https://www.innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5077a8e816f6eb24278b99440_o.jpg
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun tapşırığına əsasən, Azərbaycan Ordusunun birlik, birləşmə, hərbi hissə, xüsusi təyinatlı təhsil müəssisələrində 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar silsilə anım tədbirləri keçirilib.
Mərasimlərdə əvvəlcə xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin, eləcə də soyqırımı qurbanlarının xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirlərdə qeyd olunub ki, 1918-ci ilin 30 mart və 3 aprel tarixləri arasında Bakı şəhərində və Bakı quberniyasının müxtəlif bölgələrində, həmçinin Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri tərəfindən azərbaycanlılar kütləvi şəkildə vəhşicəsinə qətlə yetirilib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin 26 mart 1998-ci il tarixli Fərmanı ilə hər il mart ayının 31-i Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi dövlət səviyyəsində qeyd olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Çıxış edənlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın, eləcə də Heydər Əliyev Fondunun ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımı dəhşətlərinin dünyaya tanıdılması istiqamətində həyata keçirdiyi məqsədyönlü tədbirlərin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıblar.
Anım tədbirlərində ədəbi-bədii kompozisiyalar təqdim olunub, fotosərgilər, sənədli filmlər nümayiş etdirilib, ictimai-siyasi hazırlıq dərslərində mövzuya dair mühazirələr oxunub.
Hərbi qulluqçular tərəfindən soyqırımı qurbanlarının abidələri, eləcə də torpaqlarımızın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda şəhid olan Vətən övladlarının məzarları ziyarət olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-04/_innews_5077a8e816f6eb24278b99440_o.jpg
On the instructions of Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov, a series of commemorative events marking 31 March — the Day of the Genocide of Azerbaijanis were held across army corps, formations, military units of the Azerbaijan Army, and special military educational institutions.
At the ceremonies, a minute of silence was first observed in memory of the National Leader of the Azerbaijani nation, Heydar Aliyev, the Martyrs who sacrificed their lives for the Motherland, and the victims of the genocide, followed by the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
It was noted that between March 30 and April 3, 1918, Azerbaijanis were brutally massacred on a mass scale in the city of Baku and various districts of the Baku governorate, as well as in Shamakhi, Guba, Khachmaz, Lankaran, Hajigabul, Salyan, Zangazur, Karabakh, Nakhchivan, and other areas by the Baku Soviet and Armenian Dashnak armed groups.
It was emphasized that, 31 March is annually commemorated at the state level as the Day of the Genocide of Azerbaijanis by the Decree of National Leader Heydar Aliyev dated 26 March, 1998.
The speakers highlighted the significance of the purposeful measures undertaken by the President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Mr. Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, as well as the Heydar Aliyev Foundation, to raise international awareness of the genocide atrocities committed against the Azerbaijani nation by Armenians.
At the commemorative events, literary and artistic compositions were presented, photo exhibitions and documentary films were displayed, and lectures on the subject were delivered during socio-political training sessions.
Military personnel visited the memorials of genocide victims, as well as the graves of those who fell for the independence, territorial integrity, and sovereignty of the Motherland.