https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_b73d46e1f207a60fa09ebacd6_o.jpg
18-19 dekabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Qeyri-hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin sektor müdiri Elmir Vəlizadə Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərində keçirilən “ByteDance” şirkətinin “Volcano Engine” platformasının təşkil etdiyi “FORCE Original Power Conference – Winter” tədbirində iştirak ediblər.
Konfrans çərçivəsində sənaye və biznes üçün agent əsaslı Süni İntellekt (Sİ) yanaşmalarının təsiri, Sİ həllərinin real sektorlarda tətbiqi, eləcə də böyük dil modellərinin və agent inkişaf ekosisteminin yenilənmələri müzakirə olunub. Tədbirdə, o cümlədən “Doubao” model xəttinin yenilənməsi və Agent inkişaf alətlərinin təkmilləşdirilməsi təqdim olunub.
Səfər çərçivəsində “BytePlus” şirkətinin direktoru Yongliang Zhang ilə işgüzar görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycan Respublikası ilə “ByteDance/BytePlus” arasında əməkdaşlıq perspektivləri, “BytePlus” tərəfindən təqdim olunan süni intellekt həllərinin Azərbaycanda tətbiqi, ölkəmizdə məlumat mərkəzinin yaradılması və Sİ sahələrində birgə sərmayə və tərəfdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Əməkdaşlığın davamı olaraq tərəflər arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi məqsədilə birgə işçi qrupunun yaradılması barədə razılıq əldə edilib. İşçi qrupunun əsas məqsədi prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, mümkün birgə layihələrin qiymətləndirilməsi və əməkdaşlıq üzrə praktik yol xəritəsinin formalaşdırılması olacaq.
“ByteDance” 2012-ci ildə təsis edilmiş, süni intellektlə dəstəklənən innovativ platformaların yaradılmasına fokuslanan qlobal texnologiya şirkətidir. Şirkət insanların məlumatları kəşf etməsinə, yaratmasına və paylaşmasına kömək edən məzmun və məhsuldarlıq həllərini inkişaf etdirir. Bu məhsullara “TikTok”, “Douyin”, “CapCut”, “Lark” və digər müasir həllər daxildir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_b73d46e1f207a60fa09ebacd6_o.jpg
On December 18–19, 2025, Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, and Elmir Velizadeh, Sector Head of the Department for Work and Communication with Non-Governmental Organizations at the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, participated in the “FORCE Original Power Conference – Winter”, organized by ByteDance through its Volcano Engine platform, held in Shanghai, People’s Republic of China.
Within the framework of the conference, discussions focused on the impact of agent-based Artificial Intelligence (AI) approaches for industry and business, the application of AI solutions in real sectors, as well as updates on large language models and the agent development ecosystem. The event also featured presentations on the upgrades to the “Doubao” model line and improvements in agent development tools.
As part of the visit, a business meeting was held with Yongliang Zhang, General Manager of BytePlus. During the meeting, the prospects for cooperation between the Republic of Azerbaijan and ByteDance/BytePlus were discussed, including the implementation of AI solutions offered by BytePlus in Azerbaijan, the establishment of a data center in the country, and joint investment and partnership opportunities in the AI sector.
As a continuation of the collaboration, the parties agreed to establish a joint working group to strengthen coordination. The primary objectives of the working group will be to identify priority areas, assess potential joint projects, and develop a practical roadmap for cooperation.
ByteDance, founded in 2012, is a global technology company focused on creating innovative AI-powered platforms. The company develops content and productivity solutions that help people discover, create, and share information. Its products include TikTok, Douyin, CapCut, Lark, and other cutting-edge solutions.