https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_b73d46e1f207a60fa09ebacd6_o.jpg
18-19 dekabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Qeyri-hökumət təşkilatları ilə iş və kommunikasiya şöbəsinin sektor müdiri Elmir Vəlizadə Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərində keçirilən “ByteDance” şirkətinin “Volcano Engine” platformasının təşkil etdiyi “FORCE Original Power Conference – Winter” tədbirində iştirak ediblər.
Konfrans çərçivəsində sənaye və biznes üçün agent əsaslı Süni İntellekt (Sİ) yanaşmalarının təsiri, Sİ həllərinin real sektorlarda tətbiqi, eləcə də böyük dil modellərinin və agent inkişaf ekosisteminin yenilənmələri müzakirə olunub. Tədbirdə, o cümlədən “Doubao” model xəttinin yenilənməsi və Agent inkişaf alətlərinin təkmilləşdirilməsi təqdim olunub.
Səfər çərçivəsində “BytePlus” şirkətinin direktoru Yongliang Zhang ilə işgüzar görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycan Respublikası ilə “ByteDance/BytePlus” arasında əməkdaşlıq perspektivləri, “BytePlus” tərəfindən təqdim olunan süni intellekt həllərinin Azərbaycanda tətbiqi, ölkəmizdə məlumat mərkəzinin yaradılması və Sİ sahələrində birgə sərmayə və tərəfdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Əməkdaşlığın davamı olaraq tərəflər arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi məqsədilə birgə işçi qrupunun yaradılması barədə razılıq əldə edilib. İşçi qrupunun əsas məqsədi prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi, mümkün birgə layihələrin qiymətləndirilməsi və əməkdaşlıq üzrə praktik yol xəritəsinin formalaşdırılması olacaq.
“ByteDance” 2012-ci ildə təsis edilmiş, süni intellektlə dəstəklənən innovativ platformaların yaradılmasına fokuslanan qlobal texnologiya şirkətidir. Şirkət insanların məlumatları kəşf etməsinə, yaratmasına və paylaşmasına kömək edən məzmun və məhsuldarlıq həllərini inkişaf etdirir. Bu məhsullara “TikTok”, “Douyin”, “CapCut”, “Lark” və digər müasir həllər daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_b73d46e1f207a60fa09ebacd6_o.jpg
18-19 декабря 2025 года заместитель министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Самир Мамедов и заведующий сектором по работе с неправительственными организациями и коммуникациям Администрации президента Азербайджанской Республики Эльмир Велизаде приняли участие в мероприятии FORCE Original Power Conference - Winter, организованном платформой Volcano Engine компании ByteDance и прошедшем в Шанхае (Китайская Народная Республика).
В ходе конференции рассматривалось влияние агентно-ориентированных подходов к искусственному интеллекту (ИИ) на промышленность и бизнес, применение решений ИИ в реальных секторах, а также обновления крупных языковых моделей и экосистемы разработки агентов. На мероприятии также было представлено обновление модельного ряда Doubao и усовершенствование инструментов разработки агентов.
В рамках визита состоялась деловая встреча с директором компании BytePlus Юнляном Чжаном. На встрече обсуждались перспективы сотрудничества между Азербайджанской Республикой и ByteDance/BytePlus, применение решений в области искусственного интеллекта, предоставляемых BytePlus, в Азербайджане, создание дата-центра в нашей стране, а также возможности совместных инвестиций и партнерства в сфере ИИ.
В продолжение сотрудничества была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы для усиления координации между сторонами. Главная цель рабочей группы — определить приоритетные направления, оценить возможные совместные проекты и разработать практическую дорожную карту по сотрудничеству.
ByteDance — это глобальная технологическая компания, основанная в 2012 году, которая специализируется на создании инновационных платформ на основе искусственного интеллекта. Компания развивает решения по контенту и производительности, которые помогают людям находить, создавать и делиться информацией. К таким продуктам относятся TikTok, Douyin, CapCut, Lark и другие современные решения.