https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0ba2035f89a966d960090f413_o.jpg
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdində Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə Daşkənd İqtisadiyyat və Pedaqoji Universitetində görkəmli türkoloq, özbək əsilli Azərbaycan alimi Xalid Səid Xocayevə həsr olunmuş, özbək dilinə tərcümə edilərək nəşr olunmuş “Xolid Said Xo‘jayev” kitabının təqdimat mərasimi keçiriləcək, eyni zamanda onun adını daşıyan Azərbaycanşünaslıq auditoriyasının açılışı baş tutacaq.
Azər Turonun müəllifi olduğu “Xolid Said Xo‘jayev” kitabı 1937-ci il repressiyasının qurbanlarından biri, görkəmli türkoloq, “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Azərbaycan dilinə ilk tərcüməçisi olan azərbaycanlı alim Xalid Səid Xocayevin həyat və elmi fəaliyyətinə həsr olunub. Nəşr alimin zəngin irsini işıqlandırmaqla yanaşı, müasir türkşünaslıq tarixinin bir sıra mühüm məqamlarına aydınlıq gətirir.
Tədbirdə Azərbaycan və Özbəkistanın rəsmi şəxsləri, elm və təhsil ictimaiyyətinin təmsilçiləri iştirak edəcəklər.
Layihə çərçivəsində yaradılacaq auditoriya Azərbaycan ədəbiyyatı, tarixi və mədəniyyətini əks etdirən zəngin kitab fondu, foto materiallar və müxtəlif tədris vəsaitləri ilə yanaşı, görkəmli alim Xalid Səid Xocayevin həyat və elmi irsini əks etdirən nəşrlər, arxiv materialları, foto-sənədlər və digər təqdimat materialları ilə də təmin olunacaq.
Auditoriyanın tərtibatında Azərbaycan və Özbəkistanın dövlət bayraqları, görkəmli şəxsiyyətlərin portretləri, Azərbaycanın xəritəsi və digər vizual elementlər yer alacaq.
Yeni yaradılan auditoriya tələbələrin Azərbaycan dili, ədəbiyyatı və mədəniyyəti ilə daha yaxından tanış olması, eləcə də elmi müzakirələrin, təqdimatların və birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün mühüm akademik platforma rolunu oynayacaq.
Bu təşəbbüs Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında elmi-mədəni əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə, ortaq türk irsinin öyrənilməsi və təbliğinə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0ba2035f89a966d960090f413_o.jpg
В рамках проекта Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева при Посольстве Азербайджанской Республики в Республике Узбекистан, в Ташкентском университете экономики и педагогики состоится презентация книги «Xolid Said Xo‘jayev», посвящённой выдающемуся тюркологу, азербайджанскому учёному узбекского происхождения Халиду Саиду Ходжаеву, переведённой на узбекский язык, а также открытие аудитории азербайджановедения, носящей его имя.
Книга «Xolid Said Xo‘jayev», автором которой является Азер Турон, посвящена жизни и научной деятельности Халида Саида Ходжаева — одного из жертв репрессий 1937 года, выдающегося тюрколога и первого переводчика на азербайджанский язык произведения «Диван лугат ат-турк». Издание не только освещает богатое научное наследие учёного, но и проливает свет на ряд важных аспектов истории современной тюркологии.
В мероприятии примут участие официальные лица Азербайджана и Узбекистана, представители научного и образовательного сообщества.
В рамках проекта создаваемая аудитория будет оснащена богатым книжным фондом, отражающим литературу, историю и культуру Азербайджана, а также фотоматериалами, учебными пособиями и материалами, посвящёнными жизни и научному наследию Халида Саида Ходжаева, включая архивные документы и фотоматериалы.
В оформлении аудитории будут использованы государственные флаги Азербайджана и Узбекистана, портреты выдающихся личностей, карта Азербайджана и другие визуальные элементы.
Новая аудитория станет важной академической платформой для более глубокого изучения студентами азербайджанского языка, литературы и культуры, а также для проведения научных дискуссий, презентаций и реализации совместных проектов.
Данная инициатива направлена на дальнейшее укрепление научно-культурных связей между Азербайджаном и Узбекистаном, а также на изучение и популяризацию общего тюркского наследия.