilər Forumu keçirilib.
Əvvəlcə Forumun sədri Sintia Lopez çıxış edərək, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanı və tədbirdə iştirak edən digər parlament spikerlərini salamlayıb, Forumda iştiraklarına görə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş, Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Tulia Akson, Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Martin Çunqonq  çıxış edərək Forumun əhəmiyyətini vurğulayıblar və tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova çıxış edərək, Qadın Parlament Sədrlərinin 2025-ci ildə keçirilmiş 15-ci Zirvə Toplantısının hesabatını təqdim edib. Azərbaycan parlamentinin spikeri bildirib ki, bu təqdimat münaqişələrin, gərginliklərin, qeyri-müəyyənliklərin və artan bərabərsizliklərin hökm sürdüyü bir dövrdə xüsusilə böyük əhəmiyyət daşıyır. Onun sözlərinə görə, parlamentarilər mövcud problemlərin həllinin bir hissəsi olmalıdır, çünki bu gün dünya sülhün təmin olunması üçün dialoqun və inklüzivliyin gücünə ehtiyac duyur.
Spiker qeyd edib ki, təqdim olunan hesabat qadın parlament sədrləri tərəfindən qəbul olunmuş bəyannamədir. O vurğulayıb ki, sənəd parlamentləri bir araya gətirməyə, sülh, həmrəylik və inklüzivlik naminə birgə fəaliyyətə çağırır.
Sahibə Qafarova bildirib ki, fəaliyyət üçün çağırışlar heç də həmişə sabit və dinc dövrlərdə ortaya çıxmır, əksinə, daha çox böhran, münaqişə və geriləmə dövrlərində yaranır. Onun sözlərinə görə, dünyanın bir çox regionlarında zorakılığın, müharibənin və təhlükəsizlik problemlərinin qadınlara və qızlara, onların gələcəyinə göstərdiyi ağır təsirlər gender bərabərliyi, qadınların və qızların müdafiəsi sahəsində səylərin daha da gücləndirilməsini və sürətləndirilməsini zəruri edir. O, sənəddə dünya üzrə mövcud vəziyyətlə bağlı dərin narahatlığın, münaqişə və müharibə bölgələrində yaşayan qadın və qızlarla həmrəyliyin ifadə olunduğunu diqqətə çatdıraraq, Forum iştirakçılarını bu həmrəyliyi bölüşməyə çağırıb.
Eyni zamanda, hesabatda beynəlxalq humanitar hüquqa və insan hüquqlarına tam hörmət göstərilməsi, münaqişələrin sülh yolu ilə danışıqlar vasitəsilə həlli ilə bağlı çağırışlar, eləcə də gender bərabərliyini nəzərə alan diplomatiyanın inkişaf etdirilməsinə, inklüziv sülh proseslərinin təşviqinə, qadınların diplomatiya və xarici siyasətdə liderlik rolunun artırılmasına dair tövsiyələr yer alıb.
Milli Məclisin sədri, bu Forumda ədalətli və uzunmüddətli sülhün bərpa olunmasının, münaqişələrin qadın və qızlara təsirlərinin müzakirə olunacağını nəzərə alaraq, Forum iştirakçılarını qadın spikerlər tərəfindən irəli sürülən tövsiyələri bu müzakirələrə daxil etməyə çağırıb.
Daha sonra Forum digər parlament sədrlərinin və parlamentarilərin çıxışları və mövzu ətrafında aparılan müzakirələrlə davam edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_66d37650803b8cf8113bbb0b1_o.jpg
В городе Стамбул Турции в рамках текущей 152-й Ассамблеи Межпарламентского Союза состоялся 41-й Форум Женщин-Парламентариев.
Вначале выступила председатель Форума Синтия Лопес, приветствовав спикера Милли Меджлиса Сагибу Гафарову и других участвующих в мероприятии парламентских спикеров, и поблагодарив их за участие в данном Форуме.
Говорившие затем председатель Великого Национального Собрания Турции Нуман Куртулмуш, президент Межпарламентского Союза Тулия Аксон и Генеральный секретарь Межпарламентского Союза Мартин Чунгонг подчеркнули значимость Форума и пожелали успехов в работе мероприятия.
В ходе своей речи спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова представила отчёт проведённого в 2025-м году 15-го Саммита Женщин-Спикеров Парламентов. Как заметила спикер азербайджанского парламента, презентация особенно важна в период, отмеченный конфликтами, напряжённостью, неопределённостью и усугубляющимся неравенством; она подчеркнула, что парламентариям следует стать частью решения существующих проблем, поскольку сегодня мир нуждается в силе диалога и инклюзивности для обеспечения мира.
Сказав, что представленный отчёт – это Декларация, принятая женщинами-спикерами парламентов, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила, что документ призывает объединить парламенты и действовать во имя мира и инклюзивности.
В своём выступлении спикер Милли Меджлиса отметила, что требующие действий вызовы далеко не всегда появляются в стабильные, мирные времена. Они возникают в периоды кризисов, конфликтов и регресса. По словам спикера Сагибы Гафаровой, из того, как явственно тяжко насилие, войны и опасности во многих частях мира влияют на женщин и девушек и на их будущее, следует обусловленная этим обстоятельством необходимость наращивания усилий и ускорения их применения. Подчеркнув, что в документе выражается глубокая обеспокоенность текущей ситуацией в мире и заявляется о солидарности со всеми женщинами и девушками, проживающими в конфликтных и военных зонах, Сагиба Гафарова призвала и этот Форум проявить такую же солидарность.
Одновременно, в докладе содержатся призывы к полному соблюдению международного гуманитарного права и прав человека, а также к мирному урегулированию конфликтов путём переговоров, рекомендации по развитию дипломатии с учётом гендерного равенства и инклюзивных мирных процессов, и к повышению роли лидерства женщин в дипломатии и внешней политике.
Учитывая, что на Форуме предстоит обсуждение вопросов восстановления справедливого и долгосрочного мира, а также воздействия конфликтов на женщин и девушек, спикер Милли Меджлиса призвала участниц Форума вынести на обсуждение выдвинутые женщинами-спикерами рекомендации.
Затем Форум продолжился выступлениями других спикеров и членов парламентов на иные темы, а также обсуждениями.