https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_d0b9a01bce1f6cee9126f6189_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Bakı şəhəri, Qusar və İmişli rayonlarından olan vətəndaşları qəbul edib.
Nazirlikdə təşkil olunmuş qəbul zamanı qaz xəttinin yerinin dəyişdirilməsi, enerji sərfiyyatı üzrə borcun yaranması, elektrik enerjisinin keyfiyyəti, elektrik təsərrüfatının yenilənməsi, elektrik və qaz sayğaclarının quraşdırılması, elektrik xəttinin mühafizə zolağı, işlə təminat və digər istiqamətlərdə müraciətlər dinlənilib, qaldırılan məsələlərin qanunvericiliyin tələblərinə uyğun həlli üçün aidiyyəti struktur bölmələrə müvafiq tapşırıqlar verilib.
Qeyd edək ki, Energetika Nazirliyi tərəfindən vətəndaş müraciətlərinə baxılması işinin səmərəli təşkili məqsədilə rəhbər vəzifəli şəxslərin vətəndaş qəbulu qrafiki nazirliyin rəsmi internet saytında yerləşdirilib.

Next reception of citizens was held at the Ministry of Energy
Next reception of citizens was held at the Ministry of Energy Next reception of citizens was held at the Ministry of Energy
Energy Minister Parviz Shahbazov received citizens from Baku, Gusar and Imishli.
During the reception organized at the Ministry, applications were heard regarding the relocation of a gas line, debt related to energy consumption, the quality of electricity supply, modernization of electrical infrastructure, installation of electricity and gas meters, the protection zone of power lines, employment, and other issues. Relevant instructions were given to the appropriate structural divisions to resolve the raised matters in accordance with the requirements of the legislation.
It should be noted that in order to effectively organize to receive citizens` appeals by the Ministry of Energy, the schedule of reception of citizens by the chief officials was posted on the website of Ministry.