https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b12903879fd347da3daf245d9_o.jpg
Son aylar Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələr arasında iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi istiqamətində atılan addımlar - türk dünyasının strateji gələcəyini formalaşdıran əsas amillərdən birinə çevrilməkdədir.
Bu prosesdə Qazaxıstan hər zaman olduğu kimi yenə də təşəbbüskar, əlaqələndirici və qabaqlayıcı mövqedən çıxış edərək ümumtürk iqtisadi əməkdaşlığının lokomotivi rolunu təsdiqləyir.
Astana şəhərində keçirilən Türk Ticarət və Sənaye Palataları İttifaqının 3-cü Baş Assambleyası çərçivəsində baş tutan yüksək səviyyəli görüşlər, Qazaxıstanın bu sahədəki liderlik missiyasının bariz nümunəsidr.
Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri Aida Balayevanın Azərbaycan, Qırğızıstan, Türkmənistan və Özbəkistanın biznes icmaları, eləcə də Türk İnvestisiya Fondu və Türk dünyası bələdiyyələri İttifaqının rəhbərləri ilə keçirdiyi görüşlər - TDT daxilində real və praktik iqtisadi əməkdaşlığa yönəlmiş mühüm platforma rolunu oynadı.
Görüşlər zamanı ticarətin genişləndirilməsi, işgüzar dairələr arasında birbaşa əlaqələrin gücləndirilməsi və dövlətlərarası razılaşmaların konkret iqtisadi layihələrə çevrilməsi məsələləri xüsusi diqqət mərkəzində oldu.
Bu baxımdan Qazaxıstanın təşəbbüsü ilə Türk İnvestisiya Fondunun fəaliyyətinin aktivləşdirilməsi ideyası, üzv ölkələr üçün dayanıqlı iqtisadi inkişafın mühüm aləti kimi dəyərləndirildi.
Qazaxıstan həmçinin nəqliyyat-logistika marşrutlarının inkişafı, turizm sənayesinin genişləndirilməsi, sənaye kooperasiyası, rəqəmsallaşma və süni intellekt kimi innovativ həllərin tətbiqi istiqamətində də ortaq yanaşmanın formalaşdırılmasını ardıcıl şəkildə təşviq edir.
Bu yanaşma TDT-ni yalnız siyasi və mədəni birlik deyil, eyni zamanda real iqtisadi güc mərkəzinə çevirməyi hədəfləyir.
Görüşlərin yekununda tərəflərin TDT çərçivəsində iqtisadi inteqrasiyanın daha da dərinləşdirilməsinə hazır olduqlarını bəyan etməsi, xüsusilə də bu prosesin mərkəzində Qazaxıstanın dayanması, təşkilatın gələcək inkişaf perspektivlərinə ciddi impuls verir.
Qazaxıstanın ardıcıl təşəbbüskarlığı və strateji baxışı sübut edir ki, türk dünyasının iqtisadi birliyi məhz bu cür məsuliyyətli və uzaqgörən liderlik sayəsində reallığa çevrilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-01/_innews_b12903879fd347da3daf245d9_o.jpg
В последние месяцы шаги, предпринимаемые в направлении углубления экономической интеграции между странами — членами Организации тюркских государств (ОТГ), превращаются в один из ключевых факторов, формирующих стратегическое будущее тюркского мира.
В этом процессе Казахстан, как и всегда, вновь выступает с инициативной, координирующей и опережающей позиции, подтверждая свою роль локомотива обще-тюркского экономического сотрудничества.
Высокопоставленные встречи, состоявшиеся в рамках 3-й Генеральной Ассамблеи Союза тюркских торгово-промышленных палат, прошедшей в городе Астана, являются наглядным примером лидерской миссии Казахстана в данной сфере.
Встречи министра культуры и информации Казахстана Аиды Балаевой с представителями бизнес-сообществ Азербайджана, Кыргызстана, Туркменистана и Узбекистана, а также с руководителями Тюркского инвестиционного фонда и Союза муниципалитетов тюркского мира, сыграли важную роль в формировании внутри ОТГ реальной и практической платформы экономического сотрудничества.
В ходе встреч особое внимание было уделено вопросам расширения торговли, укрепления прямых связей между деловыми кругами и превращения межгосударственных соглашений в конкретные экономические проекты.
В этом контексте инициатива Казахстана по активизации деятельности Тюркского инвестиционного фонда была оценена как важный инструмент устойчивого экономического развития для стран-участниц.
Казахстан также последовательно поощряет формирование общего подхода в направлении развития транспортно-логистических маршрутов, расширения туристической индустрии, промышленной кооперации, цифровизации и внедрения инновационных решений, включая искусственный интеллект.
Данный подход нацелен на превращение ОТГ не только в политико-культурное объединение, но и в реальный центр экономической силы.
Заявление сторон по итогам встреч о готовности к дальнейшему углублению экономической интеграции в рамках ОТГ, особенно с учетом того, что в центре этого процесса стоит Казахстан, придает серьезный импульс перспективам будущего развития организации.
Последовательная инициативность и стратегическое видение Казахстана доказывают, что экономическое единство тюркского мира становится реальностью именно благодаря такому ответственному и дальновидному лидерству.