UNEC-də qadınların dayanıqlı inkişafda roluna həsr olunmuş I Beynəlxalq simpozium keçirilib
UNEC-də qadınların dayanıqlı inkişafda roluna həsr olunmuş I Beynəlxalq simpozium keçirilib UNEC-də qadınların dayanıqlı inkişafda roluna həsr olunmuş I Beynəlxalq simpozium keçirilib
UNEC-də “Dayanıqlı Sosial-İqtisadi İnkişafda Qadınların Rolu” adlı I Beynəlxalq Simpozium keçirilib.
8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurasının təşkil etdiyi simpoziumda UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri, professor Hicran Hüseynova, Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Səkinə Babayeva, universitetin əməkdaşları, qadın sahibkarlar və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Rəsmi açılışından öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstünün və şəhidlər abidəsinin önünə gül dəstələri düzərək əziz xatirələrini ehtiramla yad ediblər.
Simpoziumu giriş sözü ilə açan UNEC rektoru professor Ədalət Muradov tədbirin əsas məqsədinin qadın tədqiqatçıları və sahibkarları bir araya gətirərək onların dayanıqlı inkişaf, innovasiya və sosial transformasiya proseslərində rolunu elmi müstəvidə müzakirə etmək, həmçinin beynəlxalq akademik əməkdaşlıqları və elmi dialoqu genişləndirmək olduğunu qeyd edib. Qadınların iqtisadiyyata verdiyi töhfələri statistik göstəricilərlə təhlil edən rektor bildirib ki, hazırda qlobal ÜDM-in 37 faizi məhz qadın əməyi nəticəsində formalaşır: “Əgər qadınlar kişilərlə eyni səviyyədə istehsal prosesinə cəlb olunsaydılar, qlobal ÜDM 26 faiz artaraq ABŞ və Çin iqtisadiyyatının birlikdə yaratdığı həcmdən də böyük olardı”.
Rektor UNEC-in elmi fəaliyyətində xanım tədqiqatçıların roluna da diqqət çəkib: “2025-ci ildə Scopus bazasında indekslənən 1120 elmi əsərin 33 faizi qadın tədqiqatçılar tərəfindən yazılıb. Bu əsərlərin 52 faizi beynəlxalq istinadlar alıb və universitetin ümumi istinadlarının 27 faizini təşkil edir”- deyə, bildirib. O, universitetin idarəetmə strukturunda, eləcə də tələbə sayında xanımların təmsilçilik payına da toxunub.
Sonda Ədalət Muradov təşəbbüs irəli sürüb: “Cənab Prezidentin rəqəmsal platformalara həsr olunmuş müşavirədə rəqəmsal texnologiyalar və süni intellektin inkişafı ilə bağlı verdiyi tapşırıqlara töhfə vermək məqsədilə UNEC-də xanımlar üçün süni intellekt savadlılığı üzrə uzunmüddətli onlayn təlim proqramlarına başlamağı təklif edirəm”- deyə, rektor bildirib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova çıxışında gender bərabərliyinin real həyatda tətbiqinin effektiv mexanizmlərindən danışıb. O, elmi mühitdə çalışan alimlərin cəmiyyət üçün nümunəvi model yaratdıqlarını vurğulayıb: “Cəmiyyətdə alim adı həmişə xüsusi hörmətlə qarşılanır. Bu baxımdan, elmi mühitdə akademik rəhbərlərin mövqeyi cəmiyyət üçün nümunə rolunu oynayır”. B.Muradova elmin missiyasının bəşəriyyət naminə bilik yaratmaq olduğunu və bu prosesdə qadınların potensialından sistemli istifadənin vacibliyini qeyd edib.
Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin sədri, professor Hicran Hüseynova çıxış edərək UNEC-də xanımların elm və tədris sahəsindəki fəaliyyəti üçün yaradılmış geniş imkanları yüksək qiymətləndirib. Qadınların ölkənin inkişafına verdiyi töhfələrə toxunan H.Hüseynova dövlət başçısının müvafiq fərmanı ilə Rəqəmsallaşmaya dair Şuranın yaradılmasının əhəmiyyətinə diqqət çəkib, şuraya rəhbərliyin Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya həvalə olunmasının ölkənin texnoloji və strateji tərəqqisi üçün mühüm təkan olduğunu bildirib.
Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının İdarə Heyətinin sədri Səkinə Babayeva isə güclü ailə modelinin və düzgün idarəetmənin sağlam cəmiyyət üçün təməl olduğunu qeyd edərək, qadınların həm biznesdə, həm də sosial həyatda artan fəallığının ölkənin iqtisadi potensialının güclənməsində həlledici rol oynadığını vurğulayıb.
Sonda UNEC Xanım Tədqiqatçılar Şurasının sədri Nərgiz Hacıyeva rəhbəri olduğu şuranın fəaliyyəti barədə məlumat verib. Həmçinin gender tədqiqatları, qadınların elmdə roluna həsr olunmuş UNEC-in “International Journal of Gender, Knowledge and Social Futures” adlı beynəlxalq elmi jurnalını və Azərbaycanın 32 qadının sahibkarlıq fəaliyyətini əks etdirən “Odlar Yurdunun Yeddi Portreti” kitabını təqdim edib.
Tədbirin bədii hissəsində UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin tələbələri qadınlara həsr olunan şeirlər səsləndiriblər.
Simpozium çərçivəsində “Odlar Yurdunun Yeddi Portreti” kitabında bəhs olunan 32 qadın sahibkarın ontropoloji rəsmləri, UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin rəsm əsərləri, həmçinin Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin kitabları nümayiş olunub.

UNEC состоялся 1-й Международный симпозиум на тему “Роль женщин в устойчивом социально-экономическом развитии”
UNEC состоялся 1-й Международный симпозиум на тему “Роль женщин в устойчивом социально-экономическом развитии” UNEC состоялся 1-й Международный симпозиум на тему “Роль женщин в устойчивом социально-экономическом развитии”
UNEC состоялся 1-й Международный симпозиум на тему «Роль женщин в устойчивом социально-экономическом развитии»
При организационной поддержке Совета женщин-исследователей UNEC состоялся первый Международный симпозиум на тему «Роль женщин в устойчивом социально-экономическом развитии».
В симпозиуме приняли участие ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, председатель Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова, председатель Комитета по вопросам семьи, женщин и детей Милли Меджлиса профессор Хиджран Гусейнова, председатель правления Ассоциации развития женского предпринимательства в Азербайджане Сакина Бабаева, сотрудники университета, женщины-предприниматели и другие гости.
Перед официальным открытием участники возложили цветы к бюсту Великого вождя Гейдара Алиева и памятнику шехидов, отдав дань уважения их светлой памяти.
Открыв симпозиум вступительной речью, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что главная цель мероприятия заключается в том, чтобы объединить женщин-исследователей и предпринимателей для обсуждения их роли в устойчивом развитии, инновациях и процессах социальных трансформаций на научной плоскости, а также расширения международного академического сотрудничества и научного диалога.
Анализируя вклад женщин в экономику с помощью статистических показателей, ректор отметил, что в настоящее время 37 процентов мирового ВВП формируется за счет женского труда: «Если бы женщины были вовлечены в производственный процесс наравне с мужчинами, мировой ВВП увеличился бы на 26 процентов, что превышает совокупный объем ВВП США и Китая».
Ректор также обратил внимание на роль женщин-исследователей в научной деятельности UNEC: «В 2025 году 33 процента из 1120 научных работ, индексируемых в базе данных Scopus, были написаны женщинами-исследователями. 52 процента этих работ получили международные цитирования и составляют 27 процентов от общего числа цитирований университета», — отметил он. Он также затронул вопрос представленности женщин в структуре управления университета, а также численности студентов.
В заключение Адалат Мурадов выдвинул инициативу: «Чтобы внести свой вклад в выполнение задач, поставленных господином Президентом на совещании, посвященном цифровым платформам, в отношении развития цифровых технологий и искусственного интеллекта, я предлагаю запустить долгосрочные онлайн-программы обучения женщин основам искусственного интеллекта в рамках UNEC», — отметил  ректор.
В своем выступлении председатель Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова рассказала об эффективных механизмах реализации гендерного равенства в реальной жизни. Она подчеркнула, что ученые, работающие в научной среде, создают образцовую модель для общества: «Имя ученого всегда пользуется особым уважением в обществе. В этом отношении положение академических руководителей в научной среде служит примером для общества». Б. Мурадова отметила, что миссия науки заключается в создании знаний на благо человечества и подчеркнула важность систематического использования потенциала женщин в этом процессе.
Председатель Комитета по делам семьи, женщин и детей Милли Меджлиса, профессор Хиджран Гусейнова, выступила с речью и высоко оценила широкие возможности, созданные для деятельности женщин в области науки и образования в UNEC.  Затронув тему вклада женщин в развитие страны, Г. Гусейнова отметила важность создания Совета по цифровизации соответствующим указом главы государства. Председатель Комитета отметила, что передача руководства советом Первому вице-президенту Мехрибан Алиевой является важным импульсом для технологического и стратегического прогресса страны.
Председатель правления Ассоциации развития женского предпринимательства в Азербайджане Сакина Бабаева отметила, что прочная семейная модель и надлежащее управление являются основой здорового общества, подчеркнув, что растущая активность женщин как в предпринимательской, так и в общественной жизни играет решающую роль в укреплении экономического потенциала страны.
На мероприятии председатель Совета женщин-исследователей UNEC Наргиз Гаджиева представила информацию о деятельности возглавляемого ею совета. Она представила международный научный журнал UNEC «International Journal of Gender, Knowledge and Social Futures», посвященный таким темам, как гендерные исследования и роль женщин в науке, а также книгу «Семь портретов Страны Огня», отражающую деятельность 32 женщин-предпринимателей.
На мероприятии студенты Центра творчества UNEC прочитали стихи, посвященные женщинам.
В рамках симпозиума были представлены антропологические рисунки 32 женщин-предпринимателей, упомянутых в книге «Семь портретов Страны Огня», рисунки студентов Школы дизайна UNEC, а также книги из Библиотечно-информационного центра.