https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0e879c3090b8dc5fb472bee0d_o.jpg
4 mart 2026-cı il tarixində Bakı Fond Birjası BMT-nin Dayanıqlı Fond Birjaları Təşəbbüs Qrupu (UN SSE), BMT Qadınlar Agentliyi və Dünya Birjalar Federasiyası (WFE) tərəfindən hər il qlobal miqyasda keçirilən “Gender Bərabərliyinə həsr edilmiş Açılış Zəngi” təşəbbüsünə qoşulub.
Qlobal təşəbbüsün məqsədi cəmiyyətdə gender bərabərliyinin təşviqi, işgüzar mühitdə və korporativ səviyyədə qadınların səlahiyyətlərinin gücləndirilməsi, eləcə də inklüziv iqtisadi inkişafın dəstəklənməsidir.
Bu il Bakı Fond Birjasında keçirilən tədbirin mövzusu “Kapital bazarlarında analiz və strategiyaların formalaşdırılmasına gender əsaslı yanaşma” olub. Tədbir çərçivəsində maliyyə sektorunda qadınların rəhbər vəzifələrdə təmsil olunma səviyyəsi, əmək bazarında gender balansı və əməkhaqqı fərqləri, struktur və sosial amillər, eləcə də mümkün müdaxilə mexanizmləri müzakirə edilib.
Açılış nitqləri Bakı Fond Birjasının PR və Marketinq rəhbəri Səbinə Atayeva və BMT Qadınlar Agentliyinin Azərbaycanda Proqram rəhbəri Pərvanə Bayramova tərəfindən səsləndirilib.
ADA Universitetinin Siyasət üzrə analitiki Anar Vəliyevin moderatorluğu altında keçən panel müzakirəsində FINCA Azərbaycan şirkətinin Baş maliyyə inzibatçısı Ruqiyyə Əliyeva, “CFI Financial” İnvestisiya şirkətinin direktoru Pərvanə Qasımova, GDP.az media platformasının yaradıcısı və jurnalisti Aynur Qəniyeva, Azərbaycan Kapital Bazarları Assosiasiyasının (AKBA) üzvlər və maraqlı tərəflərlə iş üzrə meneceri İlahə Quluyeva və Bakı Fond Birjasının Baş biznes analitiki Ülkər Əhmədova iştirak ediblər.
Panel çərçivəsində beynəlxalq təcrübə nümunələri, Azərbaycanda tətbiq oluna biləcək mexanizmlər, korporativ idarəetmədə inklüzivlik prinsipləri və gender əsaslı yanaşmanın kapital bazarlarında daha dayanıqlı qərarverməyə təsiri geniş şəkildə təhlil edilib.
Sonda qonaqların iştirakı ilə açılış zəngi çalınıb.
Bakı Fond Birjası Dünya Birjalar Federasiyası (WFE)-nın üzvü kimi bu beynəlxalq təşəbbüsə hər il dəstək verir və bu il tədbir BMT Qadınlar Agentliyi ilə birgə təşkil olunub.
Bakı Fond Birjası inklüziv və dayanıqlı maliyyə ekosisteminin formalaşdırılmasına töhfə vermək məqsədilə bu kimi qlobal təşəbbüslərdə aktiv iştirakını davam etdirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0e879c3090b8dc5fb472bee0d_o.jpg
On 4 March 2026, the Baku Stock Exchange joined the global “Ring the Bell for Gender Equality” initiative organized annually by the United Nations Sustainable Stock Exchanges Initiative, UN Women, and the World Federation of Exchanges.
The global initiative aims to promote gender equality in society, strengthen women’s empowerment in the business environment and at the corporate level, and support inclusive economic development.
This year’s event at the Baku Stock Exchange was held under the theme “A Gender-Based Approach to Analysis and Strategy Development in Capital Markets.” Within the framework of the event, participants discussed the representation of women in leadership positions in the financial sector, gender balance in the labor market, wage gaps, structural and social factors, as well as potential intervention mechanisms.
Opening remarks were delivered by Sabina Atayeva, Head of PR and Marketing at the Baku Stock Exchange, and Parvana Bayramova, Programme Manager at UN Women in Azerbaijan.
The panel discussion was moderated by Anar Valiyev, Policy Analyst at ADA University. Panel participants included Ruqiyya Aliyeva, Chief Financial Officer at FINCA Azerbaijan; Parvana Gasimova, Director of CFI Financial; Aynur Ganiyeva, Founder and Journalist at GDP.az; Ilaha Guliyeva, Manager for Members and Stakeholder Relations at the Azerbaijan Capital Market Participants Association; and Ulker Ahmadova, Chief Business Analyst at the Baku Stock Exchange.
During the panel discussion, participants analyzed international best practices, potential mechanisms applicable in Azerbaijan, principles of inclusivity in corporate governance, and the impact of a gender-based approach on more sustainable decision-making in capital markets.
At the end of the event, the opening bell was rung with the participation of the guests.
As a member of the World Federation of Exchanges, the Baku Stock Exchange supports this international initiative every year. This year’s event was organized jointly with UN Women.
The Baku Stock Exchange will continue its active participation in such global initiatives in order to contribute to the development of an inclusive and sustainable financial ecosystem.