Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Kralı Həməd bin İsa Al Xəlifə ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Kralı Həməd bin İsa Al Xəlifə ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Kralı Həməd bin İsa Al Xəlifə ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bəhreyn Krallığına rəsmi səfəri çərçivəsində bu ölkənin Kralı Həməd bin İsa Al Xəlifə ilə görüşüb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Bəhreyn Kralına çatdırıb.
Bəhreyn Kralı Həməd bin İsa Al Xəlifə onun da salamlarını Azərbaycan Prezidentinə çatdırmağı xahiş edib.
Bəhreyn Kralı görüşdə Azərbaycanın inkişafı, həmçinin ikitərəfli münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinin əhəmiyyəti ilə bağlı fikirlərini bildirib. O, həmçinin ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişləndirilməsində parlamentlərin müsbət rolunu vurğulayıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycan-Bəhreyn münasibətlərinin dostluq, qarşılıqlı etimad və hörmət üzərində qurulduğunu ifadə edərək, ölkələrimiz arasında mövcud olan siyasi əlaqələrin digər sahələrdə, o cümlədən iqtisadi, investisiya, turizm sahələrində geniş əməkdaşlıq imkanları yaratdığını bildirib. O, bu il Azərbaycan və Bəhreyn arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümünün tamam olduğunu xatırladıb. Söhbət zamanı dost ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyindən məmnunluq ifadə olunub.
Spiker Sahibə Qafarova bu səfərin Azərbaycan Milli Məclisi sədrinin Bəhreyn Krallığına ilk rəsmi səfəri olduğunu qeyd edərək, parlament sədrlərinin, o cümlədən deputatların qarşılıqlı səfərlərinin və sıx təmasların qanunvericilik orqanları arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyini vurğulayıb. O, səfər çərçivəsində keçirdiyi görüşlər və parlamentlərimiz arasında əməkdaşlıq məsələləri barədə məlumat verib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Королём Бахрейна Хамадом бин Исой Аль Халифой
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Королём Бахрейна Хамадом бин Исой Аль Халифой Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Королём Бахрейна Хамадом бин Исой Аль Халифой
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в рамках официального визита в Королевство Бахрейн встретилась с Королём этой страны Хамадом бин Исой Аль Халифой.
На встрече спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова передала Королю Бахрейна приветствия Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Король Бахрейна Хамад бин Иса Аль Халифа, в свою очередь, попросил передать свои приветствия Президенту Азербайджана.
В ходе встречи Король Бахрейна высказался о развитии Азербайджана и о важности дальнейшего углубления двусторонних отношений. Он также подчеркнул положительную роль парламентов в расширении связей между нашими странами.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова отметила во время беседы, что азербайджано-бахрейнские отношения построены на дружбе, взаимном доверии и уважении, заявив, что существующие между нашими странами политические связи создают обширные возможности для сотрудничества в других областях, в том числе, в экономической, инвестиционной и туристической. Она напомнила, что в этом году исполнилось 30 лет с установления дипломатических отношений между Азербайджаном и Бахрейном. В беседе также выражалось удовлетворение взаимной поддержкой наших дружественных стран в рамках международных организаций.
Спикер Сагиба Гафарова заметила, что это первый официальный визит спикера Милли Меджлиса Азербайджана в Королевство Бахрейн, подчеркнув затем, что встречные визиты спикеров парламентов, а также и депутатов, и тесные контакты служат дальнейшему углублению связей между законодательными органами. Она поведала о проведённых в рамках визита встречах и вопросах сотрудничества между нашими парламентами.