https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3e12fa1fa2578fc18594afe92_o.jpg
“SİMA KYC”nin “Videozəng” həlli vasitəsilə “Yelo Bank”da hüquqi şəxslər üçün hesab açılması prosesi rəqəmsallaşıb.
İnteqrasiya sayəsində artıq hüquqi şəxslər banka getmədən, tam rəqəmsal və təhlükəsiz formada biznes hesabı aça bilirlər. Bunun üçün müştəri “Yelo Bank”ın veb saytında “İnternet Bankçılıq” platforması üzərindən qeydiyyatını bitirdikdən sonra videozəng mərhələsinə keçid edir. Bu mərhələdə “SİMA KYC”nın “Videozəng” həlli ilə məsafədən şəxsin identifikasiyası aparılır. İdentifikasiya prosesi biometrik üztanıma texnologiyası əsasında həyata keçirilir. Proses zamanı bir neçə formada canlılıq testi aparılır. Bu isə həm şəxsin eyniləşdirilməsini təmin edir, həm də zəngin qaydalar çərçivəsində aparıldığını müəyyən edir.
Qeyd edək ki, “SİMA KYC” məhsulunun tərkib hissəsi kimi təqdim olunan “Videozəng” həlli bankların və digər maliyyə qurumlarının bazarda formalaşdırdığı tələbat əsasında hazırlanıb. Həll müştərilər və maliyyə qurumları arasında təhlükəsiz videozəng prosesini təmin edir. Bu sistem yeni müştərilər üçün məsafədən hesab açılması prosesini xeyli sadələşdir və Azərbaycan Mərkəzi Bankının tələblərinə tam şəkildə uyğundur.
“Videozəng” həlli ilə bağlı daha ətraflı məlumatı www.sima.az saytından və “157” Zəng Mərkəzi ilə əlaqə saxlayaraq əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_3e12fa1fa2578fc18594afe92_o.jpg
Благодаря решению «Видеозвонок» от SİMA KYC процесс открытия счетов для юридических лиц в Yelo Bank был полностью цифровизирован.
Благодаря данной интеграции юридические лица получили возможность открывать бизнес-счета дистанционно — в полностью цифровом и безопасном формате, без необходимости посещения банка. Для этого пользователю необходимо завершить регистрацию на сайте Yelo Bank через платформу интернет-банкинга, после чего он переходит к этапу видеозвонка. На данном этапе проводится удалённая идентификация личности с использованием решения «Видеозвонок» от SİMA KYC. Процесс основан на биометрической технологии распознавания лица и включает проверку на «живость», что позволяет подтвердить личность пользователя и убедиться, что видеосеанс проходит в соответствии с установленными требованиями.
Необходимо отметить, что решение «Видеозвонок», представленное в рамках продукта SİMA KYC, было разработано с учетом потребностей банков и других финансовых организаций. Оно обеспечивает безопасный процесс видеосвязи между пользователями и финансовыми учреждениями, значительно упрощает процедуру дистанционного открытия счетов для новых пользователей и полностью соответствует требованиям Центрального банка Азербайджана.
Более подробную информацию о решении «Видеозвонок» можно получить на сайте www.sima.az или обратившись в контактный центр 157.