Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə Komissiyanın növbəti iclası keçirilib
Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə Komissiyanın növbəti iclası keçirilib Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi üzrə Komissiyanın növbəti iclası keçirilib
Energetika Nazirliyində “Bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsində layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 5 dekabr tarixli 1673 nömrəli Sərəncamı ilə yaradılmış Komissiyanın növbəti iclası keçirilib.
Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov bərpa olunan enerji ilə bağlı uğurla icra edilmiş layihələri qeyd edib, “yaşıl enerji"nin ölkəmizin enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsində və ixrac potensialının artırılmasında rolunu vurğulayıb. Bildirilib ki, son illər bu sahədə özəl investisiya cəlbi istiqamətində mühüm addımlar atılıb, beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıq genişləndirilib və nəticədə bir sıra iri həcmli layihələr uğurla reallaşdırılıb.
İclasda Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Cavid Abdullayev tərəfindən 2025-ci il ərzində bərpa olunan enerji layihələri ilə bağlı görülmüş işlər və gələcək planlara dair təqdimat edilib. İstismara verilmiş 240 MVt gücündə “Xızı-Abşeron” Külək Elektrik Stansiyası və 230 MVt gücündə “Qaradağ” Günəş Elektrik Stansiyası kimi strateji əhəmiyyətli layihələrin ölkənin enerji balansında bərpa olunan mənbələrin payının artmasında əhəmiyyətli rol oynadığı diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, “yaşıl enerji" dəhlizləri və “yaşıl enerji" zonaları istiqamətlərində həyata keçirilən tədbirlər, işlərin gedişatı və gələcək perspektivlərə dair məruzələr dinlənilib. Qeyd olunub ki, həyata keçirilən layihələr ölkəyə əlavə investisiyaların cəlb olunmasına, yeni iş yerlərinin yaradılmasına və regionların dayanıqlı inkişafına mühüm töhfə verir.
“Azərenerji” ASC-nin İdarə heyətinin sədr müavini Rüstəm Qasımov bərpa olunan enerji layihələri üzrə elektrik stansiyalarının elektrik enerjisi şəbəkəsinə qoşulması ilə bağlı cari vəziyyət haqqında məlumat verib, şəbəkə infrastrukturunun gücləndirilməsi istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
İclasda Energetika, Fövqəladə Hallar, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Müdafiə, İqtisadiyyat, Maliyyə, Ədliyyə, Kənd Təsərrüfatı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinin, SOCAR, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC, Mərkəzi Bank, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Gömrük Komitəsi və Minatəmizləmə Agentliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_db6aa89de834137e04408ed0f_o.jpg
The next meeting of the Commission established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No. 1673 dated 5 December 2019 on additional measures for the implementation of projects in the field of use of renewable energy sources was held.
Deputy Energy Minister Elnur Soltanov noted the successfully implemented projects related to renewable energy and emphasized the role of green energy in strengthening the energy security of our country and increasing its export potential. It was noted that in recent years, important steps have been taken to attract private investment in this area, cooperation with international partners has been expanded, and as a result, a number of large-scale projects have been successfully implemented.
During the meeting, the Head of Azerbaijan Renewable Energy Agency Cavid Abdullayev made a presentation on the work done and future plans for renewable energy projects in 2025. It was noted that strategically important projects such as Khizi-Absheron Wind Power Plant with a capacity of 240 MW and Garadagh Solar Power Plant with a capacity of 230 MW played an important role in increasing the share of renewable sources in the country's energy balance. At the same time, reports on the activities carried out in the directions of green energy corridors and green energy zones, the progress of work and future prospects were heard. It was noted that the implemented projects make an important contribution to attracting additional investments to the country, creating new jobs and sustainable development of the regions.
Deputy Chairman of the Board of Azerenergy OJSC Rustam Gasimov informed about the current situation related to the connection of power plants to the electric power grids on renewable energy projects and brought to the attention the work done to strengthen the network infrastructure.
The representatives of the Ministries of Energy, Emergency Situations, Ecology and Natural Resources, Defense, Economy, Finance, Justice, Agriculture, Digital Development and Transport, SOCAR, Azerenergy OJSC, Azerishiq OJSC, Central Bank, State Committee for Urban Planning and Architecture, State Customs Committee and Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) attended at the meeting.