https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c19fe10bd9a73a495e8ceda65_o.jpg
Qətərin paytaxtı Dohada keçirilən Sosial İnkişaf üzrə İkinci Dünya Sammiti çərçivəsində Komitə sədri Anar Quliyev noyabrın 4-də BMT-nin Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) icraçı direktoru Anaklaudia Rossbax ilə daha bir səmərəli görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan Respublikasının “Hər kəs üçün Münasib Mənzil” üzrə Hökumətlərarası İşçi Qrupun həmsədri seçilməsinin yaratdığı yeni əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Anar Quliyev 2026-cı ilin may ayında Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF13) ərəfəsində əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
UN-Habitat ilə birgə münasib mənzil, iqlimədavamlı şəhərlər və inklüziv şəhər inkişafı sahələrində qlobal dialoqun gücləndirilməsi istiqamətində səylərin davam etdiriləcəyi bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_c19fe10bd9a73a495e8ceda65_o.jpg
4 ноября в рамках Второго Всемирного саммита по социальному развитию, проходящего в Дохе, председатель Комитета Анар Гулиев провёл ещё одну продуктивную встречу с исполнительным директором Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) Анаклодией Россбах.
Во время встречи были обсуждены новые возможности сотрудничества, открывшиеся после избрания Азербайджана сопредседателем Межправительственной рабочей группы по резолюции «Доступное жильё для всех». Анар Гулиев подчеркнул важность дальнейшего углубления взаимодействия в преддверии Всемирного градостроительного форума (WUF13), который пройдет в Баку в мае 2026 года.
Стороны подтвердили приверженность продолжению совместных усилий по укреплению глобального диалога в области достойного жилья, климатоустойчивых городов и инклюзивного городского развития.