https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7074f30a71b264920e79b0e6b_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov Türkmənistana səfəri çərçivəsində Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanında olub.
Limanın direktoru Parahat Cumayev ADY nümayəndə heyətinə Türkmənbaşı Limanının mövcud infrastrukturu, texniki imkanları və tranzit potensialı barədə geniş məlumat verilib.
Həmçinin regional yükdaşımaların inkişafında Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanının rolu, Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı ilə Türkmənbaşı Limanının inkişafının sinxronlaşdırılması və dənizdə dibdərinləşdirmə işlərinin aparılması müzakirə edilib. Xəzər dənizi – Qara dəniz bağlantısının genişləndirilməsinin Orta Dəhliz üzrə daşımaların həcminin və əməliyyatların səmərəliliyinin artırılmasına töhfə verəcəyi vurğulanıb.
Limanların Avrasiya Nəqliyyat Marşrutu üzrə koordinasiyalı fəaliyyətinin Orta Dəhlizlə səmərəli, sürətli və təhlükəsiz yükdaşımaların təmin edilməsi baxımından vacibliyi bildirilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_7074f30a71b264920e79b0e6b_o.jpg
Rovshan Rustamov, Chairman of Azerbaijan Railways CJSC (ADY), a company within AZCON Holding, toured Turkmenbashi International Sea Port as part of his official trip to Turkmenistan.
During the visit, Port Director Parahat Jumayev provided the ADY delegation with a detailed overview of the port’s existing infrastructure, technical capabilities, and transit potential.
The discussions highlighted the role of Turkmenbashi International Sea Port in advancing regional cargo transportation, synchronizing the development of Turkmenbashi and Baku International Sea Ports, and ongoing seabed dredging operations.
The parties emphasized that expanding the Caspian Sea–Black Sea connectivity would contribute to increased cargo volumes and improved operational efficiency along the Middle Corridor.
The importance of coordinated operations among ports along the Eurasian Transport Route, the southern branch of the Middle Corridor, was also noted as a key factor in ensuring efficient, fast, and secure cargo transportation via the Middle Corridor.