Ölkənin birinci bankı və birinci universiteti arasında memorandum imzalandı
Ölkənin birinci bankı və birinci universiteti arasında memorandum imzalandı Ölkənin birinci bankı və birinci universiteti arasında memorandum imzalandı
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank və birinci universiteti Bakı Dövlət Universiteti (BDU) arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Bununla da Kapital Bank daha bir ali məktəblə strateji əməkdaşlığın əsasını qoyub. İmzalanma mərasimində Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin üzvü, İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Cavid Mirzəyev və BDU rektoru Elçin Babayev iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Cavid Mirzəyev bu əməkdaşlığı tarixi hadisə adlandırıb: “Ölkənin birinci bankı olaraq, qədim tarixə malik Bakı Dövlət Universiteti ilə əməkdaşlığımızı daha böyük müstəvidə rəsmiləşdirmək bizim üçün olduqca vacib hadisədir. Təhsilə dəstək Kapital Bank-ın sosial məsuliyyət layihələrinin ən vacib, strateji istiqamətlərindən biridir. Təcrübə göstərir ki, bu kimi əməkdaşlıqlar sayəsində tələbələrimiz praktiki biliklər əldə edir, gələcək karyeraları üçün vacib olan təcrübələri qazanır, eləcə də iş dünyasına daha hazırlıqlı şəkildə atılırlar. Biz isə peşəkar korporativ mühitə hazır olan gənclərlə əməkdaşlıq edə bilirik. Hazırda bankımızda 748 nəfər BDU məzunu çalışır. Onlardan 68-i isə rəhbər vəzifələrdə yer alır. Bu rəqəmlər BDU məzunlarının maliyyə sektorunda da kifayət qədər uğurlu kadrlar olduğunun göstəricisidir. Düşünürəm ki, BDU-nun təhsil metodikası Kapital Bank-ın təcrübəsi ilə birləşdikdə gənclərin inkişafı üçün daha geniş platforma yaranacaq”.
Rektor Elçin Babayev isə bu əməkdaşlığın tələbələrin əmək bazarına peşəkar kadr olaraq hazırlanmasına müsbət təsir edəcəyini vurğulayıb: “Bizim fəaliyyətimizin prioritetlərindən biri də universitet və işəgötürənlər, həmçinin biznes strukturları ilə əlaqələrin gücləndirilməsidir. Kapital Bank-la əməkdaşlığımız tələbələrimiz üçün uğurlu karyera yolunda yeni imkanlar açacaq. Burada təcrübə mübadiləsi, bankın peşəkar kadrları tərəfindən tələbələrə təlimlərin keçirilməsi, onların tədris prosesinə cəlb olunması kimi bir çox məqamlar yer alır. Nəticədə bütün bunlar tələbələrimizin rəqabətli əmək bazarında daha dayanıqlı mövqelərdə olmasına səbəb olacaq”.
İmzalanma mərasimindən sonra Bakı Dövlət Universitetinin nəzdində müasir texnologiyalar və avadanlıqlarla təchiz edilmiş, müasir standartlara cavab verən “Kapital Bank otağı”nın açılış mərasimi keçirilib. Mərasimdə Kapital Bank-ın menecer heyətində yer alan və BDU məzunu olan bank əməkdaşları öz təəssüratlarını bölüşüb, birgə əməkdaşlığın faydalı olacağına əminliklərini bildiriblər.
Xatırladaq ki, hər zaman təhsilə dəstək layihələri ilə gündəmə gələn Kapital Bank-ın Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Texnologiya Universiteti və Bakı Mühəndislik Universitetlərində də “Kapital Bank” otaqları fəaliyyət göstərir ki, bu otaqlarda vaxtaşırı tələbələrin peşəkar və şəxsi inkişafını dəstəkləyən layihələr həyata keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-02/_innews_8d00f1833c89a3426650be4f5_o.jpg
Между первым банком страны Kapital Bank и первым университетом Азербайджана Бакинским государственным университетом подписан меморандум о сотрудничестве. Тем самым Kapital Bank заложил основу еще одного стратегического партнерства с высшим учебным заведением. В церемонии подписания приняли участие член Правления, первый заместитель председателя Правления Kapital Bank Джавид Мирзаев и ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев.
Выступая на мероприятии Джавид Мирзаев назвал данное сотрудничество историческим событием. По его словам для первого банка страны особенно важно официально вывести на более высокий уровень сотрудничество с Бакинским государственным университетом обладающим древней и богатой историей. Поддержка образования является одним из ключевых и стратегических направлений социальной ответственности Kapital Bank. Практика показывает что подобные партнерства позволяют студентам получать прикладные знания, приобретать опыт необходимый для будущей карьеры и более подготовленными выходить на рынок труда. В свою очередь банк получает возможность сотрудничать с молодыми специалистами готовыми к работе в профессиональной корпоративной среде. В настоящее время в банке работают 748 выпускников Бакинского государственного университета, 68 из которых занимают руководящие должности. Эти показатели наглядно свидетельствуют о том, что выпускники БГУ являются успешными кадрами и в финансовом секторе. Джавид Мирзаев также выразил уверенность, что объединение образовательной методики БГУ с практическим опытом Kapital Bank создаст более широкую платформу для развития молодежи.
Ректор Эльчин Бабаев в свою очередь подчеркнул, что данное сотрудничество окажет положительное влияние на подготовку студентов к выходу на рынок труда в качестве профессиональных специалистов. Он отметил, что одним из приоритетов деятельности университета является укрепление связей между вузами, работодателями и бизнес структурами. Сотрудничество с Kapital Bank откроет для студентов новые возможности на пути к успешной карьере. В рамках партнерства предусмотрены обмен опытом, проведение тренингов для студентов с помощью профессиональных сотрудников банка а также их вовлечение в учебный процесс. В результате, всё это позволит студентам занять более устойчивые позиции на конкурентном рынке труда.
После церемонии подписания состоялось открытие комнаты Kapital Bank при Бакинском государственном университете, оснащенной современными технологиями и оборудованием и соответствующей актуальным стандартам. В ходе мероприятия выпускники БГУ входящие в управленческий состав Kapital Bank поделились своими впечатлениями и выразили уверенность в практической пользе совместного сотрудничества.
Отметим, что Kapital Bank, который на протяжении многих лет реализует проекты в поддержку образования уже открыл комнаты Kapital Bank в Азербайджанском государственном экономическом университете, Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности Азербайджанском технологическом университете и Бакинском инженерном университете. В этих пространствах на регулярной основе реализуются проекты направленные на профессиональное и личностное развитие студентов.