İspaniya Deputatlar Konqresinin spikeri Fəxri xiyabanı və Zəfər parkını ziyarət edib
İspaniya Deputatlar Konqresinin spikeri Fəxri xiyabanı və Zəfər parkını ziyarət edib İspaniya Deputatlar Konqresinin spikeri Fəxri xiyabanı və Zəfər parkını ziyarət edib
Ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədri Fransina Armenqol Sosias yanvarın 23-də Fəxri xiyabana gələrək xalqımızın Ümummilli Lideri, müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə əklil qoyub.
Səfər çərçivəsində qonaq Bakıda Zəfər parkını ziyarət edərək Zəfər abidəsi önünə əklil qoyub, Vətən müharibəsində həlak olanların xatirəsini ehtiramla anıb. Sonra qonaq burada yaradılan Zəfər muzeyi ilə tanış olub. İspaniya Krallığı Deputatlar Konqresinin sədrinə məlumat verilib ki, muzeyin ekspozisiyası beynəlxalq təcrübə və dünyada mövcud muzey konsepsiyaları əsas götürülməklə, həmçinin ən son texnologiyalar tətbiq edilməklə işlənilib. Ekspozisiya zallarını gəzən ispaniyalı spiker münaqişə haqqında həqiqətləri, 44 günlük Vətən müharibəsinin gedişi, şanlı Zəfər nəticəsində dövlət suverenliyinin bərpa olunması barədə məlumatları əks etdirən faktlarlarla, foto və videomateriallarla, interaktiv nümayişlərlə və digər eksponatlarla tanış olub.
Ziyarət zamanı qonağı Milli Məclisin İspaniya ilə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Sevil Mikayılova, Azərbaycanın İspaniyadakı səfiri Ramiz Həsənov və digər rəsmi şəxslər müşayiət ediblər.

Посетив 23-го января Аллею почётных захоронений, находящаяся в нашей стране с официальным визитом председатель Конгресса Депутатов Испании Франсина Арменголь Сосиас почтила память Общенационального Лидера нашего народа, архитектора и строителя независимого азербайджанского государства Гейдара Алиева и возложила венок к его надгробию.
В рамках визита гостья побывала в парке Победы в Баку и возложила венок перед монументом Победы. Она почтила память погибших на Отечественной войне. Вслед за этим гостья ознакомилась с созданным здесь музеем Победы. Председателю Конгресса Депутатов Королевства Испания сообщили, что экспозиция музея была составлена на основе международного опыта и существующих в мире музейных концепций, а также с применением новейших технологий. Испанская спикер, осмотревшая залы экспозиции, ознакомилась с фактами, отражающими правду о конфликте, и с фотоматериалами и видеоматериалами, интерактивными демонстрациями и другими экспонатами, содержащими сведения о ходе 44-дневной Отечественной войны и восстановлении государственного суверенитета в результате славной Победы.
В ходе посещений гостью сопровождали руководитель Рабочей группы Милли Меджлиса по межпарламентским связям с Испанией Севиль Микайылова, посол Азербайджана в Испании Рамиз Гасанов и другие официальные лица.