BDU-nun rektoru Qazaxıstan Prezidentinin iştirakı ilə keçirilən “Qazaxıstan - akademik təhsil məkanı” Forumunda çıxış edib
BDU-nun rektoru Qazaxıstan Prezidentinin iştirakı ilə keçirilən “Qazaxıstan - akademik təhsil məkanı” Forumunda çıxış edib BDU-nun rektoru Qazaxıstan Prezidentinin iştirakı ilə keçirilən “Qazaxıstan - akademik təhsil məkanı” Forumunda çıxış edib
2025-ci il oktyabrın 31-də Qazaxıstanın paytaxtı Astanada “Qazaxıstan – akademik təhsil məkanı” adlı Strateji Tərəfdaşlar Beynəlxalq Forumu keçirilib. Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti cənab Kasım-Jomart Tokayev, dövlət və hökumət nümayəndələri, eləcə də dünyanın bir sıra aparıcı universitetlərinin və müxtəlif qurumların rəhbərlərinin qatıldığı Forumda Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev də iştirak edib.
Prezident Kasım-Jomart Tokayev Forumun açılışında çıxış edərək, təhsil və elmin sərhədləri aşan, xalqları birləşdirən strateji sahələr olduğunu vurğulayıb. O, qeyd edib ki, Qazaxıstanda son illərdə elm və təhsil sahəsinə ayrılan vəsaitləri dəfələrlə artırıb, ali təhsil müəssisələrinin müstəqilliyi genişləndirilib və hazırda gənc alimlərin fəaliyyətinə xüsusi dəstək verilir.
Prezident həmçinin süni intellekt texnologiyalarının inteqrasiyası, rəqəmsal transformasiya, təhsilin beynəlmiləlləşdirilməsi və gənclərin potensialının reallaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən layihələrdən söhbət açıb. O, AI-Sana proqramı çərçivəsində artıq 540 mindən çox tələbənin süni intellekt üzrə təhsil aldığını, ölkədə AI Universitetinin açılması üzrə hazırlıqların aparıldığını bildirib. Tokayev həmçinin OpenAI şirkəti ilə əldə edilən razılaşmalara əsasən, ChatGPT texnologiyasının təhsil prosesinə inteqrasiyası istiqamətində pilot layihənin başladıldığını vurğulayıb.
Prezident çıxışında Qazaxıstanın ali təhsil ixracı mərkəzinə çevrilməsi, 100 min xarici tələbənin Qazaxıstan universitetlərinə cəlb edilməsi, universitetlərin beynəlxalq reytinqlərdə yüksəlişi, elmi tədqiqatların real sektorla inteqrasiyası və texnologiya transferi ofislərinin yaradılması kimi mühüm prioritetlərdən danışıb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev Forumun plenar hissəsində çıxış edərək Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasında təhsil, elm və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyindən bəhs edib.
Rektor çıxışında BDU ilə Əl-Farabi adına Qazax Milli Universiteti, Satbayev Universiteti, Qumilyov adına Avrasiya Milli Universiteti, Yessenov adına Xəzər Dövlət Universiteti və Atırau Dövlət Universiteti arasında əməkdaşlığın genişləndiyini, bu əlaqələrin ənənəvi akademik mübadilədən birgə tədqiqat klasterlərinə və ikili diplom proqramlarına doğru inkişaf etdiyini qeyd edib. BDU-nun Qazaxıstan universitetləri ilə birgə fəaliyyətinin bərpa olunan enerji, rəqəmsal texnologiyalar, süni intellekt, ətraf mühitin mühafizəsi və mədəni irs tədqiqatları kimi istiqamətləri əhatə etdiyini bildirib.
Rektor çıxışında həmçinin Azərbaycan və Qazaxıstanın birgə səylərlə Türk Dünyasında yeni bilik körpüsü yarada biləcəyini vurğulayıb və bu məqsədlə Ortaq Akademik Şura, Türk Dünyası Tədqiqat və İnnovasiya Fondu, Gənc Alimlər Şəbəkəsi kimi təşəbbüslərin yaradılmasını təklif edib.
Forumda həmçinin Qazaxıstan Respublikasının elm və ali təhsil naziri Sаyаsat Nurbek, Quacquarelli Symonds (QS) beynəlxalq reytinq agentliyinin prezidenti Nuntsio Kvakkarelli, Pekin Dillər və Mədəniyyət Universitetinin prezidenti Pen Duan, Cardiff Universitetinin prezidenti Vendi Larner, Woosong Təhsil Fondunun Himayədarlar Şurasının sədri Kim Son Kyonq, Minerva Universitetinin prezidenti Ben Nelson, M. Kozibayev adına Şimali Qazaxıstan Universitetinin rektoru Yerbol Isakayev və digər beynəlxalq elm və təhsil nümayəndələri çıxış ediblər.
Forum çərçivəsində iştirakçılar qlobal və regional təhsil tendensiyaları, süni intellektin təhsildə rolu, universitetlərin innovasiyalarda iştirakı və elmi diplomatiyanın gücləndirilməsi kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_9bbb8fb65a935686bd442fc02_o.jpg
31 октября 2025 года в столице Казахстана городе Астана состоялся Международный форум стратегических партнёров «Казахстан – территория академических знаний». В Форуме, в котором приняли участие Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, представители государства и правительства, а также руководители ряда ведущих университетов мира и различных структур, также принял участие ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев.
В рамках форума президент Касым-Жомарт Токаев отметил, что образование и наука – это важнейшие сферы стратегического значения, не имеющие границ и объединяющие страны мира. Он сказал, что в последние годы в Казахстане многократно увеличились средства, выделяемые на науку и образование, расширена самостоятельность высших учебных заведений, а также оказывается особая поддержка деятельности молодых учёных. Президент также рассказал о проектах, реализуемых в направлении интеграции технологий искусственного интеллекта, цифровой трансформации, интернационализации образования и раскрытия потенциала молодёжи. Касым-Жомарт Токаев отметил, что более 540 тысяч студентов уже получили образование в области искусственного интеллекта в рамках программы AI-Sana, и ведётся подготовка к открытию в стране университета искусственного интеллекта. Токаев также подчеркнул, что с компанией OpenAI запущен пилотный проект по интеграции технологии ChatGPT в образовательный процесс. В своём выступлении президент рассказал о таких важных приоритетах, как превращение Казахстана в центр экспорта высшего образования, привлечение 100 тысяч иностранных студентов в казахстанские вузы, повышение позиций вузов в международных рейтингах, интеграция научных исследований с реальным сектором и создание офисов трансфера технологий.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев, выступая на пленарном заседании Форума, подчеркнул важность укрепления сотрудничества между Азербайджаном и Казахстаном в сфере образования, науки и гуманитарных наук. В своем выступлении ректор отметил расширение сотрудничества БГУ с Казахским национальным университетом имени аль-Фараби, Университетом им. Сатпаева, Евразийским национальным университетом имени Гумилева, Каспийским университетом технологий и инжиниринга им. Ш. Есенова и Атырауским государственным университетом, которое перешло от традиционного академического обмена к совместным исследовательским кластерам и программам двойных дипломов. Эльчин Бабаев сказал, что совместная деятельность БГУ с казахстанскими вузами охватывает такие области, как возобновляемые источники энергии, цифровые технологии, искусственный интеллект, охрана окружающей среды и исследования культурного наследия. В своем выступлении Эльчин Бабаев также подчеркнул, что Азербайджан и Казахстан могут совместными усилиями создать новый мост знаний в тюркском мире, и предложил создать для этого такие инициативы, как Объединенный академический совет, Фонд исследований и инноваций тюркского мира и Сеть молодых ученых.
На форуме также выступили министр науки и высшего образования Казахстана Саясат Нурбек, президент международного рейтингового агентства Quacquarelli Symonds (QS) Нунцио Квакварелли, президент Пекинского университета языка и культуры Пэн Дуань, президент Кардиффского университета Венди Ларнер, председатель попечительского совета Образовательного фонда Woosong Ким Сон Кйонг, президент Университета Минерва Бен Нельсон, ректор Северо-Казахстанского университета имени М. Козыбаева Ербол Исакаев и другие представители международной науки и образования.