https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_bdf2399566d26c72a65376ab2_o.jpg
Fevralın 1-də ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri arasında VI Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının ilk mərhələsi keçirilib.
Onlayn şəkildə keçirilən olimpiadada iştirak etmək üçün 2133 nəfər şagird qeydiyyatdan keçib. Təşkilat komitəsinin qərarına əsasən, toplam 100 baldan 65 bal və yuxarısını toplayan iştirakçılar olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanıblar. Finalda iştirak haqqı qazanan şagirdlərə yaxın günlərdə daha ətraflı məlumat veriləcək.
Qeyd edək ki, VI Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının final mərhələsinin qalibləri Vyetnamda keçiriləcək XIX Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərslərinə cəlb olunacaqlar. Olimpiadaya hazırlıq dərsləri BDU və Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin ekspertləri tərəfindən Universitetdə və mərkəzdə təşkil olunacaq. Bundan əlavə, beynəlxalq olimpiadaya seçilmiş komanda üzvləri üçün Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında bir həftəlik yay düşərgəsi təşkil ediləcək. “Həvəskar Astronomlar Cəmiyyəti” İctimai Birliyi isə məktəblilərə teleskoplardan istifadə qaydaları ilə bağlı təlimlər keçəcək. Azərbaycan komandası Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasında Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun dəstəyi ilə iştirak edir.
VI Azərbaycan Astronomiya Olimpiadası və XVII Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərsləri Cənubi Qafqazda yeganə planetarium olan Tusi-Bohm Planetariumun baş sponsorluğu ilə həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_bdf2399566d26c72a65376ab2_o.jpg
Проведен первый этап VI Азербайджанской астрономической олимпиады среди учащихся средних школ. В онлайн-олимпиаде зарегистрировались 2133 ученика.
По решению организационного комитета, в финальный этап олимпиады прошли участники, набравшие 65 и более баллов из 100 возможных. Учащимся, получившим право на участие в финале, будет предоставлена подробная информация.
Следует отметить, что победители финального этапа VI Азербайджанской астрономической олимпиады примут участие в подготовительных занятиях к XIX Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая пройдет во Вьетнаме.
Подготовительные занятия к олимпиаде экспертами из Бакинского государственного университета и Республиканского центра развития детей и молодежи будут организованы в вузе и самом Центре. Кроме того, для членов команды, отобранных для участия в международной олимпиаде, будет организован недельный летний лагерь в Шамахинской астрофизической обсерватории. Общественное объединение «Общество астрономов-любителей» проведет для школьников тренинг по обучению правилам использования телескопов. Команда будет участвовать в Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике при поддержке Института образования.
Подготовительные занятия к Азербайджанской астрономической олимпиаде и Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике проводятся при поддержке планетария Туси-Бом.