Qazaxıstanın Şımkent Universitetinin rektoru Nurlybekin Seitkulovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub. Görüş çərçivəsində iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev qeyd edib ki, Universitetin beynəlxalq əlaqələrində türkdilli dövlətlər, xüsusilə Qazaxıstan ali məktəbləri ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi prioritet istiqamətlərdən birini təşkil edir. BDU-nun 12 beynəlxalq ikili diplom proqramından 4-ü qardaş ölkənin ali məktəbləri ilə həyata keçirilir. İndiyədək BDU Qazaxıstanın ən nüfuzlu universitetləri ilə əməkdaşlıq memorandumları imzalayıb. Bir neçə gün əvvəl isə BDU ilə Özbəkistanın Mirzə Uluqbəy adına Milli Universiteti, Qazaxıstanın Safi Utebayev adına Atırau Neft və Qaz Universiteti və D. Serikbayev adına Şərqi Qazaxıstan Texniki Universiteti arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığı gücləndirmək məqsədilə dördtərəfli anlaşma memorandumu imzalanıb. Rektor imzalanan memorandumların qardaş ölkələrimiz arasında elm, təhsil sahəsində əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Şımkent Universitetinin rektoru Nurlybekin Seitkulov isə BDU-nun elm və təhsil sahəsində uğurlarını yaxından təqib etdiklərini diqqətə çatdırıb, birgə əməkdaşlığın uzunmüddətli və faydalı olacağını bildirib. O, xüsusilə pedaqoji, humanitar istiqamətlərdə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
İmzalanan memorandum tərəflər arasında birgə elmi layihələrin icrasını, akademik mübadilə proqramlarının genişləndirilməsini və təhsil sahəsində əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə inkişafını nəzərdə tutur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_9dac2f8fc32459c307a01b972_o.jpg
Делегация во главе с ректором Шымкентского университета Казахстана Нурлыбеком Сейткуловым посетила Бакинский государственный университет (БГУ). В ходе встречи подписан меморандум о взаимопонимании, направленный на расширение сотрудничества между двумя вузами.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что укрепление сотрудничества с тюркоязычными странами, в частности с вузами Казахстана, является одним из приоритетных направлений международных связей университета. 4 из 12 международных программ двойного диплома БГУ реализуются с вузами братской страны. На сегодняшний день БГУ подписал меморандумы о взаимопонимании с самыми престижными вузами Казахстана. На днях был подписан четырёхсторонний меморандум о взаимопонимании между БГУ и Национальным университетом Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Атырауским университетом нефти и газа имени Сафи Утебаева (Казахстан) и Восточно-Казахстанским техническим университетом имени Даулета Серикбаева об укреплении сотрудничества в области науки, образования и культуры. Ректор выразил уверенность, что подписанные меморандумы будут способствовать развитию научно-образовательной интеграции между братскими странами.
Ректор Шымкентского университета Нурлыбек Сейткулов заявил, что сотрудничество сторон будет долгосрочным и плодотворным. Он подчеркнул, что особенно заинтересован в интеграции в педагогической и гуманитарной сферах.
Подписанный меморандум предусматривает реализацию совместных научных проектов, расширение программ академического обмена и развитие сотрудничества в сфере образования по новым направлениям.