https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0ea44ccff095fe5999ccd049f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Çin Xalq Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Asiya naminə Boao Forumunın İllik Konfransında çıxışında Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qlobal təşəbbüsləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Spikerin sözlərinə görə, Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə, Azərbaycan fəal şəkildə Qlobal Cənubun maraqlarını təşviq edib və hərəkatın institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsinə töhfə verib. Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan və hazırda Azərbaycan Milli Məclisinin sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi parlamentlərarası əməkdaşlıq vasitəsilə ümumi məqsədlərə nail olmaq üçün mühüm platforma təqdim edir.
Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, COP29-a ev sahibliyi edən Azərbaycan Qlobal Şimal və Cənub arasında fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmaq və qlobal iqlim gündəliyi üzrə əsas nəticələrin əldə olunmasına töhfə vermək üçün fəal çalışıb.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın Qlobal Bakı Forumu kimi platformalar vasitəsi ilə sivilizasiyalararası dialoq, multikulturalizm və tolerantlığın təşviqi kimi məsələlər üzərində fəal işləməyə davam etdiyini də vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0ea44ccff095fe5999ccd049f_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в своём выступлении с речью на Ежегодной Конференции Боаоского Азиатского Форума в рамках рабочего визита в Китайскую Народную Республику информировала участников мероприятия о глобальных инициативах, выдвинутых Азербайджаном под руководством Президента Ильхама Алиева. По словам спикера, в период председательства в Движении Неприсоединения Азербайджан активно отстаивал интересы Глобального Юга и вносил вклад в укрепление институциональных основ Движения. По её словам, созданная по инициативе Президента Ильхама Алиева и возглавляемая ныне Милли Меджлисом Азербайджана Парламентская Сеть Движения Неприсоединения представляет собой важную площадку для достижения общих целей посредством межпарламентского сотрудничества.
Обращалось внимание и на то, что принимавший у себя COP-29 Азербайджан активно работал над преодолением разногласий между Глобальным Севером и Глобальным Югом, как и над достижением главнейших итогов в рамках глобальной климатической повестки.
Спикер также подчеркнула продолжение Азербайджаном активной работы над такими вопросами, как продвижение межцивилизационного диалога, мультикультурализма и толерантности, в том числе посредством таких платформ, как Глобальный Бакинский Форум.