https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_686ed8ea3f28c8f99496cda4e_o.jpg
2 Fevral 2026-cı il tarixində Azərbaycanda Amerika Ticarət Palatasının (AmCham Azərbaycan) və Dövlət Gömrük Komitəsinin nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüş “Ağ Sənəd 2025” nəşrində, eləcə də bu sənədə istinad edilərək bəzi media orqanlarında yer alan gömrük dəyərinin artırılması və bu sahədə beynəlxalq təcrübənin tətbiq edilməməsi ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi məqsədilə təşkil olunub.
Görüş zamanı AmCham Azərbaycan və Dövlət Gömrük Komitəsinin hər zaman açıq, şəffaf və konstruktiv dialoqa hazır olduqları vurğulanıb.
Dövlət Gömrük Komitəsində “Ağ Sənəd 2025” nəşrində qeyd olunan məsələlər üzrə Komitənin mövqeyi diqqətə çatdırılıb. Beynəlxalq əsaslar nəzərə alınmaqla gömrük dəyərləndirilməsi üzrə tətbiq olunan milli təcrübə, bu sahədə rəqəmsal alətlərdən istifadə, “sövdələşmə qiyməti” əsasında gömrük dəyərinin müəyyən edilməsi üsulunun tətbiqi, yaranan mübahisələrin həlli mexanizmləri və müvafiq statistik göstəricilər barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, 2025-ci ilin statistik məlumatlarına əsasən, “sövdələşmə üsulu” tətbiq edilən gömrük bəyannamələrinin 95 faizi üzrə xarici ticarət iştirakçıları tərəfindən bəyan edilən gömrük dəyəri olduğu kimi qəbul edilib. Gömrük dəyərinin dürüstləşdirilməsi məqsədilə təqdim edilən bildirişlər nəticəsində dürüstləşdirilmiş gömrük dəyəri isə ümumi idxal həcminin cəmi 1,2 faizini təşkil edib.
Yekunda AmCham Azərbaycan və Dövlət Gömrük Komitəsi arasında “Ağ Sənəd 2025” üzrə irəli sürülmüş tövsiyələrin ətraflı müzakirəsinin aparılması və nəticələri üzrə müvafiq məlumatların təqdim edilməsi nəzərdə tutulub.
Görüşdə AmCham Azərbaycan və Dövlət Gömrük Komitəsinin rəhbərliyi, o cümlədən hər iki tərəfin məsul şəxsləri iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_686ed8ea3f28c8f99496cda4e_o.jpg
On February 2, 2026 a meeting was held between representatives of the American Chamber of Commerce in Azerbaijan (AmCham Azerbaijan) and the State Customs Committee of the Republic of Azerbaijan.
The meeting was organized to discuss issues related to the increase of customs value and the non-application of international practices, as reflected in the White Paper 2025 publication, as well as in certain media outlets referencing this document.
During the meeting, it was emphasized that both AmCham Azerbaijan and the State Customs Committee are always open to transparent, constructive, and open dialogue.
The State Customs Committee presented its position on the issues outlined in the White Paper 2025. Information was provided on the national practices applied in customs valuation with due consideration of international standards, the use of digital tools in this area, the application of the “transaction value” method for determining customs value, dispute resolution mechanisms, and relevant statistical indicators.
It was noted that, according to statistical data for 2025, the customs value declared by foreign trade participants was accepted as declared for 95% of customs declarations where the “transaction value method” was applied. As a result of notifications issued for the purpose of adjusting customs value, the adjusted customs value accounted for only 1.2% of total import volume.
In conclusion, it was agreed to conduct a detailed discussion of the recommendations put forward in the White Paper 2025 between AmCham Azerbaijan and the State Customs Committee and to present relevant information based on the outcomes.
The meeting was attended by the leadership and responsible officials of both AmCham Azerbaijan and the State Customs Committee.