https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0ea44ccff095fe5999ccd049f_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Çin Xalq Respublikasına işgüzar səfəri çərçivəsində Asiya naminə Boao Forumunın İllik Konfransında çıxışında Azərbaycanın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qlobal təşəbbüsləri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Spikerin sözlərinə görə, Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə, Azərbaycan fəal şəkildə Qlobal Cənubun maraqlarını təşviq edib və hərəkatın institusional əsaslarının möhkəmləndirilməsinə töhfə verib. Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan və hazırda Azərbaycan Milli Məclisinin sədrlik etdiyi Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi parlamentlərarası əməkdaşlıq vasitəsilə ümumi məqsədlərə nail olmaq üçün mühüm platforma təqdim edir.
Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, COP29-a ev sahibliyi edən Azərbaycan Qlobal Şimal və Cənub arasında fikir ayrılıqlarını aradan qaldırmaq və qlobal iqlim gündəliyi üzrə əsas nəticələrin əldə olunmasına töhfə vermək üçün fəal çalışıb.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın Qlobal Bakı Forumu kimi platformalar vasitəsi ilə sivilizasiyalararası dialoq, multikulturalizm və tolerantlığın təşviqi kimi məsələlər üzərində fəal işləməyə davam etdiyini də vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0ea44ccff095fe5999ccd049f_o.jpg
In her address at the Annual Conference of the Boao Forum for Asia during her working visit to the People's Republic of China, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova told the event participants about the global initiatives that Azerbaijan had put forth under the leadership of President Ilham Aliyev. It was said that Azerbaijan had actively championed the interests of the Global South and had contributed to strengthening the institutional foundations of the Non-Aligned Movement during her chairmanship of it. According to her, the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, established upon the initiative of President Ilham Aliyev and currently chaired by the Milli Majlis of Azerbaijan, constitutes an important platform for achieving common goals through inter-parliamentary co-operation.
It was pointed out also that, whilst hosting COP-29, Azerbaijan was working actively on bridging the differences between the Global North and the Global South as well as on achieving the key outcomes within the global climate agenda.
Besides, stressed Azerbaijan's continued active engagement on such matters as the promotion of dialogue of civilisations, multiculturalism and tolerance, including through such platforms as the Global Baku Forum.