Azərbaycan nüfuzlu reytinqdə Mərkəz Asiya üzrə “Ən böyük qlobal irəliləyiş” mükafatına layiq görülüb
Azərbaycan nüfuzlu reytinqdə Mərkəz Asiya üzrə “Ən böyük qlobal irəliləyiş” mükafatına layiq görülüb Azərbaycan nüfuzlu reytinqdə Mərkəz Asiya üzrə “Ən böyük qlobal irəliləyiş” mükafatına layiq görülüb
İnnovasiya iqtisadiyyatı üzrə araşdırma platforması olan “StartupBlink” 2025-ci il üçün “StartupBlink Startup Ecosystem Awards” reytinqinin nəticələrini açıqlayıb. Nəticələrə əsasən, Azərbaycanın innovasiya ekosistemi Mərkəzi Asiya üzrə “Ən Böyük Qlobal İrəliləyiş” mükafatına layiq görülüb. Belə ki, Azərbaycan son reytinqdə 6 pillə irəliləyərək bu kateqoriyada Mərkəzi Asiya ölkələri arasında ən yüksək göstəriciyə nail olub.
“Ən Böyük Qlobal İrəliləyiş” mükafatı Azərbaycanın innovasiya siyasəti operatoru İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinə (İRİA) təqdim edilib. “StartupBlink”in hesabatında qeyd edilir ki, İRİA-nın fəaliyyəti nəticəsində ölkədə innovasiya infrastrukturu and startap siyasəti əhəmiyyətli dərəcədə inkişaf edib. Bundan əlavə, İRİA-nın innovasiya sahəsində liderliyi və dayanıqlı startap ekosistemi quruculuğu vurğulanıb.
Qeyd edək ki, “StartupBlink Startup Ecosystem Awards” hər il dərc edilən və “StartupBlink” platformasının qlobal alqoritmlərə əsaslanan innovasiya reytinqidir. Builki reytinqdə 18 ölkə arasından 40 parametr əsasında seçilmiş 22 ekosistem mükafatlara layiq görülüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_856e7c41fd2e8f7fc3956f3b8_o.jpg
The research platform StartupBlink, specializing in the innovation economy, has announced the results of its “2025 StartupBlink Startup Ecosystem Awards” ranking. According to the ranking, Azerbaijan’s innovation ecosystem was awarded the “Greatest Global Progress” award in Central Asia. The country moved up six positions in the latest ranking, achieving the highest score among all Central Asian countries in this category.
The “Greatest Global Progress” award was presented to the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), Azerbaijan’s innovation policy operator. According to the StartupBlink report, IDDA’s activities have significantly advanced the country’s innovation infrastructure and startup policies. In addition, the report highlights IDDA’s leadership in innovation and its role in building a sustainable startup ecosystem.
It should be noted that the “StartupBlink Startup Ecosystem Awards” is an annual ranking based on global algorithms developed by the StartupBlink platform. In this year’s ranking, 22 ecosystems were recognized with awards, selected from 18 countries according to 40 assessment criteria.