https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_7b751c9d2c66720dc879aa7f7_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin İnnovasiyalar Mərkəzinin “Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsi çərçivəsində həyata keçirdiyi V “Tusi” inkubasiya proqramı ilə bağlı infosessiya təşkil olunub.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov belə layihələrin gənclərin karyera inkişafında önəmli rol oynadığını bildirib. O, BDU-nun “ASAN xidmət” və İnnovasiyalar Mərkəzi ilə uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edib, tələbələri inkubasiya proqramlarına qoşulmağa dəvət edib.
İnnovasiyalar Mərkəzinin Layihələrinin idarə olunması departamentinin müdir müavini Ziniddin Babayev və Mərkəzin layihə meneceri Nərmin Kərimova V “Tusi” inkubasiya proqramının istiqamətləri, qaydaları haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, İnnovasiyalar Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilən “Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsinin məqsədi innovasiya sahəsində kadr potensialının artırılması, təhsildə innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi, təhsil prosesində tələbələrə innovativ ideyalarını inkişaf etdirmək üçün dəstək göstərilməsi və onların ölkəmizin texnoloji inkişafında önəmli rol oynayan ixtira sahələrinə yönləndirilməsidir. V “Tusi” inkubasiya proqramı tələbələrə peşəkar dəstək, təlimlər və geniş mentor şəbəkəsi təqdim edir.
BDU-nun Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru İlyas Nəsibov "Gələcək üçün bacarıqlar" layihəsinin əhəmiyyətini vurğulayıb, Universitetdə tələbələrin startap layihələrinin dəstəklənməsi istiqamətində görülən işlərdən danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_7b751c9d2c66720dc879aa7f7_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках проекта «Навыки для будущего» Инновационного центра Государственного агентства по услугам гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики была организована информационная сессия о V инкубационной программе «Tusi».
Руководитель отдела гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ Рамин Самедов отметил, что подобные проекты играют важную роль в карьерном развитии молодежи. Он рассказал об успешном сотрудничестве БГУ с «ASAN xidmət» и Инновационным центром, а также пригласил студентов принять участие в инкубационных программах.
Заместитель руководителя департамента управления проектами Инновационного центра Зиниддин Бабаев и проектный менеджер Центра Нармин Керимова подробно рассказали о направлениях и правилах V инкубационной программы «Tusi». Было отмечено, что целью проекта «Навыки для будущего», реализуемого Инновационным центром, является повышение кадрового потенциала в области инноваций, поддержка инновационной деятельности в образовании, оказание помощи студентам в образовательном процессе в развитии их инновационных идей и направление их в области изобретательства, играющие важную роль в технологическом развитии страны. Инкубационная программа V «Tusi» предоставляет студентам профессиональную поддержку, обучение и широкую сеть наставников.
Директор Центра студенческого научно-технического творчества БГУ Ильяс Насибов подчеркнул важность проекта «Навыки для будущего» и рассказал о работе, проводимой в университете по поддержке студенческих стартап-проектов.