Komitə sədri COP29 zamanı yaradılmış Bakı Davamlılıq Koalisiyasının iqlimədavamlı, insan mərkəzli şəhərsalma sahəsində qlobal əməkdaşlıqdakı rolundan danışıb. Bu təşəbbüsün şəhər iqlimi üzrə fəaliyyətin davamlılığına, qabaqcıl təcrübələrin tətbiqini və şəhərsalma siyasətlərinin inteqrasiyasını dəstəklədiyini vurğulayıb.
Həmçinin qeyd edib ki, əsas üzvləri Misir, BƏƏ, Azərbaycan və Braziliya olan Koalisiya könüllü əməkdaşlıq prinsipi ilə fəaliyyət göstərir və tərəfdaş ölkələrə açıqdır. Fəaliyyət istiqamətlərinə kommunikasiya, uğurlu layihələrin təqdimatı, nazirlər səviyyəsində dialoqun davamlılığı və müxtəlif maraqlı tərəflərin cəlb olunması daxildir.
Anar Quliyev gələn il Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) çərçivəsində Koalisiya vasitəsilə daha güclü koordinasiyanın qlobal öhdəliklərin yerli səviyyədə icrasına təkan verəcəyinə, həmçinin təhlükəsiz, inklüziv və dayanıqlı şəhərlərin qurulmasına töhfə verəcəyinə inandığını bildirib.

Anar Quliyev speaks at the side event in Belém, titled "Baku Sustainability Coalition: Pathways to Housing and Climate Solutions" Anar Quliyev speaks at the side event in Belém, titled "Baku Sustainability Coalition: Pathways to Housing and Climate Solutions"
At the event, Anar Guliyev, Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture, discussed the role of the Baku Sustainability Coalition, established during COP29, in fostering global cooperation on climate-resilient, people-centered urban development. He emphasized that this initiative supports the continuity of urban climate action, the application of best practices, and the integration of urban planning policies.
He also noted that the Coalition, whose key members include Egypt, the UAE, Azerbaijan, and Brazil, operates on a voluntary cooperation basis and is open to partner countries. Its main activities include communication, showcasing successful projects, sustaining ministerial-level dialogue, and engaging diverse stakeholders.
Anar Guliyev expressed his belief that, through the Coalition, stronger coordination within the framework of next year’s World Urban Forum in Baku (WUF13) will accelerate the implementation of global commitments at the local level and contribute to the creation of safe, inclusive, and sustainable cities.