Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Özbəkistanın Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutunun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Laziz Niyazov ilə görüş olub.
Görüşdə BDU ilə Buxara Dövlət Tibb İnstitutu arasında bu ilin mayında imzalanmış anlaşma memorandumunun icrası istiqamətində planlaşdıran işlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov bu memorandumun akademik əməkdaşlığı daha da gücləndirdiyini qeyd edib. Xüsusilə müəllim-tələbə mübadiləsi, elmi-pedaqoji əlaqələrin qurulması, birgə elmi tədqiqatların aparılmasının hər iki ali məktəbin və bütövlükdə ölkələrimizin inkişafına xidmət etdiyini bildirib.
Buxara Dövlət Tibb İnstitutunun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Laziz Niyazov da memorandum çərçivəsində biologiya, kimya, informatika, əczaçılıq, xüsusilə də genetika sahələrində birgə elmi tədqiqatların aparılması üçün konkret təkliflərini diqqətə çatdırıb.
Tərəflər birgə fəaliyyətin gələcəkdə daha yüksək səviyyəyə çatdırılacağına əminliklərini ifadə ediblər.

В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с проректором по международным связям Бухарского государственного медицинского института имени Абу Али ибн Сины Лазизом Ниязовым.
На встрече состоялся обмен мнениями о реализации меморандума о взаимопонимании, подписанного между БГУ и Бухарским государственным медицинским институтом.
Проректор БГУ Шахин Панахов отметил, что этот меморандум способствует дальнейшему укреплению академического сотрудничества. В частности, он отметил, что обмен преподавателями и студентами, налаживание научно-педагогических связей и проведение совместных научных исследований служат развитию как высших учебных заведений, так и наших стран в целом.
Проректор Бухарского государственного медицинского института Лазиз Ниязов в рамках меморандума представил конкретные предложения по проведению совместных научных исследований в области биологии, химии, информатики, фармации и, в особенности, генетики.
Стороны выразили уверенность, что в будущем совместная деятельность выйдет на более высокий уровень.