https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7074f30a71b264920e79b0e6b_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov Türkmənistana səfəri çərçivəsində Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanında olub.
Limanın direktoru Parahat Cumayev ADY nümayəndə heyətinə Türkmənbaşı Limanının mövcud infrastrukturu, texniki imkanları və tranzit potensialı barədə geniş məlumat verilib.
Həmçinin regional yükdaşımaların inkişafında Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanının rolu, Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı ilə Türkmənbaşı Limanının inkişafının sinxronlaşdırılması və dənizdə dibdərinləşdirmə işlərinin aparılması müzakirə edilib. Xəzər dənizi – Qara dəniz bağlantısının genişləndirilməsinin Orta Dəhliz üzrə daşımaların həcminin və əməliyyatların səmərəliliyinin artırılmasına töhfə verəcəyi vurğulanıb.
Limanların Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu üzrə koordinasiyalı fəaliyyətinin Orta Dəhlizlə səmərəli, sürətli və təhlükəsiz yükdaşımaların təmin edilməsi baxımından vacibliyi bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7074f30a71b264920e79b0e6b_o.jpg
Председатель ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД; входит в группу компаний AZCON Holding) Ровшан Рустамов в рамках визита в Туркменистан посетил международный морской порт Туркменбаши.
Директор порта Парахат Джумаев детально проинформировал делегацию АЖД о существующей инфраструктуре, текущих технических возможностях и транзитном потенциале порта Туркменбаши.
Также обсуждались роль международного морского порта Туркменбаши в развитии региональных грузоперевозок, синхронизация развития Бакинского международного морского порта и порта Туркменбаши, а также проведение дноуглубительных работ в море. Было подчеркнуто, что расширение сообщения между Каспийским и Черным морями внесет вклад в увеличение объема перевозок и повышение эффективности операций по Среднему коридору.
Была отмечена важность скоординированной деятельности портов в рамках Евразийского транспортного маршрута с точки зрения обеспечения эффективных, быстрых и безопасных грузоперевозок по Среднему коридору.