BDU tələbələri Mərkəzi Elmi Kitabxanada praktik dərs keçiblər
BDU tələbələri Mərkəzi Elmi Kitabxanada praktik dərs keçiblər BDU tələbələri Mərkəzi Elmi Kitabxanada praktik dərs keçiblər
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin “Kitabxanaçılıq və informasiya fəaliyyəti” ixtisası üzrə ikinci kurs tələbələri AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında (MEK) praktik dərsdə iştirak ediblər. Praktik məşğələ Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının dosenti Rəşad Qardaşovun rəhbərliyi ilə “Elektron kataloq” fənni çərçivəsində keçirilib.
Əvvəlcə kitabxananın direktoru, texnika elmləri doktoru Hüseyn Hüseynov tələbələrə rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, əsas iş prinsipləri və müasir kitabxana-informasiya xidmətləri barədə ətraflı məlumat verib. Direktor kitabxanada elektron xidmətlərin inkişafı, elektron kitabxananın formalaşdırılması, nəşrlərin rəqəmsallaşdırılması haqqında danışıb. Bildirib ki, kitabxananın saytında genişləndirilmiş və təkmilləşdirilmiş “Səsli axtarış” funksiyası tətbiq edilib, həmçinin süni intellekt əsaslı “Kitabxana bələdçisi” yaradılıb.
Daha sonra praktik dərs çərçivəsində tələbələr Mərkəzi Elmi Kitabxananın Reproqrafiya, eləcə də Kitabxana resurslarının rəqəmsallaşdırılması və idarə edilməsi şöbələri ilə tanış olublar. Kitabxananın rəqəmsallaşma, innovasiya və elektron xidmətlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Oruc Quliyev və müvafiq şöbələrin əməkdaşları tərəfindən kitabxana prosesləri tələbələrə əyani şəkildə nümayiş etdirilib, tələbələr bəzi mərhələlərdə bilavasitə iştirak ediblər.

BSU Students Attend a Practical Class at the Central Scientific Library
BSU Students Attend a Practical Class at the Central Scientific Library BSU Students Attend a Practical Class at the Central Scientific Library
Students of the Faculty of Information and Document Management at Baku State University (BSU) participated in a practical class at the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). The class was conducted by Rashad Gardashov, Associate Professor of the Department of Library and Information Resource Management, within the framework of the course “Electronic Catalog.”
First, Director of the Central Scientific Library Huseyn Huseynov provided students with detailed information about the institution’s activities, its core principles, and modern library and information services. He spoke about the development of electronic services at the library, the expansion of the electronic library, and the digitization of publications. He also highlighted the implementation of the “Voice Search” feature on the library’s website and the creation of the “Library Guide” based on artificial intelligence technologies.
Afterwards, the students toured the library’s reprographics, digitization, and library resource management departments. Library processes were demonstrated to the students by Oruj Guliyev, Deputy Director for Digitization, Innovation, and Electronic Services, together with staff from the relevant departments. The students were also able to participate in several stages of these processes.