https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0457f2efcca9d1ee18c1258bf_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) Mali, Tanzaniya, Burkina Faso, Somali, Seneqal, Çad, Tunis, Keniya və digər Afrika ölkələrindən nümayəndə heyətləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib. Görüşlər zamanı rəqəmsal inkişaf istiqamətində əməkdaşlığın perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Afrika nümayəndələri səfər çərçivəsində Azərbaycanın rəqəmsal dövlət texnologiyaları ilə tanış olublar. Təqdimatlar zamanı vətəndaşyönümlü rəqəmsal həllər olan “mygov” və “mygov ID”, eləcə də rəqəmsal hökumət həlləri – Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi və “digital.bridge” haqqında ətraflı məlumat verilib. Xüsusilə də “mygov” timsalında “bir pəncərə” prinsipi ilə işləyən “GovTech” məhsulları böyük marağa səbəb olub.
İRİA-nın kommersiya üzrə baş inzibatçısı Salar İmaməliyev bildirib ki, Afrikanın bir sıra ölkələri Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf təcrübəsini öyrənməkdə maraqlıdır və İRİA bu istiqamətdə sistematik olaraq təcrübə mübadiləsini həyata keçirməyə hazırdır. O, həmçinin vurğulayıb ki, digər ölkələrin Azərbaycanın rəqəmsal dövlət məhsullarına artan marağı ölkəmizdə uğurlu rəqəmsallaşma siyasətinin keyfiyyət göstəricisidir.
Qeyd edək ki, sözügedən görüşlər Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) çərçivəsində keçirilib və ölkələr arasında rəqəmsal körpülərin qurulması, əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması və texnoloji diplomatiyanın gücləndirilməsinə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0457f2efcca9d1ee18c1258bf_o.jpg
Агентство инноваций и цифрового развития (İRİA) провело двусторонние встречи с делегациями из Мали, Танзании, Буркина-Фасо, Сомали, Сенегала, Чада, Туниса, Кении и других африканских стран. Во время встреч состоялся обмен мнениями по перспективам сотрудничества в направлении цифрового развития.
Представители африканских стран в рамках визита ознакомились с цифровыми государственными технологиями Азербайджана. В ходе презентаций была представлена подробная информация об ориентированных на граждан цифровых решениях mygov и mygov ID, а также решениях цифрового правительства — цифровом документообороте и digital.bridge. Большой интерес вызвали продукты GovTech, особенно работающие по принципу «одного окна», такие как mygov.
Главный коммерческий администратор İRİA Салар Имамалиев сказал, что ряд африканских стран заинтересованы в изучении опыта Азербайджана в сфере цифрового развития, и İRİA готов к системному обмену опытом в этом направлении. Он также подчеркнул, что растущий интерес других стран к цифровым государственным продуктам Азербайджана является качественным показателем успешности политики цифровизации в нашей стране.
Отметим, что эти встречи прошли в рамках Всемирной конференции по развитию электросвязи (WTDC-25) и способствуют созданию цифровых мостов между странами, изучению возможностей сотрудничества и укреплению технологической дипломатии.