https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4ba8fb10f872d0c387ddca822_o.jpg
SCImago Institutions Rankings universitetlərin, tədqiqat institutlarının və digər elmi təşkilatların elmi fəaliyyətini (50%), innovasiya gücünü (30%) və ictimai təsirini (20) ölçən beynəlxalq reytinq və analitik sistemdir.
Reytinqdə 5491 ali təhsil müəssisəsi olmaqla, ümumilikdə 10827 müəssisə iştirak edib.
Azərbaycanın 10 universiteti bu reytinqdə yer alıb. İlk dəfə 2009-cu ildə cəmi 2 müəssisə ilə SCImagoda iştirak edən Azərbaycan 2026-cı ildə artıq 13 müəssisə ilə təmsil olunub.
UNEC SCImago 2026 reytinqinə görə Azərbaycanda birincidir.
Ümumilikdə 6 elmi istiqamət üzrə mövqeyini yaxşılaşdıran UNEC “İqtisadiyyat, Ekonometrika və Maliyyə”, “Biznes, Menecment və Mühasibat uçotu”, “Sosial elmlər”, “Enerji”, “Kompüter elmləri”, “Mühəndislik”, eləcə də “İncəsənət və Humanitar elmlər” istiqamətləri üzrə Azərbaycanda liderdir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_4ba8fb10f872d0c387ddca822_o.jpg
SCImago Institutions Rankings является международной рейтинговой и аналитической системой, которая измеряет научную эффективность (50%), инновационный потенциал (30%) и социальное влияние (20%) университетов, исследовательских институтов и других научных организаций.
В рейтинге приняли участие в общей сложности 10827 учреждений, в том числе 5491 высшее учебное заведение.
В этот рейтинг включены 10 азербайджанских университетов. Азербайджан, впервые принявший участие в SCImago в 2009 году всего с двумя учебными заведениями, к 2026 году уже был представлен 13 учреждениями.
По рейтингу SCImago 2026, UNEC первый в Азербайджане.
В общем, укрепив свои позиции в шести научных направлениях, UNEC является лидером в Азербайджане по направлениям «Экономика, эконометрика и финансы», «Бизнес, менеджмент и бухгалтерский учет», «Социальные науки», «Энергетика», «Компьютерные науки», «Инженерия», а также «Искусство и гуманитарные науки».