https://www.innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0457f2efcca9d1ee18c1258bf_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) Mali, Tanzaniya, Burkina Faso, Somali, Seneqal, Çad, Tunis, Keniya və digər Afrika ölkələrindən nümayəndə heyətləri ilə ikitərəfli görüşlər keçirib. Görüşlər zamanı rəqəmsal inkişaf istiqamətində əməkdaşlığın perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Afrika nümayəndələri səfər çərçivəsində Azərbaycanın rəqəmsal dövlət texnologiyaları ilə tanış olublar. Təqdimatlar zamanı vətəndaşyönümlü rəqəmsal həllər olan “mygov” və “mygov ID”, eləcə də rəqəmsal hökumət həlləri – Rəqəmsal Sənəd Dövriyyəsi və “digital.bridge” haqqında ətraflı məlumat verilib. Xüsusilə də “mygov” timsalında “bir pəncərə” prinsipi ilə işləyən “GovTech” məhsulları böyük marağa səbəb olub.
İRİA-nın kommersiya üzrə baş inzibatçısı Salar İmaməliyev bildirib ki, Afrikanın bir sıra ölkələri Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf təcrübəsini öyrənməkdə maraqlıdır və İRİA bu istiqamətdə sistematik olaraq təcrübə mübadiləsini həyata keçirməyə hazırdır. O, həmçinin vurğulayıb ki, digər ölkələrin Azərbaycanın rəqəmsal dövlət məhsullarına artan marağı ölkəmizdə uğurlu rəqəmsallaşma siyasətinin keyfiyyət göstəricisidir.
Qeyd edək ki, sözügedən görüşlər Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) çərçivəsində keçirilib və ölkələr arasında rəqəmsal körpülərin qurulması, əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılması və texnoloji diplomatiyanın gücləndirilməsinə xidmət edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-12/_innews_0457f2efcca9d1ee18c1258bf_o.jpg
The Innovation and Digital Development Agency (IDDA) held bilateral meetings with delegations from Mali, Tanzania, Burkina Faso, Somalia, Senegal, Chad, Tunisia, Kenya, and other African countries. The discussions focused on identifying potential areas of cooperation in digital development.
During their visit, the African delegations were introduced to Azerbaijan’s digital government technologies. The presentations provided detailed insights into citizen-centric solutions such as “MyGov” and “MyGov ID”, as well as government digital platforms, including the Digital Document Circulation system and digital.bridge. “MyGov”, a leading example of GovTech products operating on the “one-stop shop” principle, attracted considerable interest from the participants.
Salar Imamaliyev, Chief Commercial Administrator of IDDA, noted that several African countries are keen to learn from Azerbaijan’s experience in digital development, and that IDDA is ready to systematically facilitate knowledge and experience exchange in this area. He also emphasized that the increasing interest in Azerbaijan’s digital government products reflects the success and quality of the country’s digitalization policy.
It should be noted that the meetings took place within the framework of the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25) and aimed to foster digital bridges between countries, explore cooperation opportunities, and strengthen technological diplomacy.