Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda Qadın Parlamentarilər Forumunda çıxış edib Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İstanbulda Qadın Parlamentarilər Forumunda çıxış edib
Parlamentlərarası İttifaqın Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən 152-ci Assambleyası çərçivəsində 41-ci Qadın Parlamentarilər Forumu keçirilib.
Əvvəlcə Forumun sədri Sintia Lopez çıxış edərək, Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanı və tədbirdə iştirak edən digər parlament spikerlərini salamlayıb, Forumda iştiraklarına görə təşəkkürünü bildirib.
Sonra Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuş, Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Tulia Akson, Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Martin Çunqonq  çıxış edərək Forumun əhəmiyyətini vurğulayıblar və tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova çıxış edərək, Qadın Parlament Sədrlərinin 2025-ci ildə keçirilmiş 15-ci Zirvə Toplantısının hesabatını təqdim edib. Azərbaycan parlamentinin spikeri bildirib ki, bu təqdimat münaqişələrin, gərginliklərin, qeyri-müəyyənliklərin və artan bərabərsizliklərin hökm sürdüyü bir dövrdə xüsusilə böyük əhəmiyyət daşıyır. Onun sözlərinə görə, parlamentarilər mövcud problemlərin həllinin bir hissəsi olmalıdır, çünki bu gün dünya sülhün təmin olunması üçün dialoqun və inklüzivliyin gücünə ehtiyac duyur.
Spiker qeyd edib ki, təqdim olunan hesabat qadın parlament sədrləri tərəfindən qəbul olunmuş bəyannamədir. O vurğulayıb ki, sənəd parlamentləri bir araya gətirməyə, sülh, həmrəylik və inklüzivlik naminə birgə fəaliyyətə çağırır.
Sahibə Qafarova bildirib ki, fəaliyyət üçün çağırışlar heç də həmişə sabit və dinc dövrlərdə ortaya çıxmır, əksinə, daha çox böhran, münaqişə və geriləmə dövrlərində yaranır. Onun sözlərinə görə, dünyanın bir çox regionlarında zorakılığın, müharibənin və təhlükəsizlik problemlərinin qadınlara və qızlara, onların gələcəyinə göstərdiyi ağır təsirlər gender bərabərliyi, qadınların və qızların müdafiəsi sahəsində səylərin daha da gücləndirilməsini və sürətləndirilməsini zəruri edir. O, sənəddə dünya üzrə mövcud vəziyyətlə bağlı dərin narahatlığın, münaqişə və müharibə bölgələrində yaşayan qadın və qızlarla həmrəyliyin ifadə olunduğunu diqqətə çatdıraraq, Forum iştirakçılarını bu həmrəyliyi bölüşməyə çağırıb.
Eyni zamanda, hesabatda beynəlxalq humanitar hüquqa və insan hüquqlarına tam hörmət göstərilməsi, münaqişələrin sülh yolu ilə danışıqlar vasitəsilə həlli ilə bağlı çağırışlar, eləcə də gender bərabərliyini nəzərə alan diplomatiyanın inkişaf etdirilməsinə, inklüziv sülh proseslərinin təşviqinə, qadınların diplomatiya və xarici siyasətdə liderlik rolunun artırılmasına dair tövsiyələr yer alıb.
Milli Məclisin sədri, bu Forumda ədalətli və uzunmüddətli sülhün bərpa olunmasının, münaqişələrin qadın və qızlara təsirlərinin müzakirə olunacağını nəzərə alaraq, Forum iştirakçılarını qadın spikerlər tərəfindən irəli sürülən tövsiyələri bu müzakirələrə daxil etməyə çağırıb.
Daha sonra Forum digər parlament sədrlərinin və parlamentarilərin çıxışları və mövzu ətrafında aparılan müzakirələrlə davam edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_66d37650803b8cf8113bbb0b1_o.jpg
The 41st Forum of Women Parliamentarians has taken place as part of the current 152nd Assembly of the Inter-Parliamentary Union in the city of Istanbul in Türkiye.
First spoke President of the Forum Cynthia Lopez, who greeted Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova and the other participating Speakers of Parliament, and thanked them for attending this Forum.
Chairman of the Grand National Assembly of Türkiye Numan Kurtulmuş, President of the Inter-Parliamentary Union Tulia Ackson and Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong who addressed the Forum next emphasised its significance and wished successes in the proceedings of the event.
In her address, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova tabled the report of the 15th Summit of Women Speakers of Parliament held in 2025. According to the Speaker of the Parliament of Azerbaijan, the presentation matters especially in a period marked by conflicts, tensions, ambiguities and escalating inequality; she stressed that parliamentarians ought to become part of the existing problems’ solution because the world today needs the prowess of dialogue and inclusivity to ensure peace.
Saying that the presented report is the Declaration adopted by the Women Speakers of Parliament, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova mentioned the document calling for uniting the Parliaments and acting in the name of peace and inclusivity.
The Speaker of the Milli Majlis remarked as she continued her speech that challenges requiring action do not always emerge in stable, peaceful times – by far. Indeed, they arise in periods of crises, conflicts and regression. According to Speaker Sahiba Gafarova, just how evident is the grave impact of violence, war and hazards in many parts of the world upon women and girls and their future leads to the pre-conditioned necessity of intensifying the relevant efforts and accelerating their application. Stressing that the document expresses profound concerns about the current situation world-wide and declares solidarity with all the women and girls living in conflict and war areas, Sahiba Gafarova called upon the current Forum to manifest such solidarity, too.
Simultaneously, the report contains calls for full compliance with international humanitarian law and human rights as well as for peaceful resolution of conflicts via negotiations; there are in it recommendations for developing diplomacy that is to incorporate gender equality and inclusive peace processes; and there are calls for raising the role of women's leadership in diplomacy and foreign policy.
Given that the Forum is to discuss issues of restoring a just and lasting peace as well as the impacts of conflicts upon women and girls, the Speaker of the Milli Majlis urged the Forum participants to bring the recommendations put forward by Women Speakers up for discussion.
The Forum continued with the addresses of other Speakers and Members of Parliament covering other subjects as well as with deliberations.