https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9c1de92a54e3c62cf8881d22c_o.jpg
Kaspersky-nin informasiya təhlükəsizliyi üzrə idarəetmə sistemi yenidən beynəlxalq ISO/IEC 27001:2022 standartına – informasiya təhlükəsizliyi sahəsində ən geniş istifadə olunan standarta* uyğun olaraq uğurla sertifikatlaşdırılıb. Bu sistem məxfi şirkət məlumatlarının idarə olunması və qorunması üçün sistemli və strukturlaşdırılmış yanaşma təmin edir, həmçinin informasiya təhlükəsizliyi risklərinin müəyyən edilməsi və qiymətləndirilməsini, onların monitorinqini və onlara nəzarət üçün vasitələrin effektivliyinin təhlilini müəyyən edir.
Audit “Kaspersky Security Network” vasitəsilə zərərəli və şübhəli faylların toplanması və emalında iştirak edən, o cümlədən təhlükəsiz fayl saxlanması və əlçatanlığı üçün “Distributed File System” və statistik məlumatların emalı üçün “KSNBuffer” məlumat bazası servisləri üçün aparılıb. Yoxlama sənədlərin nəzərdən keçirilməsini, şirkət işçiləri ilə müsahibələri və məlumatların qorunması ilə bağlı texniki və təşkilati aspektlərin təhlilini əhatə edib. Nəticələr hesabatda təqdim edilib və daha sonra auditorların qiymətləndirməsinin qərəzsizliyini təsdiqləmək üçün müstəqil ekspertlərin yoxlamasına təqdim olunub.
Sertifikat Sürix, Frankfurt-Mayn, Toronto və Moskvadakı məlumat mərkəzlərində yerləşən məlumatların emalı xidmətlərini əhatə edir.
"Kibertəhlükəsizlik təchizatçısı olaraq, Kaspersky davamlı xarici risk qiymətləndirməsinə və onların idarə edilməsi üçün müfəssəl yanaşmaların tətbiqinə xüsusi diqqət yetirir. Daxili proseslərin müntəzəm müstəqil auditləri Qlobal şəffaflıq təşəbbüsümüz çərçivəsində əsas fəaliyyət istiqamətlərimizdən biridir. ISO/IEC 27001:2022 standartı əsasında yenidən sertifikatlaşdırma müştərilərimizin və tərəfdaşlarımızın etibarını gücləndirəcək və şirkətin məlumatlarınə idarə edilməsi prinsiplərinin təhlükəsizliyinə sadiqliyini təsdiqləyəcək", - deyə Kaspersky-nin Hökumətlə əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Yuliya Şlıçkova bildirib.
Kaspersky əvvəllər müstəqil ikinci tip “Service and Organization Controls 2” (SOC 2 Tip 2) auditindən uğurla keçib. Bu audit şirkətin antivirus məlumat bazasının hazırlanması və buraxılışı proseslərinin təhlükəsiz olduğunu və icazəsiz girişdən etibarlı şəkildə qorunduğunu təsdiqləyir.
ISO/IEC 27001:2022 sertifikatına səhifədə sorğu əsasında giriş əldə etmək mümkündür: https://www.kaspersky.ru/about/iso-27001.
*İlk dəfə 2005-ci ildə beynəlxalq standartların ən böyük tərtibatçısı olan Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatı (ISO), həmçinin Beynəlxalq Elektrotexnika Komissiyası (IEC) tərəfindən nəşr olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9c1de92a54e3c62cf8881d22c_o.jpg
Система управления информационной безопасностью «Лаборатории Касперского» вновь успешно сертифицирована по международному стандарту ISO/IEC 27001:2022. Это наиболее распространённый стандарт в области информационной безопасности*. Он обеспечивает систематический и структурированный подход к управлению и защите конфиденциальных данных компаний, а также определяет способы выявления и оценки рисков информационной безопасности, их мониторинга и анализа эффективности средств их контроля.
Аудит проводился для сервисов, участвующих в сборе и обработке вредоносных и подозрительных файлов с использованием инфраструктуры Kaspersky Security Network, включая систему Distributed File System для безопасного хранения и доступа к файлам и базу данных KSNBuffer для обработки статистической информации. Проверка включала изучение документации, опрос сотрудников компании, а также анализ технических и организационных аспектов, связанных с защитой данных. Результаты были представлены в отчёте, который затем изучили независимые эксперты — чтобы подтвердить беспристрастность оценки аудиторов.
Сертификат распространяется на сервисы обработки данных, расположенные в дата-центрах в Цюрихе, Франкфурте-на-Майне, Торонто и Москве.
«Как вендор в области кибербезопасности, „Лаборатория Касперского” уделяет особое внимание постоянной внешней оценке рисков, а также внедрению зрелых подходов к управлению ими. Регулярные независимые аудиты внутренних процессов — одно из ключевых направлений, реализуемых в рамках нашей Глобальной инициативы по информационной открытости. Ресертификация по стандарту ISO/IEC 27001:2022 позволит укрепить доверие наших клиентов и партнёров, а также подтверждает приверженность компании принципам безопасного управления данными», — комментирует Юлия Шлычкова, вице-президент «Лаборатории Касперского» по связям с государственными органами.
Ранее «Лаборатория Касперского» успешно прошла независимый аудит Service and Organization Controls 2 второго типа (SOC 2 Type 2). Он подтверждает, что процессы разработки и выпуска антивирусных баз компании безопасны и надёжно защищены от несанкционированного вмешательства.
Получить доступ к сертификату ISO/IEC 27001:2022 можно по запросу на странице: https://www.kaspersky.ru/about/iso-27001.
*Впервые опубликован в 2005 году Международной организацией по стандартизации (ISO) — крупнейшим разработчиком международных стандартов, а также Международной электротехнической комиссией (IEC).