BDU-da Konstitusiyanın hüquqi mühafizəsinə dair elmi seminar keçirilib
BDU-da Konstitusiyanın hüquqi mühafizəsinə dair elmi seminar keçirilib BDU-da Konstitusiyanın hüquqi mühafizəsinə dair elmi seminar keçirilib
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə 27 mart – Azərbaycan Respublikasında “Elm günü”nə həsr olunmuş “Konstitusiyanın hüquqi mühafizəsində iştirak edən subyektlərin dairəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda Hüquq elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəsib Şükürov məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə Konstitusiyanın siyasi-hüquqi cəmiyyət üçün tənzimləyici və məhdudlaşdırıcı funksiyası vurğulanıb, Konstitusiyanın yaranmasının xalqın iradəsi və cəmiyyətdə mövcud ictimai münasibətlərin hüquqi normaya çevrilməsi ilə bağlı olduğu qeyd edilib.
Çıxışçı bildirib ki, Konstitusiyanın hüquqi mühafizəsi ictimai münasibətlərin qorunması üçün səmərəli mexanizmlərin formalaşdırılması ilə birbaşa əlaqədardır. Bu baxımdan Konstitusiyanın özündə həmin münasibətlərin qorunmasını təmin edən mexanizmlərin mövcudluğu mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Çıxışda Konstitusiyanın sabitliyi və effektiv fəaliyyəti məsələlərinə də toxunulub. Dünya təcrübəsinə istinad edən məruzəçi qeyd edib ki, Konstitusiyanın mühafizəsi təkcə onun mətnində nəzərdə tutulan normalarla məhdudlaşmır, eyni zamanda institusional mühafizə sisteminin formalaşdırılmasını da tələb edir. Bu sistemə konstitusiya nəzarəti orqanları, məhkəmələr, qanunverici və icra hakimiyyəti subyektləri, eləcə də vətəndaş cəmiyyəti institutları daxildir.

https://innews.az/uploads/news/2026-03/_innews_0bfcf09534caa9da335b06c23_o.jpg
Научный семинар на тему «Круг субъектов, участвующих в правовой защите Конституции», посвященный 27 марта – Дню науки, проведен юридическим факультетом Бакинского государственного университета (БГУ).
Доклад на семинаре представил доктор юридических наук Насиб Шукуров. В докладе подчеркивалась регулирующая и ограничительная функция Конституции для политико-правового общества, отмечалось, что принятие Конституции связано с волей народа и преобразованием существующих в обществе общественных отношений в правовую норму.
Докладчик отметил, что правовая защита Конституции напрямую связана с формированием эффективных механизмов защиты общественных отношений. В этой связи большое значение имеет наличие в самой Конституции механизмов, обеспечивающих защиту этих отношений. В докладе также были затронуты вопросы стабильности и эффективного функционирования Конституции.
Ученый отметил, что защита Конституции не ограничивается только нормами, предусмотренными в ее тексте, но также требует формирования институциональной системы защиты. Эта система включает в себя конституционные контрольные органы, суды, законодательные и исполнительные органы, а также институты гражданского общества.