https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_0f96a634ff9310eb2f31bd4bd_o.jpg
7 noyabr 2025-ci il tarixində Bakı Fond Birjası, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı və investisiya şirkətlərinin iştirakı ilə Şamaxı şəhərində “İnvestisiya səyahəti” layihəsi çərçivəsində tədbir təşkil edilib.
Tədbirdə mütəşəkkil kapital bazarı və yaratdığı imkanlar, regionlarda bu sahəyə marağın artırılması və biznes ictimaiyyətinin diqqətinin kapital bazarına yönəldilməsi istiqamətində Bakı Fond Birjasının Listinq Məsləhət Proqramı imkanları, “CFI Financial” İnvestisiya Şirkətinin sahibkarlıq subyektlərinin alternativ maliyyə cəlbi imkanları və “PAŞA Kapital” İnvestisiya Şirkətinin qiymətli kağız buraxılışında anderraytinq xidməti mövzularında təqdimatları olub.
Qeyd edək ki, bu, sayca on yeddinci belə tədbirdir. Bundan öncə isə “İnvestisiya səyahəti” tədbiri Masallı, Gəncə, Xaçmaz, Lənkəran, Yevlax, Qəbələ, Şamaxı, Şabran, Göyçay, Şəmkir, Naxçıvan, Quba, Şəki, Zaqatala və Şirvan şəhərlərində təşkil olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_0f96a634ff9310eb2f31bd4bd_o.jpg
On November 7, 2025, an event was organized in Shamakhi city within the framework of the “Investment Journey” project with the participation of the Baku Stock Exchange, the Small and Medium Business Development Agency (SMEDA), the Central Bank of the Republic of Azerbaijan and investment companies.
The event included presentations on the organized capital market and the opportunities it creates, the opportunities of the Listing Advisory Program of the Baku Stock Exchange in order to increase interest in this area in the regions and direct the attention of the business community to the capital market, the opportunities for alternative financing of entrepreneurial entities by the “CFI Financial” Investment Company, and the underwriting service in the issuance of securities by the “PASHA Capital” Investment Company.
It should be noted that this is the seventeenth such event. Previously, the “Investment Journey” event was organized in the cities of Masalli, Ganja, Khachmaz, Lankaran, Yevlakh, Gabala, Shamakhi, Shabran, Goychay, Shamkir, Nakhchivan, Guba, Sheki, Zagatala and Shirvan.
The purpose of the investment journey events, which are carried out regularly, is to inform business entities operating in the regions about the securities market, which is an alternative source of financing.