https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7b1eef59da6f29c72132c48f8_o.jpg
Kapital Bank “Dayan, düşün, dəqiqləşdir” kampaniyası çərçivəsində kiberdələduzluqla mübarizə mövzusunda maarifləndirici təlimlərini davam etdirir. Gəncə şəhərində yerləşən ali məktəblərin ardından bank nümayəndələri bu dəfə Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində (ADPU) qonaq olublar. Universitetin akademik heyəti üçün təşkil edilən təlim ADPU-nun sosial və humanitar məsələlər üzrə prorektoru, professor Fikrət Rzayevin çıxışı ilə başlayıb. O, çıxışında rəqəmsal mühitdə təhlükəsizlik məsələlərinin aktuallığını vurğulayaraq, bu kimi təşəbbüslərin əməkdaşların məlumatlılığının artırılmasında mühüm rol oynadığını bildirib.
Daha sonra Kapital Bank-ın Fraud halları və rəqəmsal əməliyyatların araşdırılması şöbəsinin müdiri Nəsib Süleymanov kiberdələduzluğun geniş yayılan formaları və gündəlik əməliyyatlar zamanı diqqət edilməli məqamlar haqqında danışıb. Bankın Təhlükəsizlik Departamentinin direktor müavini Emil Qasımov isə son dövrlərdə artan fırıldaqçılıq halları, istifadəçilərin qarşılaşdığı risklər və Kapital Bank tərəfindən həyata keçirilən qabaqlayıcı təhlükəsizlik tədbirləri haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirin yekununda keçirilən interaktiv sual-cavab sessiyasında isə bank nümayəndələri auditoriyanı maraqlandıran suallara aydınlıq gətirib.
Qeyd edək ki, maliyyə qurumlarının həyata keçirdiyi təhlükəsizlik tədbirləri ilə yanaşı hər kəsin kiberdələduzluğa qarşı diqqətli olması, şəxsi hesablarını qoruması və fərdi məlumatlarını, kartlarını digər şəxlərlə paylaşmaması olduqca vacibdir. Kartın üzərindəki 16 rəqəmli PAN nömrə, kartın arxasında olan 3 rəqəmli CVV kod və mobil nömrəyə göndərilən 4 rəqəmli OTP şifrə yalnız kart sahibinə məxsusdur və bu məlumatları heç kimlə bölüşmək olmaz. Unutmayaq ki, heç bir bank əməkdaşı müştəriyə sosial şəbəkə hesabından və ya xarici nömrədən zəng edə bilməz. Kapital Bank adından zəng edən şəxslərin isə bank əməkdaşı olub olmadığını yoxlamaq olduqca asandır. Bunun üçün müştərilər zəng edən şəxsdən bank əməkdaşı olduğunu təsdiq edən mesaj tələb edə bilər. O həqiqətən bank əməkdaşıdırsa vətəndaş Birbank mobil tətbiqində bunu təsdiq edən bildiriş alır. Bildirişdə qeyd edilir: “Dəyərli Birbanklı, bank məhsulunu təklif edən şəxsin bankımızın əməkdaşı olduğunu təsdiq edirik. Bizə güvəndiyiniz üçün təşəkkür edirik”. Mobil tətbiqdə bildiriş alındığı təqdirdə zəng edən şəxslə danışığı davam etdirmək olar, əks halda zəngi dərhal sonlandırmaq lazımdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_7b1eef59da6f29c72132c48f8_o.jpg
As part of the “Stop, think, verify” campaign, Kapital Bank continues to conduct educational training sessions on cybersecurity and fraud prevention. Following visits to universities in Ganja, bank representatives recently visited the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU).
The training, organized for the university’s academic staff, was opened by ASPU’s Vice-Rector for Social and Humanitarian Affairs, Professor Fikret Rzayev. In his speech, he emphasized the importance of digital security and noted that such initiatives play a key role in increasing staff awareness.
Next, Nasib Suleymanov, Head of Kapital Bank’s Fraud and Digital Operations Investigation Department, spoke about the most common forms of cyber fraud and highlighted critical points that require attention during everyday operations. Emil Gasimov, Deputy Director of the Bank’s Security Department, informed participants about the recent increase in fraudulent activities, the risks users face, and the preventive security measures implemented by Kapital Bank.
The event concluded with an interactive Q&A session, during which bank representatives provided detailed answers to all participant questions.
In addition to the security measures implemented by financial institutions, it is crucial for everyone to remain vigilant against cyber fraud, protect their personal accounts, and avoid sharing their personal data or bank cards with others. The 16-digit PAN number on the front of the card, the 3-digit CVV code on the back, and the 4-digit OTP sent to the cardholder’s mobile number belong exclusively to the cardholder and must never be shared with anyone. It is important to remember that no bank employee will ever contact a customer from a social media account or a foreign phone number. Verifying whether someone calling on behalf of Kapital Bank is indeed a bank employee is very simple. Customers may request the caller to send a confirmation message verifying their identity as a bank representative. If the person truly works for the bank, the customer will receive a notification in the Birbank mobile application confirming this. The notification states: “Dear Birbank user, we confirm that the person offering you the bank product is an employee of our bank. Thank you for trusting us.”