https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c27a29b590f8211da03eb9a2d_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən və yerli ali təhsil müəssisələri ilə birgə icra olunan IV kurs tələbələri üçün Müdafiə Sənayesi Yönümlü İstehsalat Təcrübəsi Proqramı, həmçinin III kurs tələbələri üçün Müdafiə Sənayesi Yönümlü Tədris Proqramına Bakı Dövlət Universiteti də qoşuldu.
Proqramın əsas məqsədi ölkənin müdafiə sənayesinin mövcud və perspektiv ehtiyaclarına cavab verən, real istehsalat mühitində praktiki bilik və bacarıqlara malik milli mühəndis kadr ehtiyatının formalaşdırılmasıdır.
İstehsalat təcrübəsi müddətində iştirakçılar:
- Müdafiə sənayesi müəssisələrinin real istehsalat proseslərində iştirak edir;
- Texnoloji və mühəndislik prosesləri üzrə praktiki biliklər qazanır;
- Real layihələr üzərində işləyir;
- Komanda işi və layihə idarəetmə bacarıqlarını inkişaf etdirir.
Qeydiyyatın bitmə tarixi: 20.02.2026
lV kurs tələbələrin istehsalat təcrübəsi proqramına müraciət etməsi üçün qeydiyyat linki: https://forms.office.com/r/2cY95AuaqR
lll kurs tələbələrin tədris proqramına müraciət etməsi üçün qeydiyyat linki: https://forms.office.com/r/73FNidt6tT

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_c27a29b590f8211da03eb9a2d_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) присоединился к Программе ориентированного на оборонную промышленность производственной практики для студентов IV курса, а также к Программе ориентированной на оборонную промышленность учебы для студентов III курса. Программы реализуются по инициативе Министерства оборонной промышленности совместно с местными вузами.
Основная цель программы – формирование резерва инженерных кадров, отвечающего текущим и перспективным потребностям оборонной промышленности страны и обладающего практическими знаниями и навыками в реальной производственной среде.
В ходе производственной практики участники:
- Принимают участие в реальных производственных процессах предприятий оборонной промышленности;
- Получают практические знания по технологическим и инженерным процессам;
- Работают над реальными проектами;
- Развивают навыки работы в команде и управления проектами.
Крайний срок регистрации: 20.02.2026
Ссылка для регистрации студентов IV курса на программу практики: https://forms.office.com/r/2cY95AuaqR
Ссылка для регистрации студентов III курса на учебную программу: https://forms.office.com/r/73FNidt6tT