https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_eaf7160b02719d4ff78e969f6_o.jpg
Fevralın 11-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində tanınmış macar qobelen ustası Juja Perelinin „Həqiqət çərçivəsindən kənar” adlı fərdi sərgisinin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova, Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torma, Macarıstan hökumətinin komissarı Peter Hoppal çıxış ediblər. Natiqlər Juja Perelinin zəngin yaradıcılıq yolunu, onun müasir qobelen sənətinə verdiyi töhfələri xüsusi vurğulayıblar. Sərginin Azərbaycanla Macarıstan arasında mədəni əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini bildiriblər.
Sonra tanınmış qobelen ustası Juja Perelinin qonaqlara ünvanlanan videomüraciəti nümayiş olunub. Həmçinin tarzən İbrahim Babayevin ifası dinlənilib.
Sərgidə tekstil sənətinin aparıcı nümayəndələrindən sayılan Juja Perelinin dünyagörüşünü, yaradıcı potensialını və yüksək peşəkarlığını əks etdirən 29 əsəri nümayiş olunur.
Müəllifin ipək, yun və pambıq materialların sintezindən ərsəyə gətirdiyi qobelenlərdə insan və təbiət münasibətləri, kainat, zaman, yaddaş, əbədiyyət və s. mövzular mifoloji obrazlar və abstrakt motivlərlə üzvi şəkildə birləşdirilərək təqdim edilir. Onun dərin fəlsəfi məzmunu, mükəmməl kompozisiyası, zəngin kolorit həlli ilə seçilən əsərlərində həm klassik Avropa qobelen ənənələri qorunur, həm də yeni materiallar, texnikalar və fərqli yaradıcı yanaşmalarla bu sənətin sərhədləri genişləndirilir. Juja Perelinin qobelenləri maddi və qeyri-maddi aləm arasında vasitəçi rolunu oynayaraq, sözlə çətin ifadə olunan duyğuları və mənəvi reallıqları simvollar vasitəsilə tamaşaçıya çatdırır. Bu xüsusiyyətlər müasir qobelen sənətində özünəməxsus yeri olan rəssamın əsərlərinə individuallıq və ölməzlik qazandırır.
2001-ci ildə Juja Pereli qobelen sənətinin mərkəzi sayılan Fransanın Obüsson şəhərində fərdi sərgi keçirən ilk xarici sənətkar olub. Onun əsərləri müxtəlif ölkələrin muzey və şəxsi kolleksiyalarında saxlanılır.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Macarıstan Mədəniyyət və İnnovasiya Nazirliyi və Kovaç Qabor İncəsənət Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən sərgi mədəniyyətlərarası əməkdaşlığın inkişafına, tekstil sənətinin çağdaş tendensiyalarının tanıdılmasına mühüm töhfədir.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_eaf7160b02719d4ff78e969f6_o.jpg
11 февраля в Азербайджанском национальном музее ковра состоялась церемония открытия персональной выставки известной венгерской художницы по гобеленам Жужи Перели «Взгляд за грань достоверного».
Директор Азербайджанского национального музея ковра Амина Меликова, Чрезвычайный и полномочный посол Венгрии в Азербайджанской Республике Тамаш Йожеф Торма и комиссар венгерского правительства Петер Хоппал выступили на мероприятии. Они подчеркнули вклад Ж. Перели в современное искусство гобелена и многогранность ее творчества. Также было отмечено, что выставка служит укреплению культурных связей между Азербайджаном и Венгрией.
Затем, было продемонстрировано видеообращение художницы к гостям, а тарист Ибрагим Бабаев исполнил музыкальную композицию.
На выставке представлено 29 произведений, отражающих мировоззрение, творческий потенциал и высокий уровень профессионального мастерства художницы, считающейся одной из ведущих представительниц текстильного искусства.
В гобеленах, созданных с использованием синтеза шелка, шерсти и хлопка, автор органично соединяет такие темы, как взаимоотношения человека и природы, вселенная, время, память, вечность и другие, с мифологическими образами и абстрактными мотивами. Ее работы, отличающиеся глубоким философским содержанием, безупречной композицией и богатой цветовой палитрой, сохраняют классические традиции европейского гобелена и одновременно расширяют границы этого вида искусства за счет применения новых материалов, техник и инновационных творческих подходов. Гобелены Ж. Перели выступают посредником между материальным и нематериальным мирами и передают зрителю эмоции и духовные реальности, которые трудно выразить словами посредством символов. Эти качества придают произведениям художницы, занимающей особое место в современном искусстве гобелена, индивидуальность и бессмертие.
В 2001 году Ж. Перели стала первой иностранной художницей, представившей персональную выставку в Обюссоне (Франция), считающемся центром искусства гобелена. Ее произведения хранятся в музеях и частных коллекциях в различных странах мира.
Выставка организована Азербайджанским национальным музеем ковра, Министерством культуры и инноваций Венгрии и Художественным фондом Габора Ковача и вносит значительный вклад в развитие межкультурного сотрудничества и продвижение современных тенденций в текстильном искусстве.