https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_46f055d5ad1ebada9d0945978_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin Sosial iş kafedrasının təşkilatçılığı ilə “Memarlıq və şəhər sosiologiyası” adlı tədbir keçirilib.
Sosial iş kafedrasının müdiri Üzeyir Şəfiyev qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 22 dekabr 2025-ci il Sərəncamı ilə 2026-cı il “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilib. Azərbaycanın BMT-nin Məskunlaşma Proqramı ilə əməkdaşlığı, milli şəhərsalma forumları və 2026-cı ildə 17-22 may tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü sessiyası (WUF13) ölkəmizin davamlı urbanizasiya prosesindəki artan rolunu və beynəlxalq əməkdaşlığının uğurunu nümayiş etdirir.
Kafedra müdiri diqqətə çatdırıb ki, “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” mövzusunda keçiriləcək WUF13 şəhərsalma ilə bağlı ən aktual məsələləri müzakirə etmək üçün dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan hökumət nümayəndələri, alimlər, biznesmenlər, icma rəhbərləri və digər maraqlı tərəfləri bir araya gətirən qlobal platformadır.
2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsinin təsadüfi olmadığını bildirən Üzeyir Şəfiyev Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu istiqamətdə çıxışlarının şəhər sosiologiyası baxımından mühüm məna kəsb etdiyini vurğulayıb: “Hazırda respublikamızda paytaxtdan başlayaraq ölkənin bütün bölgələrinə qədər genişmiqyaslı şəhərsalma layihələri həyata keçirilir. ”Bakı şəhərinin 2040-cı ilədək inkişafına dair Baş planı”nın əsas xüsusiyyətlərindən biri çoxmərkəzli inkişaf modelinin tətbiqidir. Bu modelə əsasən, bütün fəaliyyətlərin bir mərkəzdə cəmlənməsi əvəzinə, Bakı şəhəri boyunca bir-biri ilə əlaqəli mərkəzlər və alt-mərkəzlər şəbəkəsi formalaşdırılır”.
Sonra Üzeyir Şəfiyev Qərb tədqiqatçılarının şəhər sosiologiyası istiqamətindəki tədqiqatlarına istinad edərək, sosial sahə mütəxəssislərinin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində həyata keçirə biləcəkləri layihələrlə bağlı təkliflərini səsləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_46f055d5ad1ebada9d0945978_o.jpg
An event entitled “Architecture and Urban Sociology” was held at the Faculty of Social Sciences and Psychology of Baku State University (BSU).
Opening the event, Uzeyir Shefiyev, Head of the Department of Social Work, noted that 2026 has been declared the “Year of Urban Development and Architecture” in the country. He emphasized that Azerbaijan’s cooperation with the UN Human Settlements Programme, the organization of national urban development forums, and the upcoming 13th session of the World Urban Forum (WUF13), to be held in Baku, demonstrate the country’s growing role in sustainable urbanization and the success of its international partnerships.
It was noted that WUF13, to be held under the motto “Housing for All: Safe and Sustainable Cities and Communities,” serves as a global platform for addressing the most pressing issues related to urban development.
Uzeyir Shefiyev noted that the declaration of 2026 as the “Year of Urban Development and Architecture” is not coincidental. Referring to President Ilham Aliyev’s speeches, he highlighted their importance from the perspective of urban sociology. He stated that large-scale urban development projects are being implemented across the country, from the capital to the regions. One of the key elements of the “Baku 2040 Master Plan” is the adoption of a multi-center development model, which envisions the formation of a network of interconnected centers and sub-centers throughout Baku instead of concentrating all activities in a single core area.
During the event, Uzeyir Shefiyev also presented proposals for projects that social science specialists could implement within the framework of the “Year of Urban Development and Architecture.”
The event concluded with a question-and-answer session, during which students’ questions were addressed.