https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_d0243ea26f54b7206101ff337_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova XIII Qlobal Bakı Forumunda iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Tulia Akson ilə görüşüb.
Görüşdə Bakı Forumu, tədbir çərçivəsində aparılan müzakirələrin əhəmiyyəti barədə fikirlər səsləndirilib. Spiker Sahibə Qafarova indiki gərgin regional və beynəlxalq vəziyyət fonunda Azərbaycanın sülh və dialoq naminə göstərdiyi səyləri qeyd edərək, bu çərçivədə Qlobal Bakı Forumunun beynəlxalq ictimaiyyəti narahat edən bir çox məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm platforma təşkil etdiyini vurğulayıb.
Tulia Akson da Qlobal Bakı Forumunun beynəlxalq platforma kimi mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu qeyd edib. O, həmçinin, Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh prosesində Prezident İlham Əliyevin oynadığı mühüm rolu və təşəbbüslərini yüksək qiymətləndirərək, bunun dövlətlər arasında problemlərin həlli üçün bir model olduğunu bildirib.
Söhbət zamanı beynəlxalq əməkdaşlıq məsələləri də nəzərdən keçirilib. Azərbaycan Milli Məclisinin Parlamentlərarası İttifaq çərçivəsində fəal təmsilçiliyindən, bu beynəlxalq təşkilatla Azərbaycan parlamenti arasında əməkdaşlığın mövcud səviyyəsindən razılıq ifadə olunub. Həmçinin, Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi ilə Parlamentlərarası İttifaq arasında da əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_d0243ea26f54b7206101ff337_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с президентом Межпарламентского Союза Тулией Аксон, находящейся в нашей стране с визитом с целью участия в XIII Глобальном Бакинском Форуме.
На встрече были озвучены мнения о Бакинском Форуме и значении проводимых в рамках этого мероприятия обсуждений. Затронув прилагаемые Азербайджаном на фоне нынешней напряжённой региональной и международной обстановки усилия по обеспечению мира и диалога, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что в этом плане Глобальный Бакинский Форум представляет собой важную площадку для обсуждения многих вопросов, беспокоящих международное сообщество.
Тулия Аксон тоже отметила важность Глобального Бакинского Форума как международной платформы. Кроме того, она высоко оценила важную роль и инициативы Президента Ильхама Алиева в мирном процессе между Азербайджаном и Арменией, заявив, что они составляют модель решения проблем между государствами.
Во время беседы также рассматривались вопросы международного сотрудничества. Отмечалось удовлетворение активным представительством Милли Меджлиса Азербайджана в Межпарламентском Союзе и нынешним уровнем сотрудничества между этой международной организацией и парламентом Азербайджана. Кроме того, имел место обмен мнениями о сотрудничестве между Парламентской Сетью Движения Неприсоединения и Межпарламентским Союзом.