https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2e6a2614bc9a342039ecc4ed3_o.jpg
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL Gürcüstana səfər etməyi planlaşdıran sərnişinləri ölkəyə giriş zamanı qüvvədə olan tələblər haqqında yenidən xatırlatma edir.
2026-cı il yanvarın 1-dən etibarən Gürcüstana daxil olan bütün xarici vətəndaşlar üçün tibbi sığorta polisinin mövcudluğu ilə bağlı tələb qüvvəyə minib. Bu tələb Gürcüstana turizm, işgüzar və ya tranzit məqsədilə səfər edən sərnişinlərə şamil olunur.
Qaydalara əsasən, Gürcüstana səfər edən xarici vətəndaşlar ölkədə olduqları müddət ərzində — giriş tarixindən çıxış tarixinədək qüvvədə olan tibbi sığorta və bədbəxt hadisələrdən sığorta polisi ilə təmin olunmalıdırlar. Sığorta təminatının minimum məbləği 30 000 gürcü larisi (GEL) təşkil etməlidir.
Sığorta polisi Gürcüstanın və ya xarici ölkələrin sığorta şirkətləri tərəfindən rəsmiləşdirilə bilər. Sənəd elektron və ya kağız formatında təqdim olunmalı, gürcü və ya ingilis dilində tərtib edilməlidir.
Aviaşirkət sərnişinlərə cərimələrin, gecikmələrin və ya əlavə prosedurların qarşısını almaq üçün tibbi sığortanı uçuşdan öncə rəsmiləşdirməyi tövsiyə edir.
AZAL bildirir ki, reysə qeydiyyat zamanı sərnişinlərin sığorta polisinin yoxlanılması yalnız ölkəyə giriş qaydaları barədə öncədən məlumatlandırma məqsədini daşıyır.
Yeni tələb Gürcüstanın “Turizm haqqında” Qanunu və Gürcüstan hökumətinin “Gürcüstana gələn turistlərin icbari sağlamlıq və bədbəxt hadisələrdən sığorta qaydaları və şərtlərinin təsdiq edilməsi haqqında” qərarına əsasən tətbiq edilir.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_2e6a2614bc9a342039ecc4ed3_o.jpg
Azerbaijan’s national air carrier, AZAL, once again reminds passengers planning to travel to Georgia about the entry requirements currently in force.
As of January 1, 2026, all foreign nationals entering Georgia are required to hold valid medical insurance covering the entire duration of their stay in the country. The requirement applies to all foreign visitors entering Georgia for tourism, business, or transit purposes.
Under the established regulations, foreign nationals must have medical and accident insurance policy valid for the entire period of stay in Georgia, from the date of entry until the date of departure. The minimum insurance coverage must be GEL 30,000.
Insurance may be issued by Georgian or foreign insurance companies. The policy may be presented in electronic or paper form and must be issued in Georgian or English.
To avoid potential fines, delays, or additional procedures, AZAL strongly recommends that passengers arrange the required medical insurance prior to departure.
AZAL also notes that any verification of insurance policies during check-in is conducted solely to inform passengers in advance about the country’s entry requirements.
The new requirement is implemented based on Georgia’s Law on Tourism and the decision of the Government of Georgia on the approval of the rules and conditions for mandatory health and accident insurance for tourists entering the country.