https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_6d5e33646d6b0c070d6973fdc_o.jpg
Fevralın 17-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Avropanın milli geyimləri və ornamentlərinə həsr olunmuş “Bağçada güllər” sərgisinin açılış mərasimi keçirilib. Sərgi altıncı “FantazEU” Mədəni İrs Festivalı çərçivəsində Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi və “Arts Council Azerbaijan”ın birgə təşkilatçılığı, həmçinin Aİ-yə üzv dövlətlərin ölkəmizdəki səfirliklərinin dəstəyi ilə baş tutub.
Ekspozisiyada Bolqarıstan, Çexiya, Almaniya, Latviya, Litva, Polşa, Rumıniya və Slovakiya səfirlikləri tərəfindən təqdim olunan 16 milli geyim dəsti yer alıb. Bu nümunələr Avropa İttifaqı ölkələrinin zəngin mədəni müxtəlifliyini, fərqli tarixi dövrlərə aid adət-ənənələrini, özünəməxsus kimliyini və geyimlərin ornamental xüsusiyyətlərini əks etdirir.
Eyni zamanda, sərgidə muzeyin kolleksiyasında qorunan, xalqımızın tarixini və mədəni irsini təcəssüm etdirən Azərbaycan milli geyimləri, eləcə də “Bağçada güllər” və “Alpan” xalçaları nümayiş olunacaq. Ekspozisiya Avropa və Azərbaycan mədəni irsi arasında paralellər quraraq, ornament və naxışların ümumbəşəri estetik dəyərlərini ön plana çıxarır.
Sərginin əsas məqsədi Azərbaycan tamaşaçısını Avropa xalqlarının əsrlər boyu formalaşmış sənətkarlıq ənənələrini əks etdirən ənənəvi milli geyimləri ilə tanış etmək, eyni zamanda Avropa və Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri arasında bədii və mədəni oxşarlıqları göstərməkdir. Layihə mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq etməyi, ortaq estetik dəyərləri vurğulamağı və milli irsin qorunması və təbliğinin əhəmiyyətini diqqətə çatdırmağı hədəfləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_6d5e33646d6b0c070d6973fdc_o.jpg
On 17 February, the opening ceremony of the “Flowers in the Garden” exhibition dedicated to national costumes and ornaments of European Union countries took place at the Azerbaijan National Carpet Museum. The exhibition was organised within the framework of the sixth “FantazEU” Cultural Heritage Festival, jointly by the Delegation of the European Union to Azerbaijan and “Arts Council Azerbaijan” with the support of the Embassies of EU Member States in Azerbaijan.
The exhibition includes 16 national costumes from Bulgaria, Czechia, Germany, Latvia, Lithuania, Poland, Romania and Slovakia. They showcase rich cultural diversity, traditions from different historical periods, identity and ornamental specifics of the clothes of the EU nations.
At the same time, the exhibition features Azerbaijani national costumes, preserved in the museum's collection and embodying the history and cultural heritage of Azerbaijan as well as the "Flowers in the Garden" and "Alpan" carpets. The exhibition draws parallels between the cultural heritage of Europe and Azerbaijan, highlighting the universal aesthetic values of ornaments and patterns.
The main goal of the exhibition is to introduce the Azerbaijani audience to traditional national costumes reflecting the centuries-old craftsmanship traditions of European peoples as well as to show the artistic and cultural similarities between European and Azerbaijani decorative and applied arts. The project aims to promote intercultural dialogue, highlight common aesthetic values and highlight the importance of preserving and promoting national heritage.