https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_dc48320351f8b894aa43a8c89_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Xalq yazıçısı, dövlət mükafatı laureatı, görkəmli ictimai xadim Maqsud İbrahimbəyovun “Qora libosli ayol tashrifi” (“Qara paltarlı qadın”) əsərinin özbək dilində nəşrinin təqdimatı keçirilib.
Bu nəşr Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin birgə layihəsi çərçivəsində ərsəyə gəlib.
Təqdimat mərasimində elm və ədəbiyyat xadimləri, mədəniyyət nümayəndələri, ictimaiyyət təmsilçiləri, jurnalistlər, tələbələr və Özbəkistanda yaşayan azərbaycanlı icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində Maqsud İbrahimbəyovun həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş qısa sənədli videoçarx nümayiş etdirilib.
Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Akif Marifli çıxışında vurğulayıb ki, bu nəşr Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamına əsasən, görkəmli yazıçı Maqsud İbrahimbəyovun 90 illik yubileyinin qeyd olunması çərçivəsində həyata keçirilib. O bildirib ki, yazıçı Azərbaycan ədəbiyyatında xüsusi yer tutmaqla yanaşı, dramaturq, ssenarist və rejissor kimi də zəngin və çoxşaxəli yaradıcılığı ilə seçilib. Direktor vurğulayıb ki, “Qara paltarlı qadın” əsəri insanın daxili dünyasını və həyatın mürəkkəb tərəflərini dərin bədii ifadə ilə əks etdirən mühüm ədəbi nümunələrdən biridir. Onun sözlərinə görə, əsərin özbək dilində nəşri Azərbaycan ədəbiyyatının daha geniş oxucu auditoriyasına çatdırılmasına, eləcə də elmi-ədəbi əlaqələrin inkişafına xidmət edir.
Tədbirdə çıxış edən Daşkənd şəhər Şurasının deputatı, fəlsəfə elmləri doktoru, professor Cəmilə Şermuxammedova və Özbəkistan–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin icraçı direktoru, professor Erkin Nuriddinov əsərin ədəbi xüsusiyyətlərindən bəhs edərək onun insan psixologiyasını və həyatın dramatizmini dərin və təsirli bədii vasitələrlə təqdim etdiyini qeyd ediblər.
Digər çıxış edənlər – Mirzə Uluqbəy adına Özbəkistan Milli Universitetinin professoru Niginahon Şermuxamedova, Özbəkistan Yazıçılar Birliyinin üzvləri, şairələr Gulbahor Saydiganiyeva və Dilarom Abrahmanqızı, eləcə də kitabın tərcüməçisi Şahlo Kosimova əsərin özbək dilinə tərcüməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq bu nəşrin Azərbaycan və Özbəkistan arasında ədəbi əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verdiyini bildiriblər.
Tədbirdə yazıçının həyat yoldaşı Anna İbrahimbəyova çıxış edərək Maqsud İbrahimbəyovun yaradıcılığının əsas xüsusiyyətləri barədə danışıb. O qeyd edib ki, müəllif əsərlərində insan talelərini dərin psixoloji çalarlarla təsvir etməyi bacarırdı. Eyni zamanda tədbir zamanı iştirakçıların əsərlə bağlı ünvanladıqları sualları cavablandıraraq fikirlərini bölüşüb.
Təqdimat çərçivəsində Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin “Xarıbülbül” teatr truppası tərəfindən əsərin motivləri əsasında hazırlanmış səhnə kompozisiyası təqdim olunub, “Qarabağ Zəfəri” rəqs ansamblı isə Azərbaycan xalq rəqslərinin zənginliyini əks etdirən xoreoqrafik nömrələrlə çıxış edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_dc48320351f8b894aa43a8c89_o.jpg
В Азербайджанском Культурном Центре имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, состоялась презентация издания на узбекском языке произведения Народного писателя, лауреата государственной премии, выдающегося общественного деятеля Максуда Ибрагимбекова «Qora libosli ayol tashrifi» («Приходила женщина в чёрном»).
Данное издание подготовлено в рамках совместного проекта Министерства культуры Азербайджанской Республики и Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева.
В церемонии презентации приняли участие деятели науки и литературы, представители культуры, общественности, журналисты, студенты, а также члены азербайджанской общины, проживающие в Узбекистане.
В начале мероприятия был продемонстрирован короткий документальный видеоролик, посвящённый жизни и творчеству Максуда Ибрагимбекова.
Директор Азербайджанского Культурного Центра Акиф Марифли в своём выступлении подчеркнул, что издание реализовано в рамках празднования 90-летнего юбилея выдающегося писателя Максуда Ибрагимбекова в соответствии с распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Он отметил, что писатель занимает особое место в азербайджанской литературе и отличался многогранным творчеством как драматург, сценарист и режиссёр. Директор подчеркнул, что произведение «Приходила женщина в чёрном» является важным литературным образцом, глубоко отражающим внутренний мир человека и сложные стороны жизни. По его словам, издание книги на узбекском языке способствует расширению читательской аудитории азербайджанской литературы, а также развитию научно-литературных связей.
Выступившие на мероприятии депутат Ташкентского городского кенгаша, доктор философских наук, профессор Джамиля Шермухамедова и исполнительный директор Общества дружбы Узбекистан–Азербайджан, профессор Эркин Нуриддинов отметили художественные особенности произведения, подчеркнув, что оно глубоко и выразительно раскрывает человеческую психологию и драматизм жизни.
Среди других выступивших — профессор Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека Нигинахон Шермухамедова, члены Союза писателей Узбекистана, поэтессы Гульбахор Сайдиганиева и Дилором Абрахманкызы, а также переводчик книги Шахло Косимова, которые подчеркнули значение перевода произведения на узбекский язык и отметили, что данное издание вносит важный вклад в развитие литературных связей между Азербайджаном и Узбекистаном.
На мероприятии также выступила супруга писателя Анна Ибрагимбекова, рассказавшая об особенностях творческого наследия Максуда Ибрагимбекова. Она отметила, что автор умел глубоко передавать человеческие судьбы через тонкие психологические образы, а также ответила на вопросы участников мероприятия.
В рамках презентации театральная труппа «Харыбюльбюль» Азербайджанского Культурного Центра представила сценическую композицию по мотивам произведения, а танцевальный ансамбль «Карабах зафери» выступил с хореографическими номерами, отражающими богатство азербайджанских народных танцев.