https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7a0d7f7d6d135fd3c976e913b_o.jpg
14 fevralda Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının Vəciyə Səmədova adına Sərgi Salonunda istedadlı rəssam Məryəm Ələkbərlinin xatirəsinə həsr olunmuş fərdi sərgi keçirildi. Sərgidə onun 46 əsəri, o cümlədən abstrakt əsərlər, natürmortlar və portretlər nümayiş etdirildi.
Sərgini açan Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədri, Xalq Rəssamı professor Fərhad Xəlilov sərgiyə ətraflı baxış keçirdi, rəssamın əsərlərinin bədii əhəmiyyətini qeyd etdi və onun əsərlərinin bir çox rəssam üçün nümunə ola biləcəyini vurğuladı. Fərhad Xəlilov Məryəm Ələkbərli və onun Fransadakı fərdi sərgisi ilə bağlı təəssüratlarını bölüşdü. Sərginin kuratoru, incəsənət üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Şamilli rəssamın həyatı və yaradıcılığı, həyat yolu, əsərlərinin bədii keyfiyyətləri və sənətimizdə olduqca qeyri-adi bir fenomenlə qarşılaşdığımız barədə ətraflı danışdı.
Məryəm həyatı boyu əsərlərini müxtəlif ölkələrdə nümayiş etdirib. Onun beş sərgisi Bakıda keçirilib. “Art Garden” və “Qız Qalası” qalereyalarındakı əsərlərinin ilk sərgilərindən tutmuş 2023-cü ildə Muzey Mərkəzindəki ən son sərgisinə qədər o, bir rəssam kimi inanılmaz dərəcədə mürəkkəb inkişaf və transformasiya səyahətindən keçib.
Məryəmin əsərlərində ən diqqət çəkən şey onun fantastik enerjisidir. O, dərhal valeh edir və bir əsərdən digərinə çəkir. Bu, məmnun etmək istəyinin deyil, özünü tam ifadə etmək və bizi əhatə edən hər şeyə dair anlayışınızı əks etdirmək üçün canlı bir istəyin olduğu yeni bir dünyadır.
Sərgiyə gələnlər rəsmlərdən əvvəl uzun müddət dayandılar: əsərlər onları estetik qavrayış və daxili harmoniyanın xüsusi bir məkanına cəlb edərək, açıq bir bədii cazibədarlıq nümayiş etdirirdi. Onlar incə kompozisiya, işıq və emosional tarazlığa əsaslanan rəssamın dünyagörüşünün bütövlüyünü ortaya qoydular.
Rəssam artıq həyatda deyil, lakin əsərləri izləyicilərdə rezonans doğurmağa davam edir. Nümayiş olunan əsərlər onun diqqətəlayiq istedadını və mədəni həyata əhəmiyyətli töhfəsini xatırladır. Əsərləri onun özünəməxsus dünyagörüşünü - parlaq, emosional cəhətdən açıq və izləyici ilə səmimi dialoqa yönəlmiş şəkildə əks etdirir. Sərgi bir daha həm peşəkar incəsənət tarixçiləri, həm də incəsənətsevərlər arasında onun əsərlərinə olan güclü marağı təsdiqlədi.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7a0d7f7d6d135fd3c976e913b_o.jpg
The opening of solo exhibition in memory of the talented artist Maryam Alakbarli was held at the Vajiya Samedova Exhibition Hall of the Union of Artists of Azerbaijan on February 14, a. The exhibition featured 46 of her paintings, including abstract works, still life and portraits.
Opening the exhibition, Farkhad Khalilov, Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan, People's Artist, and Professor, gave a detailed overview of the exhibition, noting the artistic significance of the artist's works and emphasizing that her work can serve as an example for many artists. Farhad Khalilov recounted his impressions of Maryam Alakbarli and her solo exhibition in France. The exhibition curator Elchin Shamilli spoke in detail about the artist's life and work, her life's journey, the artistic qualities of her works, and the fact that we are dealing with a highly unusual phenomenon in our art.
During her lifetime, Maryam exhibited her works in various countries. Five of her exhibitions were held in Baku. From the first exhibitions of her work at the Art Garden and Qız Qalası galleries to her latest exhibition at the Museum Center in 2023, she has undergone an incredibly complex journey of development and transformation as an artist.
What is most striking about Maryam's work is its fantastic energy. It immediately captivates and carries you from one piece to the next. It is a new world in which there is no desire to please, alongside a vibrant desire to fully express oneself and reflect one's understanding of everything that surrounds us.
Visitors to the exhibition lingered for long periods before the paintings: the works exerted a pronounced artistic pull, drawing them into a unique space of aesthetic perception and inner harmony. They revealed the integrity of the artist's worldview, based on a subtle sense of composition, light, and emotional balance.
The artist is no longer alive, but her work continues to resonate with viewers. The works on display serve as a reminder of her remarkable talent and significant contribution to cultural life. Her works reflect her unique worldview—bright, emotionally open, and focused on engaging in a sincere dialogue with the viewer. The exhibition once again confirmed the strong interest in her work among both professional art historians and art lovers.