https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_d636d562c209a316c4c7daa9b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “BDU 1” komandası “Sumqayıt Cup” respublika üzrə proqramlaşdırma müsabiqəsində III yeri tutub. Komandanın rəhbəri BDU rektorunun katibliyinin mütəxəssisi İsmayıl Zeynalov, üzvləri Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin II kurs tələbələri Mehdi Məmmədov, Elşən Məhərrəmov və I kurs tələbəsi Kamil Hüseynovdur.
Müsabiqə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Təhsil İnstitutu, Sumqayıt İnnovasiya Mərkəzi, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) Azərbaycan icmasının birgə təşkilatçılığı ilə Sumqayıt şəhərində keçirilib.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd iştirakçılar arasında proqramlaşdırma və alqoritmik düşüncə bacarıqlarını inkişaf etdirmək, sağlam rəqabət mühiti yaratmaq və innovasiya yönümlü istedadları üzə çıxarmaq olub. Müsabiqə İKT sahəsinə olan marağı artırmaqla yanaşı, təhsil müəssisələri və müvafiq qurumlar arasında əməkdaşlıq imkanlarının genişlənməsinə də töhfə verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_d636d562c209a316c4c7daa9b_o.jpg
The “BSU 1” team from Baku State University (BSU) secured third place at the national programming competition “Sumqayit Cup.” The team was led by Ismail Zeynalov, a specialist at the BSU Rector’s Secretariat, and included students of the Faculty of Applied Mathematics and Cybernetics — Mehdi Mammadov, Elshen Maharramov, and Kamil Huseynov.
The competition was held in Sumqayit and jointly organized by the Agency for Innovation and Digital Development, the Institute of Education, the Sumqayit Innovation Center, Sumqayit State University, and the Azerbaijani Community of the International Collegiate Programming Contest (ICPC).
The primary aim of the competition was to enhance participants’ programming skills and algorithmic thinking, foster a healthy competitive environment, and identify innovation-oriented talent.