Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi Avropa Parlamentinin 2025-ci il 18 dekabr tarixli qətnaməsini şiddətlə qınayır və bu qərəzli siyasi akta qəti etirazını bildirir. Yalan məlumatlar və saxta iddialar üzərində qurulan, konkret cinayət əməllərinə siyasi don geyindirən bu sənəd qanunun aliliyinə kölgə salmaq və məhkəmə proseslərinə kobud müdaxilə etmək üçün göstərilən növbəti uğursuz cəhddir.
Görünən odur ki, anti-Azərbaycan ritorikasından əl çəkə bilməyən Avropa Parlamenti bir daha siyasi riyakarlıq nümayiş etdirərək, insan hüquqları kimi önəmli mövzudan öz gizli gündəliyi və təxribatçı məqsədləri üçün istifadəyə davam edir. Torpaqlarımızın 30 illik işğalına, yüzlərcə şəhər və kəndlərimizin, tarixi, dini və mədəni abidələrimizin dağıdılmasına daim etinasız qalmış, 1 milyon qaçqın və məcburi köçkünün insan hüquqlarının pozulmasını görməzdən gəlmiş Avropa Parlamenti 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpasına, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin həyata keçirilməsinə Azərbaycan əleyhinə 10-dan artıq rüsvayçı qətnamənin qəbulu ilə cavab vermişdir.
Bunu da xatırlatmaq yerinə düşər ki, Avropa Parlamenti COP29 kimi mötəbər tədbirin keçirilməsi ərəfəsində və keçirildiyi dövrdə Azərbaycana qarşı hibrid hücumlarda əsas alətlərdən biri kimi istifadə olunmuşdur. Bu da dəfələrlə sübuta yetirilmişdir ki, Avropa Parlamentində qətnamələrin qəbulu prosesi konkret maraq qrupları tərəfindən məqsədli şəkildə idarə edilir. Müşahidələr göstərir ki, Avropa Parlamenti üzvlərinin əksəriyyətinin səs verdikləri qətnamə layihələrinin nəinki mahiyyəti, hətta mətni barədə heç bir anlayışı olmur. Bu isə Avropa parlamentarizminin düşdüyü acınacaqlı vəziyyətdən xəbər verir.
Avropa Parlamentinin siyasi simasının bir sıra xarakterik cizgiləri Azərbaycanla yanaşı, bu qurumun əsassız və cəfəng ittihamları ilə üzləşmiş çoxsaylı ölkələrə də yaxşı məlumdur. Bu qətnamə Avropa Parlamentinin əsl mahiyyətini ortaya qoyur və onun real niyyətlərini ifşa edir.
Korrupsiya və rüşvətxorluğun Avropa Parlamentində dərin kök saldığını göstərən çoxsaylı faktların aşkar edilməsi bu mənfi tendensiyanın həmin qurumun gündəlik fəaliyyətinin mərkəzində dayandığını sübut edir. Müxtəlif maraq dairələrinə ödənişli xidmətlər göstərən Avropa Parlamentinin qətnamələri də, bir qayda olaraq, əldə edilən maddi mənfəətin əvəzi rolunu oynayır.
Təəssüf doğuran digər məqam budur ki, müəyyən proseslərə ardıcıl surətdə səlibçilik mövqeyindən yanaşan Avropa Parlamenti islamofob və türkofob meyillərin aşkar ifadə olunduğu platformaya çevrilmişdir. İslam və Türk dünyasının ayrılmaz parçası olan Azərbaycana qarşı bu cür qərəzli hücumlar Avropada eyni tendensiyaları idarə edən müəyyən qrupların əlavə siyasi dividend qazanmaq niyyətini açıq büruzə verir. Avropa Parlamentinin bu qətnaməsinin geniş miqyaslı bir planın tərkib hissəsi olduğu da şübhəsizdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müharibədə qalib gəldiyi kimi, sülhü də qazandığı danılmaz bir reallıqdır. Məhz dövlət başçısının qətiyyətli siyasəti Cənubi Qafqaz regionunda uzunmüddətli sülhün təmin edilməsi baxımından həlledici olmuşdur.
İndi isə bəlli olur ki, 2025-ci il 8 avqust tarixli Vaşinqton sammiti, ABŞ Prezidenti Donald Trampın səmimi vasitəçiliyi nəticəsində Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesində əldə olunmuş irəliləyiş bir sıra dairələrin maraqlarına cavab vermir. Müvafiq proseslərdə iştirak və müdaxilə imkanlarını itirən həmin dairələr regionumuzda sülh, sabitlik və əməkdaşlığın təşəbbüsçüsü olan Azərbaycana qarşı belə bəsit addımlarla həmin prosesləri dolayı yolla əngəlləməyə cəhd edirlər.
Nəticə etibarilə, bütün qeyd edilənləri nəzərə alaraq qətiyyətlə söyləmək olar ki, Avropa Parlamenti növbəti dəfə öz məkrli niyyətlərini heç bir əsası olmayan, birtərəfli və yalan iddialar üzərində qurulmuş arqumentlərlə pərdələməyə çalışır.
Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi bir daha Avropa Parlamentinin məlum qətnaməsini qətiyyətlə rədd edir və onu qəbulolunmaz hesab edir. Belə qətnamələr Azərbaycana heç bir şəkildə təsir edə və ölkəmizi öz yolundan döndərə bilməz.
(Bəyanat Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin 2025-ci il 19 dekabr tarixli iclasında qəbul edilmişdir.)

The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan strongly condemns the 18 December 2025 resolution of the European Parliament and categorically protests against this prejudiced political act. This document, which relies upon false information and fabricated claims and represents a further failed attempt to dress specific criminal acts in political garb, is yet another futile endeavour to cast a shadow on the rule of law and to interfere in judicial processes crudely.
As is evident, whilst unable to abandon its anti‑Azerbaijani rhetoric, the European Parliament is once again demonstrating political hypocrisy by continuing the use of a topic as important as human rights to its own concealed ends and for destructive undertakings. The European Parliament, which had invariably shown indifference towards the 30-year-long occupation of our lands, destruction of hundreds of our cities and villages as well as of historical, religious and cultural heritage, and which had blinked at the violation of the human rights of the 1 million refugees and internally displaced persons, then responded to the restoration of our territorial integrity and sovereignty following the 44-day Patriotic War and anti-terrorist measures as well as the enforcement of the international law standards and principles by adopting in excess of 10 disgraceful resolutions against Azerbaijan.
It will not be out of the place to remember that the European Parliament was abused as one of the principal instruments of the hybrid attacks that were launched against Azerbaijan before and during such a substantial event as the COP29. That proved once more that the process whereby resolutions are adopted within the European Parliament is controlled purposefully by specific interest groups. As observations indicate, the majority of Members of the European Parliament have not the minute comprehension of not only the essence but of also even the texts of the draft resolutions which they vote in. This, in turn, testifies to the deplorable condition in which European Parliamentarism finds itself.
A number of characteristic features of the European Parliament’s profile are known full well not only to Azerbaijan but also many other countries which have been met with unfounded and absurd accusations emanating from this body. The resolution in question, then, discloses the true nature of the European Parliament whilst also exposing its genuine intentions.
The uncovering of the numerous facts evidencing the depth of entrenchment of corruption and bribery within the European Parliament proves that this adverse tendency happens to be at the heart of this body's daily activities. As a rule, resolutions of a European Parliament that provides paid services to various interested circles feature as quid pro quo for the material benefit obtained.
It is lamentable as well that the European Parliament, with its consistently crusader-like approaches to certain processes, would become a platform to give voice and clear expression to Islamophobic and Turkophobic tendencies. Such biased attacks against Azerbaijan, an inseparable part of the Islamic and Turkic world, render demonstrable the intention of certain groups setting the tone for such tendencies in Europe to secure additional political gains. It is also undeniable that this resolution of the European Parliament constitutes part of a wide‑ranging plan.
The undeniable reality is that President of the Republic of Azerbaijan Mr Ilham Aliyev won peace just as he won the war. It was specifically the unwavering policy of the Head of State that proved decisive in maintaining lasting peace in the region of the South Caucasus.
And it turns out now that the progress in the Azerbaijan-Armenia peace process, which was achieved at the Washington Summit consequent to the sincere mediation by USA President Donald Trump on 8 August 2025, fails to be in the interest of certain circles. Having lost the capability of participating in pertaining processes and, indeed, of meddling with them, those circles now resort to such primitive steps taken against Azerbaijan, the initiator of peace, stability and co-operation in our region, to obstruct those processes indirectly.
Consequently, and in view also of everything state above, one could safely say that the European Parliament is attempting once more to veil its insidious intentions with the argumentation built upon baseless, lopsided and false assertions.
The Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan reiterates its resolute rejection and its opinion of it as unacceptable the aforementioned resolution of the European Parliament. Such resolutions can in no way have upon Azerbaijan nor sway our country from her path.