Energetika naziri Pərviz Şahbazov ABŞ-yə səfəri çərçivəsində Konqresin Nümayəndələr Palatası və Ticarət Palatasının nümayəndələri ilə görüşlər keçirib.
ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasının Enerji üzrə Alt Komitəsinin sədr müavini Maykl Klaud və Nümayəndələr Palatasının Enerji, Su Təsisatları və Əlaqəli Qurumlar üzrə Alt Komitəsinin respublikaçı üzvü Dan Nyuhauz ilə görüşlərdə Azərbaycanla Birləşmiş Ştatlar arasında mövcud uğurlu enerji əməkdaşlığının yeni mərhələdə inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Enerji tərəfdaşlığının töhfələri olan Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Cənub Qaz Dəhlizi kimi layihələrin regional enerji təchizatına davam edən töhfələri nəzərdən keçirilib. Xüsusilə ABŞ Prezidenti Donald Trampın Trans-Adriatik Boru Kəmərinin reallaşmasındakı həlledici rolu qeyd edilib. Hazırda ABŞ Prezidentinin regionda sülhün bərpasına yönəlmiş siyasəti fonunda “Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Marşrutu”nun, həmçinin Strateji Tərəfdaşlıq Xartiyasının hazırlanmasına dair Anlaşma Memorandumunun enerji tərəfdaşlığımız üçün yeni imkanlar açdığı vurğulanıb. Strateji tərəfdaşlıq əlaqələrində regional enerji bağlantılarının mühüm komponentlərdən olduğu, bu xüsusda, Azərbaycanla, Türkiyə, Mərkəzi Asiya və Avropa arasında elektrik enerjisi axınlarını təmin edəcək layihələrin əhəmiyyəti nəzərdən keçirilib. ABŞ Administrasiyası ilə yeni reallıqlar və imkanlar müstəvisində enerji sahəsində dialoq və əməkdaşlığı gücləndirməyin vacibliyi qeyd olunub.
Enerji əlaqələrinin genişləndirilməsi ABŞ Ticarət Palatasının vitse-prezidenti Cenifer Miel və Palatanın üzvü olan aparıcı enerji şirkətləri ilə keçirilən görüşdə də müzakirə olunub. Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin vizyonu Azərbaycanın beynəlxalq enerji bazarındakı fəal rolunu yalnız karbohidrogenlərdə deyil, həm də elektrik, bərpa olunan enerji və hidrogen sahələrində qorumaq və gücləndirməkdən ibarətdir. ABŞ ilə dostluq və sıx əməkdaşlıq münasibətlərimiz bu istiqamətlərdə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlar yaradır. Ticarət Palatası tərəfindən Azərbaycanın qlobal enerji gündəminə verdiyi töhfələri və yaşıl enerji sahəsindəki səyləri yüksək qiymətləndirilib, ölkəmizlə əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək niyyəti ifadə edilib. Bu məqsədlə Palatanın nümayəndə heyətinin gələn ilin fevralında Azərbaycana səfər edəcəyi və enerji əməkdaşlığının əsas prioritet istiqamətlərdən biri olacağı diqqətə çatdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_232d40c78f23b68e4392f10bd_o.jpg
As part of his visit to the United States, Minister of Energy Parviz Shahbazov met with representatives from the House of Representatives and the Chamber of Commerce.
At the meetings with Vice-Chairman of House Subcommittee on Energy Michael Cloud and Dan Newhouse, House Appropriations Committee Energy and Water Development and Related Agencies Subcommittee, the prospects for the development of successful energy cooperation between Azerbaijan and the United States at a new stage were discussed. The ongoing contributions of projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan and Southern Gas Corridor, which are the contributions of the energy partnership, to regional energy supply were reviewed. In particular, the decisive role of US President Donald Trump in the implementation of the Trans-Adriatic Pipeline was noted. It was emphasized that the Memorandum of Understanding on the preparation of the “Trump Route for International Peace and Prosperity”, as well as the Charter of Strategic Partnership, opens up new opportunities for our energy partnership in the light of the current policy of the U.S. President aimed at restoring peace in the region. Regional energy links are an important component in strategic partnership relations, and in this regard, the importance of projects to ensure electricity flows between Azerbaijan, Türkiye, Central Asia and Europe was considered. The importance of strengthening dialogue and cooperation with the U.S. administration in the field of energy in the light of new realities and opportunities was emphasized.
The expansion of energy relations was also discussed at a meeting with Jennifer Miel, Vice President at the U.S. Chamber of Commerce, as well as leading energy companies. It was noted that President Ilham Aliyev's vision is to protect and strengthen Azerbaijan's active role in the International Energy Market not only in hydrocarbons, but also in the fields of electricity, renewable energy and hydrogen. Our friendly and close cooperation with the United States creates great opportunities for expanding partnerships in these areas. The Chamber of Commerce highly appreciated Azerbaijan's contribution to the global energy agenda and its efforts in the field of green energy, expressed the intention to further develop cooperation with our country. To this end, it was noted that the chamber delegation will visit Azerbaijan in February next year and energy cooperation will be one of the main priorities.