https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_beb7de36cd7758a047cd7a037_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində akademik Yusif Məmmədəliyevin anadan olmasının 120 illik yubileyinə həsr olunmuş təntənəli tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov akademik Yusif Məmmədəliyevin elmi irsi, Azərbaycan elminin inkişafındakı mühüm xidmətləri və milli kadrların hazırlanmasında oynadığı müstəsna roldan bəhs edib.
Rektor bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbində akademik Yusif Məmmədəliyevin adı daim uca tutulur və onun elmi irsini layiqincə davam etdirmək gənclərin üzərinə düşən mühüm vəzifələrdən biridir. Elmar Qasımov qeyd edib ki, bu il Bakı Ali Neft Məktəbində Prezident təqaüdünə layiq görülən tələbələrdən 10 nəfəri Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbəsidir ki, bu da yüksək bilikli gənclərin bu sahəyə artan marağının göstəricisidir.
Rektor, həmçinin, BANM-də akademik Yusif Məmmədəliyev adına təqaüd proqramının təsis edildiyini diqqətə çatdıraraq bildirib ki, bu təqaüd hər il Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan akademik göstəriciləri yüksək 2 tələbəyə təqdim olunacaq.
Tədbir çərçivəsində Kimya mühəndisliyi ixtisasının V kurs tələbələri Əbil Şəfiyev və Şamil Fərzalızadə “Akademik Yusif Məmmədəliyev adına təqaüd”ün ilk qalibləri elan olunub.
Tədbirdə akademik Yusif Məmmədəliyevin qızı, professor, Əməkdar incəsənət xadimi Sevda Məmmədəliyeva çıxış edərək atasının həyatı və fəaliyyəti ilə bağlı xatirələrini bölüşüb. O qeyd edib ki, akademikin elmi və ictimai xidmətləri ölkə rəhbərliyi tərəfindən daim yüksək qiymətləndirilib və yubiley tədbirləri hər zaman yüksək səviyyədə təşkil olunub.
Sonra BANM-in Kimya mühəndisliyi ixtisasının II kurs tələbəsi Əsmər Eyvazlı “Yusif Məmmədəliyev tələbələrin gözü ilə” mövzusunda çıxış edib.
Ardınca Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun icraçı direktoru, Texnika elmləri doktoru Nizami Mürsəlov akademikin elmi fəaliyyətinə dair məruzə edib.
Sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin iştirakı ilə Akademik Yusif Məmmədəliyevin heykəlinin açılış mərasimindən hazırlanmış qısa videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə, həmçinin, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, professor İradə Hüseynova çıxış edib.
Tədbir Heydər Əliyev Fondu tərəfindən çəkilmiş akademik Yusif Məmmədəliyevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş sənədli filmin nümayişi ilə yekunlaşıb.
Akademikin 120 illik yubileyi çərçivəsində onun həyat və yaradıcılığının müxtəlif dövrlərini əks etdirən fotosərgi də təşkil edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_beb7de36cd7758a047cd7a037_o.jpg
Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR hosted a solemn event dedicated to the 120th anniversary of the birth of academician Yusif Mammadaliyev.
Opening the event with a welcoming speech, BHOS Rector Elmar Gasimov spoke about the scientific legacy of academician Yusif Mammadaliyev, his significant contribution to the development of Azerbaijani science, and his exceptional role in training specialists for the country. The Rector noted that the name of academician Yusif Mammadaliyev is always spoken with deep respect within the walls of the university, and that a worthy continuation of his scientific legacy is one of the important responsibilities facing the youth.
“10 of the students who received the Presidential Scholarship at Baku Higher Oil School this year are majoring in Chemical Engineering, which testifies to the growing interest of highly educated young people in this field. BHOS has established the Yusif Mammadaliyev Scholarship Program. This scholarship is awarded annually to two chemical engineering students with high academic achievements.”
At the event, fifth-year chemical engineering students Abil Shafiyev and Shamil Farzalizade were announced as the first recipients of the Yusif Mammadaliyev Scholarship.
Speaking at the event, the daughter of academician Yusif Mammadaliyev, professor and honored artist Sevda Mammadaliyeva, shared her memories of her father’s life and work. She noted that the scientific and public achievements of the academician were always highly valued by the country's leadership, and that the anniversary events dedicated to him were always organized at the highest level.
Then, Asmar Eyvazli, a second-year student majoring in Chemical Engineering, gave a presentation on the topic “Yusif Mammadaliyev through the eyes of students.”
After that, Executive Director of the Institute of Petrochemical Processes named after academician Yusif Mammadaliyev, Doctor of Technical Sciences Nizami Mursalov gave a presentation on the academician's scientific work.
Then a short video was shown about the opening ceremony of the monument to academician Yusif Mammadaliyev with the participation of national leader Heydar Aliyev.
Director of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, professor Irada Huseynova, also delivered a speech at the event.
The event concluded with a screening of a documentary film dedicated to the life and work of academician Yusif Mammadaliyev, which was produced by the Heydar Aliyev Foundation.
As part of the 120th anniversary of the academician, a photo exhibition was also organized, showcasing various periods of his life and work.