Pivə ... çoxdan bəşər sivilizasiyası tarixinin ayrılmaz hissəsinə çevrilmişdir. Hələ eramızdan altı min il əvvəl (arxeoloqların sübutuna əsasən) köpüklü içkinin insanların susuzluğunu yatırdığını və onlara qüvvət verdiyini təsəvvür edəndə, ona hörmətlə yanaşmamaq mümkün deyil. Şübhəsiz, pivə istehsalını dünya mədəni irsinə daxil etmək olar. Çünki bu ayrıca bir sənətdir ki, burada  inqrediyentlərin və fermentasiya vaxtının vəhdəti sənətkarın xüsusi sevgi və maraqla şah əsərinin yaradılışında riyazi dəqiqliklə hesablanmış ardıcıllığı təcəssüm edir.
Tarixçəsi Kopenhagen şəhərində pivəbişirənlərdən birinin oğlu Yakob Kristian Yakobsenin tanınmış Qabriel Sedlmayerdan peşə incəliyini öyrənmək üçün Münhen şəhərinə yollanmasından başlamışdır. Ailə rəvayətinə görə, geri qayıtdıqdan sonra ilk lageri Yakob öz anasının mis qabında hazırlamışdı. Bundan sonra isə yenidən Sedlmayerin yanına qayıdıb iki qab maya əldə edə bilmişdi.
Danimarka markasının rəsmi yaranış ili 1847-ci il oldu. Belə ki, həmin il pivə aşiqi Yakobsen dünyanın, çox güman ki, ən yaxşı Pilsneri üçün hazırda Frederiksberg Hill kimi tanınan təpənin suyunun yüksək keyfiyyətini seçərək şəxsi zavodunu təsis etdi. Yeni müəssisəyə Yakobsen beş yaşlı oğlu “Karl”-ın adı və “Bjerg” sözünün kombinasiyasını istifadə edərək “Carlsberg” (Danimarka dilində “Karlın dağı” deməkdir) adı verdi.
Carlsberg banisi Yakob Kristian Yakobsen öz salamlama nitqində bunlarla yanaşı Carlsberg markasının yaranışının tarixi mərhələlərindən, axtarışlardan və inkişafından bəhs etmişdir. Yakobsen obrazında Azərbaycanın tanınmış aktyoru Şahin Sərkərov çıxış etmişdir. Bu maraqlı hekayəni dinləyən qonaqlar sanki keçmişə səyahət etdilər və Carlsberg üçün ən dəyərli ümumdünya rəğbətinin rəmzi olan köpüklü tacı ilə Danimarka şah əsərinin doğum atmosferinə daldılar.
Ona layiq olmaq – elmi yanaşmaya əsaslanan Carlsberg ideologiyası və pivəbişirmədə yeni texnologiyalar ilə daim təsdiqlənən əsas postulatdır. Yakobsenin öz varislərinə etdiyi vəsiyyətindən bu sözlər Carlsberg şirkətinin baş ofisinin girişi üzərində həkk olunub:
“Anlıq bir səmərə əldə edilməməsinə baxmayaraq, pivə istehsalatı işində daimi məqsəd pivəbişirmə sənətini mümkün olan ən mükəmməl səviyyəyə çatdırmaq olmalıdır ki, bizim pivəbişirmə müəssisəsi və onun məhsulları başqaları üçün nümunə olsun və öz nümunəsi ilə ölkəmizdə pivəbişirmə sənətini şərəfli və yüksək səviyyədə saxlamağa kömək etsin”.

Датская марка Carlsberg отметила 175-летний юбилей
Датская марка Carlsberg отметила 175-летний юбилей Датская марка Carlsberg отметила 175-летний юбилей
Пиво… оно давно уже стало неотъемлемой частью истории человеческой цивилизации. Стоит представить себе, что за шесть тысяч лет (как подтверждают археологи) до нашей эры, этот пенный напиток уже утолял жажду и поддерживал силы людей, то невозможно не проникнуться уважением к нему. Изготовление пива можно смело включать в культурное мировое наследие. Оно – отдельное искусство, где сочетание ингредиентов и времени брожения – математически выверенная последовательность с непременным добавлением особой любви и заинтересованности в создании авторского шедевра.
Одним из шедевров пивоварения по праву считается датская марка Carlsberg, история которой началась в тот день, когда Якоб Кристиан Якобсен, сын одного из пивоваров Копенгагене, отправился учиться у великого мастера Габриэля Седлмайра в Мюнхен. Согласно легендам семьи, свой первый лагер, Якобсен приготовил в медном тазу своей матери по возвращении. После чего вновь отправился к Седлмайеру, где ему удаётся достать две банки дрожжей.
Официальным годом рождения датской марки стал 1847 год. Год, когда влюблённый в пиво Якобсен основал собственную пивоварню, выбрав для, пожалуй, лучшего на свете пива высокое качество воды на холме Фредериксберг-Хилл. В качестве названия пивоварни Якобсен использовал комбинацию имени своего пятилетнего сына, Карла «Carl», и датского слова «Bjerg», означающего «холм» - Carlsberg, что в переводе с датского «Холм Карла».
Об этих и не только исторических этапах создания Carlsberg, поисках и развитии говорил в своём приветственном слове сам основатель Якоб Кристиан Якобсен, в образе которого предстал известный азербайджанский актёр Шахин Саркаров. Гости словно совершили путешествие во времени и смогли погрузиться в атмосферу рождения датского шедевра, увенчанного пенной короной, которая является для Carlsberg самым дорогим мировым признанием.
Быть достойными основателя – главный постулат, постоянно подтверждаемый идеологией Carlsberg, который основывается на научном подходе и новых технологиях в пивоварении. Слова из завещания Якобсена выгравированы над воротами главного офиса компании Carlsberg:
«Постоянной целью в работе пивоварни, несмотря на отсутствие сиюминутной выгоды, должно быть развитие искусства пивоварения до величайшей из возможных степеней совершенства, чтобы эта пивоварня и ее продукция служили образцом для подражания и своим примером помогали поддерживать пивоварение в нашей стране на почетном и высоком уровне».