https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_76435a1f24c56c40024ee0100_o.jpg
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının yeni Regional Akselerasiya Mərkəzi Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) ilə BMT-nin rəqəmsal texnologiyalar üzrə ixtisaslaşmış agentliyi olan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) arasında strateji əməkdaşlıq çərçivəsində təsis edilib.
Mərkəzin açılış tədbirində Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, BTİ-nin baş katibi Dorin Boqdan-Martin, BTİ-nin Telekommunikasiya İnkişaf Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava, eləcə də çoxsaylı yerli və beynəlxalq dövlət və özəl təşkilatların nümayəndələri iştirak edib.
MDB regionunda ilk olan BTİ Akselerasiya Mərkəzi startapları, biznes subyektlərini, dövlət qurumları və təhsil müəssisələrini bir araya gətirərək innovativ sahibkarlıq potensialını gücləndirmək, ekosistemdə əməkdaşlığı təşviq etmək və regional səviyyədə rəqəmsal transformasiyanın sürətlənməsini dəstəkləmək məqsədilə yaradılıb.
BTİ Akselerasiya Mərkəzi, sürətlə dəyişən rəqəmsal dünyada təhlükəsiz və etibarlı şəkildə irəliləmək üçün yeni, daha dayanıqlı və gələcəyə yönəlmiş yanaşmaları inkişaf etdirməyi hədəfləyən 17 innovasiya mərkəzindən ibarət şəbəkənin bir hissəsidir.
Təşəbbüs BTİ-nin “Rəqəmsal İnkişaf üçün İnnovasiya və Sahibkarlıq Alyansı”nın bir hissəsi olaraq yaradılıb. Alyans həyata keçirilən texnoloji layihələr vasitəsilə iqtisadi inklüzivlik və dayanıqlı inkişafı təşviq edir. BTİ Akselerasiya Mərkəzləri dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və innovativ potensialın real imkanlara çevrilməsi istiqamətində əsas platforma rolunu oynayır.
Mərkəzin fəaliyyəti ölkənin milli prioritetlərini BTİ-nin qlobal missiyası ilə uzlaşdıraraq Azərbaycanın regional innovasiya lideri kimi artan mövqeyini gücləndirəcək. Bu strateji tərəfdaşlıq regional müstəvidə innovasiya ekosisteminin inkişafına güclü təkan verəcək.
Açılış tədbirində çıxış edən İRİA-nın sədri Fərid Osmanov bildirib ki, Mərkəz Azərbaycan və regionun digər ölkələrindən olan startaplar və innovativ layihələr üçün qovşaq rolunu oynayacaq:
“Mərkəzdə startaplar Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının metodologiyası və standartlarına əsasən tərtib olunan akselerasiya proqramlarında iştirak edə biləcəklər. Bu, onların qlobal bazarlara çıxışını sürətləndirəcək, eyni zamanda qabaqcıl dünya təcrübəsi ilə ölkəmizdə innovasiya mədəniyyəti də inkişaf edəcək”.
Qeyd edək ki, Regional Akselerasiya Mərkəzi Azərbaycan İnnovasiya Mərkəzinin inzibati binasında fəaliyyət göstərəcək. Burada tədbir zalları, iclasların və təqdimatların keçirilməsi üçün otaqlar, eləcə də təlim və kovörkinq sahəsi mövcuddur.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_76435a1f24c56c40024ee0100_o.jpg
The new ITU Regional Acceleration Centre has officially started operations in Azerbaijan, established within the framework of strategic cooperation between the Innovation and Digital Development Agency (IDDA), under the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, and the International Telecommunication Union (ITU), the UN agency for digital technologies.
The opening ceremony of the Centre brought together high-profile attendees, including Azerbaijan’s Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, ITU Secretary-General Doreen Bogdan-Martin, and ITU's Telecommunication Development Bureau Director Cosmas Luckyson Zavazava, as well as representatives from numerous local and international public and private organizations.
As the first ITU Acceleration Centre in the CIS region, the facility is designed to connect startups, businesses, government institutions, and educational organizations to drive innovative entrepreneurship, promote collaboration across the tech ecosystem, and support the acceleration of digital transformation at the regional level.
The ITU Acceleration Center is part of a network of 17 innovation hubs that aim to advance new, more resilient, and forward-thinking approaches to safely navigate a fast-changing digital world. The initiative was launched as part of ITU’s Innovation and Entrepreneurship Alliance for Digital Development. By supporting technology-driven projects, the alliance promotes economic inclusion and sustainable development. ITU Acceleration Centres serve as key platforms to forge public-private partnerships and transform innovation potential into impactful outcomes.
The Centre’s operations will strengthen Azerbaijan’s position as a growing regional leader in innovation by aligning the country’s national priorities with ITU’s global mission. This strategic partnership will also provide strong momentum for the development of the regional innovative ecosystem.
Speaking at the opening ceremony, Chairman of IDDA Farid Osmanov noted that the Centre will serve as a hub for startups and innovative projects from Azerbaijan and other countries in the region:
“In this Centre, startups will be able to participate in acceleration programmes developed in accordance with the methodologies and standards of the International Telecommunication Union. This will accelerate their entry into global markets while contributing to the growth of an innovation-driven culture in our country through exposure to international best practices.”
The ITU Regional Acceleration Center will operate within the administrative building of the Azerbaijan Innovation Center. The facility includes event halls, rooms for meetings and presentations, as well as dedicated training and coworking spaces.