https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_41c081d8e15795efdc7e47cfc_o.jpg
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA), “PASHA Holding” və “Holberton School Azerbaijan” ın birgə əməkdaşlığı çərçivəsində 4 yeni proqrama start verilib.
25 noyabr tarixində sözügedən təlim proqramının tədrislərinin rəsmi açılış mərasimi baş tutub. Tədbirdə “Holberton School Azerbaijan”ın icraçı direktoru Şəmsi Bayramzadə, İRİA-nın sədr müavini Şahin Əliyev, “PASHA Holding” nümayəndəsi Tuğra Musayeva, eləcə də “Holberton School”un təsisçisi Florian Buçer açılış nitqi ilə çıxış ediblər. Çıxışlarda təlimlərin əhəmiyyəti, ölkənin İKT ekosisteminin inkişafına verəcəyi töhfələr və bu sahədə gələcək əməkdaşlıq imkanları vurğulanıb. Tədbir məzunların nailiyyətlərinin təqdimatı, yeni tələbələr tərəfindən gözləntilər və təşəkkür nitqi, həmçinin təlimlərin ilk günlərindən görüntüləri əks etdirən videoçarx nümayişi ilə davam edib.
Təlim proqramı üzrə “Holberton School Azerbaijan”a daxil olan 5213 müraciət arasından seçilən 200 nəfər proqrama qəbul olunub. Proqram çərçivəsində 160 nəfər məzunun yetişdirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədris proqramları “Full-Stack Web Development və AI” (9 ay), “Cybersecurity” (10 ay), “Machine Learning” (10 ay), “Computer Science” (9 ay) və “Generative AI” (3 ay) olmaqla 5 istiqamətdə həyata keçiriləcək. Qeyd edək ki, “Generative AI” istiqaməti üzrə qeydiyyatın 2026-cı ilin fevral ayında elan edilməsi nəzərdə tutulur.
Təlim proqramının əsas məqsədi İKT sahəsində ixtisaslı kadrlar hazırlamaq, orta təhsilini tamamlamış və ya təhsilini yarımçıq qoymuş şəxsləri bu sahəyə cəlb etmək, peşə dəyişikliyi etmək istəyənlərə dəstək olmaq, eyni zamanda ölkədə İKT savadlılığını artıırmaq və bu istiqamətdə iqtisadi inkişafa töhfə verməkdir.
Ölkədə 2023-cü ildən etibarən fəaliyyət göstərən “Holberton School Azerbaijan” dan indiyədək 129 nəfər məzun olub, onların 94 nəfəri İRİA ilə əməkdaşlıq proqramının məzunudur. Məzunların işlə təmin olunma göstəricisi 74% təşkil edir.
Qeyd edək ki, “Holberton School Azerbaijan” dünyaca məşhur “Holberton School” şəbəkəsinin bir hissəsidir. Layihənin əsas məqsədi tələbələrə müstəqil öyrənmə, tədqiqat aparma və real layihələr üzərində işləməklə praktiki təcrübə qazandırmaqdır. İRİA İKT sahəsində beynəlxalq təcrübənin ölkədə tətbiqi məqsədilə artıq iki ildir ki, “Holberton School”la əməkdaşlıq edir.
2016-cı ildən fəaliyyət göstərən “Holberton School” hazırda 20-dən çox ölkə, 30-dan çox şəhərdə qlobal təhsil şəbəkəsini formalaşdırır. Bu məktəblərin məzunları “LinkedIn”, “Google”, “Tesla”, “Docker”, “Apple”, “Dropbox”, “Facebook”, “Pinterest”, “Genentech”, “Cisco” və IBM kimi aparıcı texnologiya şirkətlərində karyera qurublar.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_41c081d8e15795efdc7e47cfc_o.jpg
Four new programs have been launched as part of the joint cooperation between the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), PASHA Holding, and Holberton School Azerbaijan.
The official opening ceremony of the training program took place on 25 November. The event featured opening remarks by Shamsi Bayramzade, Executive Director of Holberton School Azerbaijan, Shahin Aliyev, Deputy Chairman of IDDA, Tughra Musayeva, representative of PASHA Holding, and Florian Bucher, CEO of Holberton School.The speakers highlighted the significance of the training programs, their contribution to the development of the country’s ICT ecosystem, and future opportunities for collaboration in this field.The event continued with a presentation showcasing graduates’ achievements, speeches from new students expressing their expectations and gratitude, and the screening of a video showcasing moments from the first days of the training program.
Out of 5,213 applications submitted to Holberton School Azerbaijan, 200 candidates were admitted to the program. The initiative aims to train 160 graduates.
The training programs will be delivered across five tracks: Full-Stack Web Development and AI (9 months), Cybersecurity (10 months), Machine Learning (10 months), Computer Science (9 months), and Generative AI (3 months). It should be noted that registration for the Generative AI track is expected to open in February 2026.
The primary aim of the training program is to prepare qualified specialists in the ICT field, attract individuals who have completed secondary education or discontinued their studies, support those seeking a career change, and enhance ICT literacy in the country, thereby contributing to economic development in this sector.
Since beginning operations in Azerbaijan in 2023, Holberton School Azerbaijan has graduated 129 students, 94 of whom completed the program in collaboration with IDDA. The graduate employment rate currently stands at 74%.
It should be noted that Holberton School Azerbaijan is part of the globally recognized Holberton School network. The project’s primary goal is to provide students with practical experience through self-directed learning, research, and work on real-world projects. IDDA has been cooperating with Holberton School for two years with the aim of introducing international experience in the field of ICT in the country.
Founded in 2016, Holberton School has grown into a global education network spanning more than 20 countries and over 30 cities. Graduates of these schools have built careers at leading technology companies such as LinkedIn, Google, Tesla, Docker, Apple, Dropbox, Facebook, Pinterest, Genentech, Cisco, and IBM.