https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_df747261ce069517b068c8e1c_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) “Energy Talks” (Enerji söhbətləri) layihəsi çərçivəsində növbəti seminarı Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə birgə təşkil edilib. Seminarda BMU-nun professor-müəllim heyəti, “Elektrik və elektronika mühəndisliyi”, “Energetika mühəndisliyi” ixtisaslarının tələbələri, magistrantlar, həmçinin EMTA-nın nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarda açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov enerji sektorunun ölkənin iqtisadi inkişafında və dayanıqlı gələcəyin təmin olunmasında mühüm əhəmiyyətini vurğulayıb. Prorektor seminarın tələbələrin enerji sahəsində mövcud çağırışlar, imkanlar və perspektivlər barədə biliklərini genişləndirmək üçün əhəmiyyətli platforma olduğunu deyib, müzakirə və təqdimatların faydalı olacağına, yeni ideyaların formalaşmasına töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
EMTA-nın Mətbuat sektorunun müdiri-mətbuat katibi Zeynab Kazımova tədbirin keçirilməsində göstərdiyi dəstəyə görə BMU rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. O, layihə barədə qısa məlumat verərək, müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin tələbələri üçün təşkil edilmiş seminarlar haqqında söz açıb, bu çərçivədə keçirilən seminarın BMU ilə əməkdaşlıqda ikinci tədbir olduğunu vurğulayıb.
Seminarda EMTA-nın Dövlət proqramları və strateji inkişaf şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Vüsalə Lətifova “Tənzimləyici perspektivindən ölkənin enerji siyasəti”, Enerji sahəsində liberallaşdırma şöbəsinin mütəxəssisi Mətin Şıxıyev “Bərpa olunan enerji sahəsinə baxış”, Enerji effektivliyi departamentinin direktor müavini, Layihələrlə iş sektorunun müdiri Şahin Məhərrəmli isə “Enerji effektivliyi fondunun fəaliyyəti” mövzularında təqdimatla çıxış ediblər.
İnteraktiv şəraitdə davam edən seminarda mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_df747261ce069517b068c8e1c_o.jpg
В Бакинском инженерном университете (БИУ) прошел очередной семинар в рамках проекта “Energy Talks” Агентства по регулированию энергетических вопросов Азербайджана (AERA). В мероприятии приняли участие преподаватели университета, студенты бакалавриата и магистратуры, обучающиеся по специальностям "Электротехника и электроника" и "Энергетика", а также представители AERA.
Открывая мероприятие, проректор БИУ по науке и инновациям Агаси Меликов подчеркнул важную роль энергетического сектора в экономическом развитии страны и обеспечении устойчивого будущего. Он отметил, что семинар служит важной площадкой для расширения знаний студентов о современных вызовах, возможностях и перспективах энергетической отрасли, и выразил уверенность в том, что обсуждения и презентации будут полезными и поспособствуют появлению новых идей.
Руководитель пресс-службы и пресс-секретарь AERA Зейнаб Казымова поблагодарила руководство университета за поддержку в организации мероприятия. Она кратко рассказала о проекте “Energy Talks”, упомянула о семинарах, проводимых для студентов в различных высших учебных заведениях, и отметила, что данный семинар стал уже вторым мероприятием такого рода, организованным в сотрудничестве с БИУ.
В ходе семинара ведущий специалист Отдела государственных программ и стратегического развития AERA Вюсаля Лятифова выступила с презентацией на тему “Энергетическая политика страны с точки зрения регулирования”, специалист Отдела либерализации энергетического сектора AERA Метин Шихиев представил доклад “Обзор сектора возобновляемой энергетики”, а заместитель директора Департамента энергоэффективности AERA и руководитель сектора проектов Шахин Махаррамли выступил с презентацией на тему “Деятельность Фонда энергоэффективности”.
Семинар продолжился в интерактивной атмосфере: участники обсудили представленные темы и получили ответы на интересующие их вопросы.